Odszkodowania za opóźniony lot – komu przysługują?

jak uzyskać rekompensatę za opóźniony lot - poradnik

364

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

tablice informacyjne wyświetlające opóźnienie lotu na hali odlotów
opóźniony lot i jego konsekwencje

Opóźnienie zaplanowanego lotu samolotowego jest sytuacją dość częstą. Nie zawsze odpowiedzialność za to ponoszą same linie lotnicze, jeżeli jednak tak się zdarzy, warto wiedzieć, że pasażer ma prawo do uzyskania odszkodowania od obsługującego przewoźnika lotniczego, czyli linii lotniczych.

Opóźniony lot – najczęstsze przyczyny

Jednym z głównych powodów opóźnienia lotów wewnątrzwspólnotowych dłuższych jest pogoda. Loty mogą zostać opóźnione z powodu złych warunków atmosferycznych, takich jak silny wiatr, burze, mgły czy obfite opady śniegu. Pogoda wpływa na loty w różny sposób, a jej wpływ zależy od konkretnych warunków w danym miejscu.

Kolejnym powodem jest problem techniczny. Awaria techniczna samolotu lub inny problem związany z maszyną może spowodować opóźnienie lotu. Taki problem może wymagać dłuższego czasu na naprawę, co oznacza opóźnienie dla pasażerów.

Problemy z obsługą lotniska to również jedna z przyczyn opóźnień lotów. Mogą to być problemy z odprawą pasażerów, brakiem wolnego miejsca na parkingu dla samolotów lub kłopoty z przesyłką bagażu. Takie problemy mogą opóźnić wylot lub lądowanie samolotu.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym powodem opóźnień lotów są problemy z kontrolą ruchu lotniczego. Zatłoczenie w przestrzeni powietrznej lub problem z ruchem lotniczym może spowodować opóźnienie w odlotach i przylotach.

Odszkodowanie za opóźniony lot – na czym polega?

Odszkodowania za opóźniony lot to forma rekompensaty dla pasażerów, których loty opóźniły się w wyniku okoliczności zależnych od przewoźnika lub innych czynników, takich jak pogoda czy kłopoty z kontrolą ruchu lotniczego. Zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej nr 261/2004, pasażerowie mają prawo do odszkodowania za opóźnienia lotów w określonych okolicznościach.

Zgodnie z tym rozporządzeniem, linie lotnicze są zobowiązane do zapewnienia pasażerom opóźnionych lotów nieodpłatnych posiłków i napojów, oraz możliwości wykonania telefonu lub wysłania e-maila. W przypadku opóźnienia dłuższego niż 2 godziny, przewoźnik lotniczy jest również zobowiązany do zapewnienia pasażerom opóźnionych lotów opieki hotelowej. Również transportu pomiędzy lotniskiem a hotelem, a także możliwości skorzystania z prysznica lub podobnych udogodnień.

Ponadto, zgodnie z rozporządzeniem, pasażerowie mogą mieć prawo do otrzymania odszkodowania finansowego za opóźnienia lotów, które wynoszą co najmniej 3 godziny i nie są spowodowane przez czynniki zewnętrzne, takie jak złe warunki pogodowe. Wysokość odszkodowania zależy od długości opóźnienia lotu oraz odległości pomiędzy lotniskiem wylotu a miejscem docelowym.

Kto może skorzystać z odszkodowania za opóźniony lot?

Prawo do odszkodowania za opóźniony lot przysługuje pasażerom, którzy mieli bilet na lot obsługiwany przez przewoźnika zarejestrowanego w Unii Europejskiej lub którego lot miał miejsce w Unii Europejskiej. Ponadto, przewoźnik musi być odpowiedzialny za opóźnienie lotu. Opóźnienie musi wynosić co najmniej 3 godziny. Nie może być spowodowane przez czynniki zewnętrzne, takie jak złe warunki pogodowe czy problemy z kontrolą ruchu lotniczego.

Ważne jest również, aby pasażer spełniał wymogi dotyczące odprawy i zgłoszenia się na lotnisko z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli pasażer nie spełnia tych wymagań, przewoźnik może odmówić wypłaty odszkodowania.

Warto zaznaczyć, że prawo do odszkodowania za opóźniony lot nie przysługuje w przypadku, gdy przewoźnik udowodni, że opóźnienie było spowodowane okolicznościami, które nie były w jego mocy, takimi jak strajk kontrolerów lotów czy zdarzenie losowe. W przypadku, gdy opóźnienie jest spowodowane zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności, linie lotnicze są zwolnione z obowiązku wypłaty odszkodowania.

czy wiesz że zwykły rodzinny sedan może być szybszy od Ferrari i Bugatti?!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia