357

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Triumfatorzy Poland Garros 2023.

Triumfatorzy Poland Garros 2023 – Tegoroczni zwycięscy w French Open w grze singlowej kobiecy, mężczyzn. Gra podwójna kobiet, mężczyzn. Gra mieszana. Roland Garros – międzynarodowe mistrzostwa Francji w tenisie, jeden z czterech turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema. A drugi w sezonie tenisowy turniej wielkoszlemowy, który odbył się w dniach 22 maja–11 czerwca, na ceglanych kortach imienia Stade Roland Garros w Paryżu. Tenisiści w turnieju głównym rywalizowali na przełomie maja i czerwca. Była to 122. edycja tych rozgrywek. Oczywiście to już historia i czas podsumowań i przedstawić wielkich zwycięzców.

Triumfatorzy Poland Garros 2023 – Iga Świątek

Zacznę oczywiście od naszej najlepszej zawodniczki w tenisie na świecie. Iga Świątek po raz kolejny potwierdziła, że w Paryżu czuje się znakomicie. Polka triumfowała we French Open po raz trzeci w karierze. Ponieważ Iga znowu okazła się najlepsza w grze pojedynczej kobiet wygrywając tegoroczny Poland Garros.

W fazie początkowej Iga grała z Hiszpanką Cristina Bucșa wygrywając 6-4, 6-0. W drugiej rundzie Iga grała z Amerykanką Claire Liu wygrywając takim samym wynikiem 6-4, 6-0. Trzecia runda oczywiście znowu pod dyktando Igi, ponieważ wygrała 6-0, 6-0 z Chinką Wang Xinyu. Czwarta runda Iga grała z Łesia Curenko (Ukraina) i tutaj niestety zaledwie 29 minut zawodniczka z Ukrainy kreczował. Ponieważ na skutek problemów zdrowotnych musiała poddać pojedynek.

Faza finałowa w ćwierćfinale Iga wygrał z Amerykanką Coco Gauff 6-4, 6-2. Półfinał Iga wygrała z Brazylijką Beatriz Haddad Maia 6-2, 7-6 oczywiście w tym secie odbył się tajbrek, w którym Iga wygrała (9-7).

Na zdjęciu Iga unosząca i całująca trofeum Coupe Suzanne Lenglen. Triumfatorzy Poland Garros 2023.
Triumfatorzy Poland Garros 2023 – Trofeum Coupe Suzanne Lenglen.

I w wielkim finale Iga grała z Czeszką Karolina Muchova. Karolina Muchova wskoczyła na odpowiednie obroty i postawiła bardzo trudne warunki liderce światowego rankingu WTA. Ostatecznie jednak po trzysetowym boju 6-2, 5-7, 6-4 Świątek obroniła tytuł.

Triumfatorzy Poland Garros 2023 – Novak Doković

Serbski tenisista, dawniej reprezentant Serbii i Czarnogóry w Pucharze Davisa, od 2007 Serbii. Oczywiście Novak Doković jest uznawany za jednego z najwybitniejszych zawodników w historii dyscypliny.

Zdobywca trofeum w 2010 roku; zwycięzca m.in. 23 turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej – w Australian Open triumfował w latach 2008, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016, 2019, 2020, 2021 i 2023, we French Open zwyciężył w 2016, 2021 i 2023 roku, na kortach Wimbledonu wygrywał w latach 2011, 2014, 2015, 2018, 2019, 2021 i 2022, a w US Open w sezonach 2011, 2015 i 2018.

Jako pierwszy singlista zwyciężył w każdym turnieju z serii ATP Tour Masters 1000. Zdobywca niekalendarzowego Wielkiego Szlema oraz brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Pekinie (2008) i czwarty zawodnik igrzysk olimpijskich w Londynie (2012) i Tokio (2020, w singlu i w mikście), sześciokrotny triumfator ATP Finals, wielokrotny lider rankingu singlowego ATP Tour, ambasador dobrej woli UNICEF.

Na zdjęciu jest Novak Djoković.Triumfatorzy Poland Garros 2023.
Triumfatorzy Poland Garros 2023 – Novak Djoković.

W tegorocznym French Open w pierwszej rundzie wygrał z Amerykaninem Aleksandar Kovacevic 6-3, 6-2, 7-6. Druga runda z Węgrem Marton Fucsovics 7-6, 6-0, 6-3. Trzecia runda z Hiszpanem Alejandro Davidovich Fokina 7-6, 7-6, 6-2. Czwarta runda z zawodnikiem z Peru Juan Pablo Varillas 6-3, 6-2, 6-2. W ćwierćfinale wygrał z Karen Chaczanow 4-6, 7-6, 6-2, 6-4. Półfinał wygrał z Hiszpanem Carlos Alcaraz 3-6, 7-5, 1-6, 1-6. Oczywiście pozostał wielki finał, w którym pokonał Norwega Casper Ruud 7-6, 6-3, 7-5.

Triumfatorzy Poland Garros 2023 – gra podwójna kobiet

Oczywiście, jeśli chodzi o zawody deblowe kobiet zwyciężczynie, są Reprezentantka Tajwanu Hsieh Su-wei i Chin Wang Xinyu.
Grę rozpoczeły od pierwszej rundy wygrywając z Kazachstanką Julija Putincewa
Kamilla Rachimowa 6-0, 6-3. Następnie w drugiej rundzie 6-1, 6-4 z Francuską Kristina Mladenovic i Chinką
Zhang Shuai. Kolejna 3 runda 7-6, 6-4 z Amerykanką Desirae Krawczyk i Holenderka Demi Schuurs. Ćwierćfinał z Wieronika Kudiermietowa i Ludmiła Samsonowa 6-3, 6-2. Z wynikiem 6-2, 3-6, 6-3 wygrały z Amerykanką Nicole Melichar-Martinez i Australijką Ellen Perez. Wygrywając tytuł French Open z Kanadyjką Leylah Fernandez i Amerykanką Taylor Townsend 1-6, 7-6, 6-1.

Triumfatorzy Poland Garros 2023 – gra podwójna mężczyzn

Oczywiście, jeśli chodzi o zawody deblowe mężczyzn, są Reprezentanci Chorwacji Ivan Dodig
Stanów Zjednoczonych Austin Krajicek.
Od pierwszej rundy rozpoczęli rywalizację wygrywając z zespołem Argentyńskim Sebastián Baez i Guillermo Duran 7-6, 3-6, 7-6. Szwajcar Marc-Andrea Husler i Chilijczyk Nicolas Jarry, byli rywalami w drugiej rundzie z wynikiem 7-5, 6-2 oczywiście wygrali. 6-7, 6-4, 7-5 ten wynik pozwolił na pokonanie kolejnych rywali Portugalczyk Francisco Cabral i Brazylijczyk Rafael Matos. Zespół z Niemiec Kevin Krawietz i Tim Putz zostali pokonani w trzech setach 7-6, 5-7, 6-4. Hiszpan Marcel Granollers i Argentyńczyk Horacio Zeballos, byli rywalami w półfinale i w tym przypadku przegrali w dwóch setach 3-6, 6-7. Belgijski zespół Sander Gille i Joran Vliegen staneli naprzeciw po drugiej stronie siatki. I oczywiście również przegrali z Dodig i Krajicek w dwóch setach 6-3, 6-1.

Triumfatorzy Poland Garros 2023 – gra mieszana

I oczywiście zawody mikstów będą w podsumowane. Zdobywcy trofeum jest para Japońska i Niemiecka Miyu Kato i Tim Putz.
1 runda rozpoczęła się oczywiście od zwycięstwa z parą Francuską Clara Burel i Hugo Gaston 6-3, 6-2. 2 runda ponownie para Francuska Elixane Lechemia i Albano Olivetti 6-4, 6-4. 3 runda ćwierćfinał wygrana z parą Brazylijską Luisa Stefani i Rafael Matos 7-6, 6-2. Kolejna runda półfinału z parą z Indonezji Aldila Sutjiadi i Holandia Matwe Middelkoop z wynikiem 7-5, 6-0. Zostaję wielki finał rozegrany i wygrany z parą Kanadyjska Bianca Andreescu i Nowa Zelandia Michael Venus. Wynik został rozstrzygnięty w trzech setach 4-6, 6-4, 10-6.

Triumfatorzy Poland Garros 2023 – występ naszych sportowców

Oczywiście chciałbym wspomnieć o pozostałych tenisistów i tenisistek o ich występie poza Igą Świątek.

Zacznę od Pań, gry pojedynczej w French Open 2023 wzięły udział jeszcze. Magdalena Fręch i Magda Linette. W przypadku Magda Linette niestety zakończyła swoją przygodę na 1 rundzie. Przegrywając z Kanadyjską tenisistką pochodzenia ekwadorsko-filipińskiego Leylah Annie Fernandez 3-6, 6-1, 3-6. Trochę lepiej poszło Magdalenie Fręch, ponieważ zakończyła na 2 rundzie, ulegając 3-6, 4-6 Kamili Rachimowej.

Zawody singlowe mężczyzn Hubert Hurkacz zakończył swoją grę na 3 rundzie, ulegając Juan Pablo Varillas z Peru w 5 setach 3-6, 6-3, 7-6, 4-6, 6-2.

Deblowe zawody mężczyzn mieliśmy jednego zawodnika Jan Zieliński. Oczywiście w parze z zawodnikiem z Monako Hugo Nys. Niestety Panowie przegrali w 2 rundzie i odpadając z rywalizacji z parą Brazylijską, Australijską Marcelo Melo i John Peers w dwóch setach 7-6, 6-4.

Kobiece zawody w deblu mieliśmy dwie zawodniczki Alicja Rosolska, grała z Hiszpanką Cristina Bucsa. Tutaj rywalizacja zakończyła się na 1 rundzie, ulegając zawodniczką ze Stanów Zjednoczonych Desirae Krawczyk i
Holandii Demi Schuurs 0-6, 2-6. Trochę lepiej w przypadku z Katarzyną Pite, ponieważ z Węgierką Dalma Galfi. Przegrały w 2 rundzie, ulegając 4-6, 6-2, 7-5 z zawodniczkami z Kanada Gabriela Dabrowski i Brazylia Luisa Stefani.

I pozostała gra mieszana Jan Zieliński z Australijczykiem Ellen Perez przegrał w 1 rundzie 6-2, 6-2. Z parą Chan Hao-ching (Chińskie Tajpej) i Fabrice Martin (Francja).

Zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: Letnie Igrzyska Europejskie 2023 w Polsce