Samochodowy układ chłodzenia latem

365

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Samochodowy układ chłodzenia latem.
BMW E36 325 Turbo. W trakcie palenia gumy i kręcenia bączków silnik dostał ostro w kość. Efekt widać na zdjęciu, zagotował się.

Samochodowy układ chłodzenia latem pracuje pod największymi obciążeniami. Wysokie temperatury jakie osiąga silnik to nie wszystko, upały panujące na zewnątrz dokładają swoje trzy grosze. Każdy włączony w trakcie jazdy podzespół, klimatyzacja, światła, czy też radio zwiększają obciążenie silnika. Na co więc zwrócić szczególną uwagę, aby zminimalizować ryzyko awarii w trakcie podróży.  

Samochodowy układ chłodzenia latem – zanim wyruszysz

Na co zwrócić uwagę, przy założeniu, że takie elementy układu chłodzącego jak termostat, pompa wody czy chłodnica działają prawidłowo. Najistotniejsza jest szczelność układu chłodzenia. Koniecznie należy dokładnie przejrzeć wszystkie przewody gumowe, opaski zaciskowe, króćce itp. Jeśli gdziekolwiek będą widoczne krople, zawilgocenia, plamy czy wycieki, koniecznie należy je usunąć. Zapomnijcie o taśmie klejącej na gumowych wężach. Każdy uszkodzony podzespół należy wymienić. Przydaje się również rzut oka na chłodnicę. Gdy będą na niej widoczne resztki owadów, błoto, czy liście, konieczne jest usunięcie zanieczyszczeń. Kiedy zaistnieje taka potrzeba, cała operacja musi być wykonana na tyle delikatnie, na ile to możliwe. Lamele chłodnicy są niezwykle delikatne i podatne na odkształcenia. 

Samochodowy układ chłodzenia latem. Na zdjęciu chłodnica samochodowa wymontowana z pojazdu. Przez 15 lat eksploatacji cała jest pokryta błotem, piachem i owadami. W ten sposób nie nadaje się do użytku.
Mniej więcej tak wygląda zaniedbana chłodnica silnika po 15 latach eksploatacji.

Samochodowy układ chłodzenia latem – poziomu płynu

Latem i to nie tylko przed wakacyjną wyprawą, koniecznie należy skontrolować, czy w zbiorniczku wyrównawczym jest odpowiednia ilość płynu chłodzącego. Taką kontrolę wykonujemy zawsze na zimnym silniku. W przypadku niedoboru należy uzupełnić jego stan, najlepiej takim samym płynem. Przy okazji takiej operacji, dobrze jest zrobić przegląd szczelności układu aby wyeliminować ewentualne rozszczelnienie

Samochodowy układ chłodzenia latem – wymiana płynu chłodniczego

Każdy płyn chłodniczy bez względu na markę i producenta, ma określone właściwości, które traci z upływem czasu. Znawcy tematu zalecają wymianę płynu w układzie chłodzenia co dwa lub pięć lat (w zależności od zaleceń producenta samochodu oraz płynu). Nie przestrzeganie okresu wymian płynu chłodzącego może skutkować jego wrzeniem latem lub zamarznięciem w zimie. W trakcie kontroli poziomu płynu w zbiorniczku wyrównawczym, należy zwrócić uwagę na jego przejrzystość, klarowność i czystość. Wszelkie odstępstwa od wyglądu mogą zwiastować problemy. Osad i zmętnienie może sygnalizować uszkodzenie uszczelki pod głowicą. W takim przypadku lepiej darować sobie podróż samochodem.

Samochodowy układ chłodzenia latem. Zbliżenie na zbiorniczek wyrównawczy płynu chłodzącego. Na palcu mechanika, gruba warstwa oleistego szlamu ze zbiorniczka. Ewidentna oznaka poważnej awarii.
Zbiorniczek wyrównawczy płynu chłodzącego ze sporą dawką oleju.

Samochodowy układ chłodzenia latem – dolewki

Woda wodociągowa, to zło konieczne i absolutnie nie należy jej używać w codziennej eksploatacji. Zwykła woda to nie tylko H2O, to również minerały, które pozostaną w układzie chłodzenia w postaci osadu (jak w czajniku). Tym sposobem można doprowadzić do zamknięcia mikro-przekrojów, którymi powinien płynąć płyn. Dzięki temu rośnie temperatura pracy silnika, który może się przegrzewać. Woda może być użyta, jedynie w sytuacjach podbramkowych, gdy nie ma innego wyjścia. Osadzanie się kamienia wewnątrz układu chłodzenia potęguje fakt, że woda ma niższą temperaturę wrzenia niż dedykowany płyn. Planując wakacyjny wyjazd, uzupełnijcie bagażniki w zapasową bańkę płynu do chłodnic.

Aby odciążyć układ chłodzenia w trakcie letnich wojaży, pomocny może się okazać odpowiedni styl jazdy. Za wszelką cenę trzeba unikać nagłych zrywów i hamowań ponieważ wpływa to na wzrost temperatury (również spalania). Optymalnie jazda powinna być płynna i spokojna, a latem najlepiej ruszać w drogę skoro świt.

Polecam wideo: Przemek zajrzał do wnętrza chłodnicy! 

Może ci się też spodobać: Płyn do chłodnic – jaki wybrać

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia