Samochodowy układ chłodzenia latem pracuje pod największymi obciążeniami. Wysokie temperatury jakie osiąga silnik to nie wszystko, upały panujące na zewnątrz dokładają swoje trzy grosze. Każdy włączony w trakcie jazdy podzespół, klimatyzacja, światła, czy też radio zwiększają obciążenie silnika. Na co więc zwrócić szczególną uwagę, aby zminimalizować ryzyko awarii w trakcie podróży.
Samochodowy układ chłodzenia latem – zanim wyruszysz
Na co zwrócić uwagę, przy założeniu, że takie elementy układu chłodzącego jak termostat, pompa wody czy chłodnica działają prawidłowo. Najistotniejsza jest szczelność układu chłodzenia. Koniecznie należy dokładnie przejrzeć wszystkie przewody gumowe, opaski zaciskowe, króćce itp. Jeśli gdziekolwiek będą widoczne krople, zawilgocenia, plamy czy wycieki, koniecznie należy je usunąć. Zapomnijcie o taśmie klejącej na gumowych wężach. Każdy uszkodzony podzespół należy wymienić. Przydaje się również rzut oka na chłodnicę. Gdy będą na niej widoczne resztki owadów, błoto, czy liście, konieczne jest usunięcie zanieczyszczeń. Kiedy zaistnieje taka potrzeba, cała operacja musi być wykonana na tyle delikatnie, na ile to możliwe. Lamele chłodnicy są niezwykle delikatne i podatne na odkształcenia.
Samochodowy układ chłodzenia latem – poziomu płynu
Latem i to nie tylko przed wakacyjną wyprawą, koniecznie należy skontrolować, czy w zbiorniczku wyrównawczym jest odpowiednia ilość płynu chłodzącego. Taką kontrolę wykonujemy zawsze na zimnym silniku. W przypadku niedoboru należy uzupełnić jego stan, najlepiej takim samym płynem. Przy okazji takiej operacji, dobrze jest zrobić przegląd szczelności układu aby wyeliminować ewentualne rozszczelnienie
Samochodowy układ chłodzenia latem – wymiana płynu chłodniczego
Każdy płyn chłodniczy bez względu na markę i producenta, ma określone właściwości, które traci z upływem czasu. Znawcy tematu zalecają wymianę płynu w układzie chłodzenia co dwa lub pięć lat (w zależności od zaleceń producenta samochodu oraz płynu). Nie przestrzeganie okresu wymian płynu chłodzącego może skutkować jego wrzeniem latem lub zamarznięciem w zimie. W trakcie kontroli poziomu płynu w zbiorniczku wyrównawczym, należy zwrócić uwagę na jego przejrzystość, klarowność i czystość. Wszelkie odstępstwa od wyglądu mogą zwiastować problemy. Osad i zmętnienie może sygnalizować uszkodzenie uszczelki pod głowicą. W takim przypadku lepiej darować sobie podróż samochodem.
Samochodowy układ chłodzenia latem – dolewki
Woda wodociągowa, to zło konieczne i absolutnie nie należy jej używać w codziennej eksploatacji. Zwykła woda to nie tylko H2O, to również minerały, które pozostaną w układzie chłodzenia w postaci osadu (jak w czajniku). Tym sposobem można doprowadzić do zamknięcia mikro-przekrojów, którymi powinien płynąć płyn. Dzięki temu rośnie temperatura pracy silnika, który może się przegrzewać. Woda może być użyta, jedynie w sytuacjach podbramkowych, gdy nie ma innego wyjścia. Osadzanie się kamienia wewnątrz układu chłodzenia potęguje fakt, że woda ma niższą temperaturę wrzenia niż dedykowany płyn. Planując wakacyjny wyjazd, uzupełnijcie bagażniki w zapasową bańkę płynu do chłodnic.
Aby odciążyć układ chłodzenia w trakcie letnich wojaży, pomocny może się okazać odpowiedni styl jazdy. Za wszelką cenę trzeba unikać nagłych zrywów i hamowań ponieważ wpływa to na wzrost temperatury (również spalania). Optymalnie jazda powinna być płynna i spokojna, a latem najlepiej ruszać w drogę skoro świt.
Polecam wideo: Przemek zajrzał do wnętrza chłodnicy!
Może ci się też spodobać: Płyn do chłodnic – jaki wybrać