40 rocznica zamknięcia obozu kobiet internowanych w Gołdapi

696

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

baner stowarzyszenia kobiet internowanych

Kiedy jeden z ważnych polityków nawoływał by nie zabierać lub nie zmniejszać emerytur SB(celowo nie piszę który bo nie o personalia i politykę chodzi a o przyzwoitość i empatię) mówił że ci funkcjonariusze dbali o nasze bezpieczeństwo. Tak, tylko że chodziło o bezpieczeństwo rodzin tych SB-ków. Pewnie też tego dzisiejszego działacza bo chyba nie o zwykłych obywateli komunistycznego reżimu. Dziś przypominamy że ten sprawiedliwy system więził kobiety odbierając im dzieci.

Poniżej nakaz internowania Anny Walentynowicz

nakaz internowania Anny Walentynowicz

40 rocznica zamknięcia obozu kobiet internowanych w Gołdapi – historia

W stanie wojennym generał Jaruzelski z chłopcami z SB postanowili zadbać o bezpieczeństwo całego społeczeństwa i internowali tysiące osób. My chcemy przypomnieć los tych najgroźniejszych elementów jak Anna Walentynowicz czy Ewa Tomaszewska i kilkuset innych w obozie w Gołdapi. Internowanie to nie był internat jak młodym się wydaje, one były więzione i znęcano się nad nimi co najmniej psychicznie. Ja wiem że znów cynicy broniący funkcjonariuszy SB(nierzadko ojców i wujków) powiedzą że przecież im tam się nic złego nie działo. No jasne, poza tym że kilka zmarło z powodu braku kontynuacji leczenia więc umarły na serce, nadciśnienie czy raka.

Innych stan zdrowia pogorszył się tak że kolejne kilkanaście zmarło w ciągu roku po wyjściu z internowania. A co powiecie na taki numer: matka dziecka zostaje internowana i odcięta od kontaktu z domem. Dostaje informację że dziecko uległo wypadkowi, zachorowało itp. Brak możliwości kontaktu i podsycanie złych i niepewnych informacji może zabić?? postawcie się w takiej sytuacji. Natomiast obecne tzw dzieci resortowe których to rodzice zorganizowali te wakacje internowanym miały się świetnie i żadnej traumy.

40 rocznica zamknięcia obozu kobiet internowanych w Gołdapi – trauma

Pamiętajmy że następstwo internowania to był dalszy ciąg represji, brak otrzymania pracy, ochrony zdrowia, emerytury. Natomiast ci umęczeni tym represjonowaniem kobiet SB-cy mieli wysokie resortowe emerytury i co to jest sprawiedliwość panie BB? Losy wszystkich internowanych były ciężkie, jesteśmy im winni prawdę, nie nagrody i fajerwerki bo to ludzie honoru. Dla nich takie pochwały tych co ich represjonowali to jak plucie w twarz. Ja sam jestem z rodziny represjonowanej, najpierw przez Niemców w okupację(czyż nie zamordowali 6 mln naszych obywateli). Potem sowieci czy nawet ruscy? zabijali kolejnych. Dziś temat nr1 to wieloletnia współpraca rosyjsko-niemiecka skutkująca atrakcjami codzienności.

Zapytaliśmy się wybranych internowanych o losy po internowaniu, nie chodzi o politykę ale o zwykłe życie, zapytaliśmy o ich losy po tym zdarzeniu. Jak różny był odbiór tego internowania ale też i różne były ich losy. Dla Was przeprowadziliśmy wywiady z tymi którzy oddali swoje zdrowie i czas by teraz w ramach demokracji można było swobodnie się wypowiadać, byśmy czuli się wolni!! Szkoda tylko że niektórzy w ramach tej wolności gloryfikują ówczesnych oprawców ale to właśnie znak czasów. Ja jestem wdzięczny tym osobom że dały nam wolność a teraz zechciały poświęcić nam trochę swojego czasu.

40 rocznica zamknięcia obozu kobiet internowanych w Gołdapi – wywiady

Legendy Solidarności kobiet internowanych czyli Ewa Tomaszewska oraz Anna Bielańska z mężem, z mikrofonem przeprowadzający wywiad.

na zdjęciu legendy solidarności kobiet internowanych Ewa Tomaszewska i Anna Bielańska

Ewa Tomaszewska – internowana

Alina Cybula Borowińska – internowana

Anna Bielańska – internowana

Dorota Ragan – internowana

Ewa Błaszczyk – internowana

Grażyna Najniger – internowana

Teresa Aleksandrowicz – więziona w stanie wojennym

Mariusz Olczak – Dyrektor Archiwum Akt Nowych

Antoni Macierewicz – więziony w stanie wojennym, ówczesny doradca Solidarności

40 rocznica zamknięcia obozu kobiet internowanych w Gołdapi 01 alina cybula borowinska w trakcie wywiadu w gołdapi

Alina Cybula Borowińska
40 rocznica zamknięcia obozu kobiet internowanych w Gołdapi Mariusz Olczak
Mariusz Olczak – Dyrektor Archiwum Akt Nowych

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia