Seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami

300

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami
Wbrew pozorom seniorzy osoby z niepełnosprawnościami to grupy, które wzajemnie się ze sobą łączą.

Seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami – jak lokalne władze mogą wspierać rozwój godnego życia tych grup społecznych? Zapraszamy na dalszą część rozmowy z Adamem Krzyżanowskim – ekspertem w dziedzinie realizacji polityki społecznej w województwie mazowieckim oraz współautorem wojewódzkiego programu wyrównywania szans osób z niepełnosprawnościami. 

Szerokie inicjatywy mazowieckiego województwa 

Na początek przypomnijmy, że nasz gość we współpracy z różnego typu jednostkami tworzy liczne programy mające na celu wzmocnienie kapitału społecznego oraz kulturowego. W trakcie dalszej części rozmowy skupiliśmy się przede wszystkim na działaniach mających na celu wyrównywanie szans wśród osób z niepełnosprawnościami. Obecne programy w swoich założeniach mają być realizowane do 2025 roku. W tym wypadku wspomniane wyrównywanie szans przebiega m.in. poprzez przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Jednym z czynników jest oczywiście aktywizacja zawodowa. I tu nasz rozmówca podkreśla cenną rolę takich działań, jak Radio Bezpieczna Podróż, czy restauracja „Zdrówko” w Legionowie, które pokazują potencjał drzemiący w pracownikach z niepełnosprawnościami. Nasz ekspert nawiązał także do spisu powszechnego z 2022 roku, z którego wynika, iż z każdym rokiem osób z niepełnosprawnością w Polsce przybywa. Ponadto dla potrzeb realizowania wspomnianego projektu opracowano analizę SWOT, czyli mocnych i słabych stron, a także szans i zagrożeń. 

Według danych spisu powszechnego z 2022 roku, osób z niepełnosprawnościami w Polsce przybywa. To też niezbędne są różnego typu formy wsparcia skierowane dla tych grup społecznych.

Seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami – sposób postrzegania 

Na podstawie wspomnianej analizy SWOT stwierdzono, że do mocnych stron w tym zakresie należy z pewnością coraz większa aktywizacja społeczna osób z niepełnosprawnościami. Do słabszych natomiast ich stosunkowo niskie wykształcenie. Nasz rozmówca podkreśla jednak, że wszelkie działania powinny rozpoczynać się od uświadamiania społeczeństwa o wartości osób z niepełnosprawnościami. Należy pamiętać, że, chociażby aktywizacja zawodowa wpływa na ich funkcjonowanie nie tylko w środowisku społecznym, ale i rodzinnym. W trakcie naszej rozmowy został również poruszony wątek seniorów. Jest to grupa, która również walczy przede wszystkim z wykluczeniem społecznym. Adam Krzyżanowski zauważa jednak, że seniorzy z racji wieku, w wielu przypadkach stają się osobami z niepełnosprawnościami. Te dwie grupy zatem wzajemnie się ze sobą łączą. Doskonałym przykładem jest mazowiecki punkt, z którego dostarczane są posiłki seniorom. W tym punkcie zatrudnionych jest także kilka osób z niepełnosprawnościami. 

Wyjątkowy Dom Pomocy Społecznej 

Podczas rozmowy Adam Krzyżanowski nawiązał również do Domu Pomocy Społecznej „Budowlani” w Warszawie, z którym od lat ma przyjemność współpracować. Nasz ekspert zauważa, że do tej pory domy pomocy społecznej zwykle kojarzone były z miejscem ostatniego i monotonnego etapu życia. Tymczasem celem warszawskiego domu jest maksymalna aktywizacja społeczna ich mieszkańców. W tym celu do współpracy zapraszane są m.in. szkoły, czy przedszkola do wzięcia udziału w różnego typu piknikach i zabawach. W tym domu swoje miejsce znajdują zarówno seniorzy, jak i osoby z niepełnosprawnościami. Dom „Budowlani” może poszczycić się uzyskaniem nagrody w ramach konkursu „Mazowieckie marki ekonomii społecznej” w kategorii „Odpowiedzialność”. Takie wyróżnienia rzecz jasna tylko motywują do dalszej pracy. Rozmowa z Adamem Krzyżanowskim miała miejsce w ramach kolejnej audycji „Mazowsze dla niepełnosprawnych”, której możecie posłuchać na antenie naszego radia w każdy piątek i niedziele po g. 14:00.

„Partnerem wydarzenia” jest Samorząd Województwa Mazowieckiego

#MazowszesercemPolski

Rozmowa z Adamem Krzyżanowskim

Materiał realizowany jest współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.

Zainteresowała Cię nasza rozmowa? Posłuchaj więcej naszych podcastów.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia