Zaskakująco wysokie emerytury

698

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Chorobowe będzie płacił ZUS od pierwszego dnia
Chorobowe będzie płacił ZUS od pierwszego dnia

Zaskakująco wysokie emerytury wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych! Sprawdź jakie czynniki mają na to wpływ? Komu mogą przysługiwać rekordowo wysokie świadczenia i co należy zrobić aby je uzyskać? Dowiedz się także, jak będzie wyglądała waloryzacja rent i emerytur w 2023 roku, oraz czy otrzymasz trzynastą i czternastą pensję?

Zaskakująco wysokie emerytury – rekordziści

Jak wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wśród rekordzistów znalazła się osoba, która otrzymuje emeryturę w wysokości 37,8 tyś złotych. Jest to mężczyzna, który na emeryturę przeszedł w wieku 85 lat, a jego staż składkowy wynosił 67 lat. Jak poinformowała prezes ZUS, prof. Gertruda Uściska, obecny emeryt zgromadził kapitał w wysokości 2,4 mln zł. Przez wszystkie lata składkowe był zatrudniony na umowę o pracę. Wśród kobiet najwyższa emerytura wynosi 26tyś 868 zł. Emerytka ta przepracowała 61 lat na umowie o pracę i zgromadziła kapitał emerytalny w wysokości 1,8 mln złotych. Kobieta przeszła na emeryturę w wieku 81 lat. Co szokujące w Polsce najniższa wypłacana emerytura przez ZUS, wynosi 10 groszy! Mija się to całkowicie z celem, gdyż koszt wypłaty takiego świadczenia to 100-150 zł. Tak niskie świadczenie wynika z bardzo krótkiego okresu składkowego.

Znacząco kształtują się również poziomy wysokości emerytur w krajach Unii Europejskiej. Najniższa i najwyższa emerytura w państwach członkowskich to kilkukrotna różnica. Najlepiej emerytom żyje się w Danii, Austrii, Francji, a także w Niemczech i Hiszpanii. Polska na tle liderów pod tym względem wypada dosyć słabo.

Jak uzyskać wyższą emeryturę?

Już dziś zadbaj o swoją przyszłą emeryturę

Jak uzyskać wyższą emeryturę? Warto zastanowić się już dziś, bo jak wynika z tekstu powyżej, dużo zależy od tego jak długo będziemy pracować. I co za tym idzie, jak wysoki kapitał emerytalny udam nam się zgromadzić. Ustawowy wiek emerytalny, dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn 65. Warto jednak odkładać moment przejścia na emeryturę, jeśli oczywiście pozwala nam na to nasze zdrowie. Środki gromadzone na indywidualnym koncie, będą bowiem dłużej odkładane, co korzystnie wpłynie na naszą późniejszą emeryturę. Jak podkreśliła szefowa ZUS, jeden dłużej przepracowany rok to nawet 15 proc. Dlatego zachęciła do skorzystania ze specjalnego kalkulatora i pomocy doradców, aby w korzystny dla nas sposób, wybrać moment przejścia na emeryturę. Dodała jednocześnie: ” Te możliwości, które daje nam ZUS, mogą pomóc w podjęciu decyzji o zakończeniu aktywności zawodowej. Warto mieć pełną wiedze na temat naszego przyszłego świadczenia, wówczas możemy wziąć pod uwagę wszystkie argumenty”.

Jeśli jednak nie chcemy, lub nie możemy długo pracować, nie oznacza to, że jesteśmy skazani na głodową emeryturę. Musimy jednak wypracować w sobie nawyk oszczędzania i systematycznie na nią odkładać. Nie jest to jednak proste, gdyż jak to zwykle w życiu bywa, zawsze znajdą się jakieś ważne wydatki. Powstały na szczęście narzędzia finansowe, które zostały opracowane w taki sposób, aby regularnie gromadzić oszczędności. Mowa tu o trzecim filarze emerytalnym, który jest dobrowolny. Indywidualne Konto Emerytalne, bo o takim między innymi mowa, to forma zabezpieczenia, która pozwala na zbudowanie poduszki finansowej na emeryturę. Ten rodzaj konta może być prowadzony przez różne instytucje finansowe. To my decydujemy kiedy i ile wpłacamy, a dana instytucja dalej zajmuje się obrotami naszych środków. Pamiętajmy jednak, że zawsze należy uwzględnić ryzyko inwestycyjne. Oprócz IKE, istnieją inne konta, na których również możemy oszczędzać.

Waloryzacja rent i emerytur w 2023 roku

Waloryzacja rent i emerytur w 2023 roku będzie rekordowo wysoka, a wynika to z ogromnej inflacji. Nowelizacja zakłada, że w 2023 roku emerytury i renty wzrosną o wskaźnik waloryzacji, który prognozowany jest obecnie na poziomie 113,8 proc. Obowiązywać będzie waloryzacja procentowo-kwotowa. Na mocy podpisanej ustawy, emerytury i renty w 2023 roku wzrosną o co najmniej 250 zł. Podwyższone zostaną również najniższe świadczenia odpowiednio do 1588,44zł. Dotyczy to najniższej emerytury, renty socjalnej, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, oraz renty rodzinnej. Rząd zakłada, że w 2023 roku emerytury i renty wzrosną o 13,8 proc. Jednak jeszcze może to wszystko ulec zmianie, gdyż dopiero w lutym przyszłego roku, GUS poda ostateczne dane dotyczące śródrocznej inflacji. Z powodu rekordowo wysokich cen może się okazać, że wskaźnik waloryzacji będzie wyższy.

Zaskakująco wysokie emerytury – trzynasta i czternasta pensja

Czy w 2023 roku emeryci otrzymają trzynastą i czternastą pensję

Czy w 2023 roku, tak jak w latach ubiegłych, będzie trzynasta i czternasta pensja? Takie pytanie zadaje sobie niejeden emeryt, dla którego dodatkowy zastrzyk gotówki jest na wagę złota. 13 emerytura jest dodatkowym rocznym świadczeniem. Przysługuje wszystkim emerytom i rencistom bez względu na wysokość ich podstawowego świadczenia i jest już Polakom przyznana na stałe. W 2023 roku, 13 emerytura według aktualnych prognoz wyniesie 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł netto. W przypadku czternastej emerytury, kwota świadczenia będzie wynosiła również 1445,48 zł netto, jednak do jej wypłaty muszą być spełnione określone warunki. Aby uzyskać czternastą pensję w całości emeryt nie może przekroczyć progu dochodowego, który w 2022 roku, wynosił 2900 zł brutto. Po raz pierwszy czternasta emerytura była wypłacona w 2021 roku i miała na celu poprawić sytuację materialną polskich emerytów i rencistów.

Już od dłuższego czasu, krążą pogłoski, ze w 2023 roku na seniorów czeka również 15 emerytura. Temat ten wraca co jakiś czas do debat politycznych i budzi spore kontrowersje. Były to zazwyczaj obietnice przedwyborcze, które nigdy nie doszły do skutku. Okazać się może, że podobny scenariusz czeka na emerytów w kolejnym roku. Wsłuchując się w głosy płynące z rządu, trudna sytuacja gospodarcza uniemożliwia wypłatę takich świadczeń.

Zaskakująco wysokie emerytury – świadczenie honorowe dla 100-latków

Świadczenie honorowe dla 100-latków, otrzymują seniorzy, którzy ukończyli sto lat. Ten sędziwy wiek uprawnia do otrzymywania oprócz emerytury lub renty, dodatkowo świadczenia honorowego. Przysługuje ono nawet wówczas, kiedy nie mieliśmy wcześniej przyznanych świadczeń emerytalnych. W tym przypadku decyduje wiek. Emerytura honorowa dla 100-latków w 2022 roku wynosiła 4994,79 zł brutto. Kwota świadczenia zmienia się co roku, ale nie podlega waloryzacji. Jej wysokość może być jednak różna. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin seniora.

Przeczytaj także: Dofinansowania dla osób niepełnosprawnych

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia