Wsparcie dla osoby z niepełnosprawnością

360

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wsparcie dla osoby z niepełnosprawnością
Władze miasta cały czas pragną ulepszać wszelkiego rodzaju dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

Wsparcie dla osoby z niepełnosprawnością – jak powinno wyglądać? Ile osób oficjalnie jest zameldowanych w Legionowie? Przed Wami rozmowa z Idą Parakiewcz-Czyżmą i Ewą Sobierajską. Obie Panie były gościniami Dominika Kubalskiego. 

Wsparcie dla osoby z niepełnosprawnością 

Ida Parakiewicz-Czyżma jest Sekretarzem Urzędu Miasta Legionowo, natomiast Ewa Sobierajska to Naczelnik Wydziału Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych Urzędu Miasta także w Legionowie. Obie Panie nie posiadają dokładnych danych dotyczących tego ile osób z niepełnosprawnościami mieszka w Legionowie. Zaznaczają jednak, że jest ich dość dużo, zwłaszcza, że codziennie spotykają ich zarówno w życiu codziennym, jak i ramach działalności urzędu. Nasze rozmówczynie podkreśliły również, by pamiętać, że wiele niepełnosprawności nie jest widoczna gołym okiem. W związku z tym należy wziąć pod wagę wszelkie ograniczenia. Ponadto w Urzędzie od kilku lat pracuje także pełnomocnik ds. osób z niepełnosprawnością – Wojciech Kowalczyk, który sam z niepełnosprawnością się boryka. Ida Parakiewicz-Czyzma i Ewa Sobierajska podkreślają, że przez to mężczyzna jest nie tylko najlepszym przykładem aktywizacji osób z niepełnosprawnościami. Poprzez swoje doświadczenie udziela cennych wskazówek dotyczących tego, co należy jeszcze poprawić. Urząd Miasta stara się mocno rozwijać względem dostępności dla ludzi z ograniczeniami. 

Rozmowa z Idą Parakiewicz-Czyżmą i Ewą Sobierajską – działania Urzędu Miasta 

W tym celu działania Urzędu skupiają się zarówno na dostępności cyfrowej, jak i architektonicznej. Urząd może pochwalić się takimi nowinkami technicznymi jak: 

– pętla informacyjna dla osób z niepełnosprawnością słuchu; 

– dokumenty, które dostępne są w formie cyfrowej. Jest to skierowane dla osób z niepełnosprawnością wzroku; 

Jeśli chodzi o wsparcie dla osoby z niepełnosprawnością, to planowane są również m.in. oznaczenia w alfabecie Braille’a dostępne w całym urzędzie. Władze Urzędu za pośrednictwem wspomnianego pełnomocnika ds. osób z niepełnosprawnością są w pełni otwarci na wszelkiego rodzaju sugestie i zapotrzebowania. W przypadku niektórych niepełnosprawności dojazd do urzędu nie jest możliwy. Dlatego jego władze są otwarte, by dojechać do takich osób, by w miejscu zamieszkania mogły załatwić niezbędne formalności. Taka pomoc jest również niezbędna m.in. podczas wyborów państwowych. Wówczas może wystąpić konieczność głosowania, np. przy pomocy pełnomocnika. Ida Parakiewicz-Czyżma i Ewa Sobierajska podkreślają jednak, że ta kwestia jest nadal ulepszana. 

W szczególnych przypadkach Urząd ma możliwość dojazdu do domu, by osoba z niepełnosprawnością mogła załatwić niezbędne formalności w miejscu zamieszkania.

Koronawirus wciąż obecny 

Choć nasze rozmówczynie nie mają obecnych danych względem ilości zachorowań, to wiadomo, że jest ich dużo. Obie Panie widzą to bowiem na podstawie przykładów wśród własnej rodziny i przyjaciół. Apelują jednak, by cały czas o siebie dbać – wzmacniać odporność i przestrzegać zasad higieny. „Przebieg choroby jest cały czas bardzo podobny. Mogę coś na ten temat powiedzieć, bo spacerowałam w koronie już trzeci raz. Leżałam w łóżku z gorączką i objawy miałam dokładnie te same, co przy pierwszym zachorowaniu. Być może dzięki szczepieniom przebieg choroby był krótszy, ale wirus jest cały czas aktywny i musimy po prostu na siebie uważać”. – apeluje Ida Parakiewcz-Czyżma. W tym celu Urząd monitoruje także zdrowie i potrzeby ludzi starszych, dlatego są w ciągłym kontakcie z instytucjami współpracującymi z seniorami. 

Rozmowa miała miejsce w ramach kolejnej Audycji „Mazowsze dla niepełnosprawnych”, której możecie posłuchać w każdy piątek i niedzielę po g. 14:00. 

#MazowszesercemPolski

„Partnerem wydarzenia” jest Samorząd Województwa Mazowieckiego

Rozmowa z Idą Parakiewicz-Czyżmą i Ewą Sobierajską

Materiał realizowany jest współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego

Zainteresowała Cię nasza rozmowa? Posłuchaj więcej naszych podcastów.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia