60 lat Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Niesamowita okazja do poznania historii polskich skrzydeł.

432

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

60 lat Muzeum Lotnictwa Polskiego.
Zaproszenie na obchody, 60-lecia Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

W niedzielę 18 czerwca Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, zaprasza swoich sympatyków w godzinach 10:00 – 19:00, na obchody 60 lat Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

60 lat Muzeum Lotnictwa Polskiego – początek

Obecne Muzeum Lotnictwa Polskiego jest zlokalizowane na terenach starego lotniska Rakowice-Czyżyny. Powstało ono przed I wojną światową, w czasach gdy Kraków był przyłączony do Austrii. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1949 roku rozpoczęto budowę Nowej Huty, wkrótce (1 stycznia 1951 roku) stała się ona dzielnicą Krakowa. Z powodu szybkiego rozwoju dzielnicy, przyłączano do niej kolejne tereny. Również Czyżyny i to było powodem likwidacji lotniska w 1963 roku.

Na szczęście w tym samym roku, Zarząd Główny Aeroklubu PRL powołał Ośrodek Ekspozycji Sprzętu Lotniczego przy Aeroklubie Krakowskim, zaczął on gromadzić swoje eksponaty na nieczynnym lotnisku Rakowice-Czyżyny. Już w następnym roku swojej działalności z okazji XX-lecia PRL, Ośrodek zorganizował w dniach 23 sierpnia ÷ 12 września 1964 roku, wielką wystawę lotniczą. Po przekształceniu w Muzeum Lotnictwa, w 1967 roku, Ośrodek podlegał Naczelnej Organizacji Technicznej, po czym od 1971 roku Ministerstwu Komunikacji. Ostatecznie, Muzeum Lotnictwa Polskiego stało się instytucją kultury województwa małopolskiego po reformie samorządowej w 1998 roku.

60 lat Muzeum Lotnictwa Polskiego – współczesność

Wypełniając swoją misję Muzeum gromadzi obiekty, dokonuje ich renowacji, by następnie przedstawiać szerokiej publiczności zabytki techniki lotniczej. Muzeum swoimi działaniami zachowuje lotniczy charakter miejsca którym się opiekuje, prowadzi również działalność edukacyjną oraz naukową. Gdy dzisiejsze Muzeum Lotnictwa Polskiego stawiało swe pierwsze kroki, miało do dyspozycji hangar, budynek dawnej spadochroniarni oraz budynek administracyjny, a wszystko to na kawałeczku byłego lotniska. Szybko okazało się, że potrzeby lokalowe Muzeum są dużo większe. Tak na początku lat 90, wojsko przekazało w posiadanie Muzeum dawne garaże 2 Pułku Lotniczego.

Na dzień dzisiejszy Muzeum Lotnictwa Polskiego zawiaduje terenem 25,7 ha, który jest wpisany jest do rejestru zabytków. W posiadaniu Muzeum znajduje się obecnie ponad 250 samolotów, szybowców i śmigłowców. Ponad 140 silników lotniczych, oraz wiele mniejszych eksponatów, takich jak uzbrojenie lotnicze, przyrządy pokładowe, mundury i odznaczenia. Zbiory są wyeksponowane zarówno w historycznych, przedwojennych budynkach lotniskowych, które wyremontowano, jak i w obiektach zbudowanych w okresie powojennym, w czasach działalności Muzeum, oraz na terenie otwartym.

Hangar lotniska cywilnego w Czyżynach. Ciągnik gąsienicowy wyprowadza samolot pasażerski Junkers F-13 w barwach PLL LOT. (fot.NAC)

Harmonogram wydarzeń jubileuszowych

Piątek 16 czerwca

Jubileuszowy koncert zespołuAnother Pink Floyd” – widowiskowy spektakl muzyczny dla fanów Pink Floydów i nie tylko!
Start – 20:00
Cena biletu: 99zł

Niedziela 18 czerwca

Piknik jubileuszowy w Muzeum Lotnictwa z wieloma atrakcjami dla dzieci i dorosłych!

Start – 10:00
Zakończenie – 19:00
Cena biletu: 15 zł

W programie między innymi:

 • 11:00 – uroczysta Msza Święta
 • 13:00 – występ Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych
 • 14:00 – premierowa prezentacja monografii „Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. 60 lat tradycji”

Ponadto przez cały dzień:

 • przeloty samolotów,
 • prezentacje grup rekonstrukcyjnych,
 • ekspozycje sprzętu wojskowego,
 • wystawy edukacyjne przygotowane przez służby mundurowe,
 • wystawy modelarskie,
 • prelekcje dot. dziejów naszej instytucji,
 • prezentacja broni strzeleckiej i broni wsparcia,
 • strzelnica kontenerowa,
 • słodki WawelTruck,
 • stoiska gastronomiczne,
 • stoiska handlowe,
 • i wiele innych!

Polecam ciekawy materiał wideo: Lotnisko Rakowice Czyżyny – Aeroklub Krakowski. Kiedyś.

Może cię również zainteresować: Zanim wyrosły mury Żydzi w Podgórzu – wystawa

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia