Góra Subasio część 1

432

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Góra Subasio
Góra Subasio

Góra Subasio to szczyt w Apeninie Umbryjsko-Marchijskim. Mieści się we Włoszech w regionie Umbria. Na zachodnim zboczu góry jest miasto Asyż.

Góra Subasio – historia Umbrii

W 1000 r.p.n.e. Umbria była miastem osiedlany na półwyspie. Od 450 r.p.n.e. do 600 r.p.n.e. Etruskowie osiągnęli wielką potęgę w całej Italii. W III wieku p.n.e. tam zauważano silny wyścig szczurów między umbryjczykami, a Etruskami. To dało do ekspansjonistyczną politykę Rzymu. Tam pochodzenie Etrusków nawet obecnie nie jest do końca znane, wiadomo jedynie na pewno, że w starożytności zamieszkiwali północną Italię. Rzymianie osiedlali się licznie też w Umbrii oraz umbryjczycy licznie w Rzymie. Mieszkańcy Rzymu nadali im status rzymskich cives, co oznaczało, że mieli takie same prawa jak inni mieszkańcy. Longobardowie w 575 roku założyli księstwo Spoleto, oni należeli do populacji germańskiej. Spoleto było oficjalnie przynależne Longobardom, aż do 1250 roku. Upadek potęgi Karola Wielkiego, żyjącego XVIII i XIX wieku, spowodował przystąpienie Umbrii do miasta kościelnego.

Góra Subasio – historia Asyżu

Asyż z Foligno był bardzo długo w stanie wojny z powodu niezgody co do zasad kościelnych. W drugiej połowie XVIII rola kościoła przestała mieć już tak wielki wpływ z powodu między innymi Rewolucji Francuskiej. Jednak w 1815 roku kościół odzyskał władzę. Umbria została doszczętnie zniszczona przez Anglo-amerykanów podczas wojny światowej. Z biegiem lat, a w szczególności od XX wieku ludziom zaczęło przypominać sobie jak ważna rolę stanowi Asyż. Tutaj urodził się święty Franciszek i święta Klara założycielka zakonu sióstr Damianitek. Według danych z 2004 roku gminę zamieszkiwały 24 443 osoby. Obecnie gminę zamieszkuje ponad 8000 osób. Miasto do dzisiaj wygląda w dawnym stylu, a w nim pozostało wiele zabytków.

Góra Subasio – zabytki Asyżu

Dolna część Bazyliki św. Franciszka została wybudowana w 1230 roku, dodatkowo ostateczna konsekracja całego budynku miała miejsce w 1253 roku. Wejście do budynku jest darmowe, łącznie z podziemnymi katakumbami. Jednak w bazylice jest zakaz fotografowania. Warto obejrzeć te freski, gdyż stanowią piękne arcydzieła. Całość sprawia wrażenie trójwymiarowości.

Chiesa Nuova to tak naprawdę pomnik przedstawiający rodziców świętego Franciszka. Tutaj też oni wszyscy mieszkali. Od matki dostał imię Jan, od ojca później Franciszek. Święty Franciszek założył też zakon Franciszkanów.

Bazylika św. Klary jest gotycką budowlą XIII-wieczną stojącą na miejscu Kościoła Świętego Jerzego. Święty Jerzy był wielkim męczennikiem Kościoła prawosławnego. Święta Klara natomiast była patronką zakonu Klarysek i Kapucynek oraz współzałożycielka klarysek oraz święta Kościoła Katolickiego. Córka św. Franciszka to Święta Klara, która poszła w jego ślady.

Katedra Świętego Rufina jest kościołem romańskim, XII-wiecznym. Święty Franciszek wygłosił tu pierwsze kazanie oraz był tu ochrzczony, wraz ze swoją córką świętą Klarą. Rufin był pierwszym biskupem Asyżu.

Świątynię Minervy wybudowano w I wieku naszej ery. Zapewne stąd bywają różne prace konserwatorskie tej budowli, mimo swoich lat zachowana w świetnym stanie. Wybudowana przez braci Tiro i Cesjusza Prisco. Freski są przepiękne, jeśli są widziane na żywo.

Rocca Maggiore to zamek wznoszący się najwyżej w Asyżu. Cytadela został wybudowana w XII wieku przez Fryderyka Barbarossę. Barbarossa był księciem Szwabii, później stał się królem i cesarzem rzymskim.

Góra Subasio – drogi Asyżu

Do Asyżu prowadzi wąska droga, przy samym mieście znajduje się stacja benzynowa. Ulice wewnątrz miasta są bardzo ciasne. Naprawdę nie ma tam miejsca na wymijanie innych samochodów. Ulicami miasta jeździ się 20-30 kilometrów na godzinę. W Asyżu znajduje się nawet sygnalizacja świetlna. Wąska droga jednokierunkowa znajduje się między innymi przy Bazylice świętej Klary. Tam droga przebiega jednokierunkowo. Samochody naprzemiennie mijają się, czekając na zielone światło. Przy Bazylice świętej Klary znajduje się karuzela dla dzieci oraz włoski bankomat. W mieści się też bankomat UniCredit. Znajduje się w mieście mało miejsc parkingowych. Część z nich dostępna jest wyłącznie dla mieszkańców miasta. Łatwiej mają osoby niepełnosprawne, gdyż są specjalne miejsca parkingowe. Łatwiej jeździ się tu rowerami, choć jest wiele stromych ulic. W mieście jeżdżą też taksówki.

Góra Subasio - Bazylika św. Klary

Góra Subasio – poza drogami Asyżu

W Asyżu nie ma supermarketów, są oddalone kilka kilometrów od miasta. Za to w mieście można spotkać różne sklepy nie tylko spożywcze. Znajdują się tu także apteki oraz sklepy z ubraniami. W tych sklepach z ubraniami jest wiele pamiątek, dodatkowo są ubrania, które nawiązują do nazwy miasta Asyż. Sprzedawane są tu najróżniejsze ubrania takie jak spodnie, czapki, koszulki, a nawet torebki. Znaleźć w Asyżu można Amfiteatry, a nawet publiczne toalety, w rzeczywistości to miasto ma stosunkowo wiele pracowni rzemieślniczych. Dodatkowo w mieście znajduje się studio fotograficzne.

Asyż mimo swojej ciasnoty, bywa przyjaźnie nastawiony na turystów. Dodatkowo w mieście można kupić przewodniki nawet w języku polskim. Na budynkach wiszą flagi z pewnością nie tylko włoskie. Przechodząc ulicami Asyżu udało mi się znaleźć skrzynki na listy, a w pobliżu nich nawet automat telefoniczny, z którego można było wykonywać połączenia telefoniczne.

Słuchaj nas online! – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia