Miasto moje a w nim kalendarz warszawski 29.06-5.07

Miasto moje a w nim to wydarzenia z lat poprzednich, bieżące wydarzenia motoryzacyjne z Mazowsza i inne ciekawostki jak Więzienie mokotowskie przy ulicy Rakowieckiej

394

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Miasto moje a w nim kalendarz warszawski1
Miasto moje a w nim kalendarz warszawski

Miasto moje a w nim, czyli kalendarz warszawski na nadchodzący tydzień od 28 czerwca do 5 lipca. Godne uwagi wydarzenia związane z historią Warszawy, jakie udało mi się znaleźć na stronie ekartkazwarszawy.pl

Chciałbym, żeby ta cotygodniowa porcja informacji o wydarzeniach w Warszawie, stworzyła możliwość odkrycia miasta na nowo. Będzie to też miejsce poznawania jego historii poprzez relacje świadków, zdjęcia archiwalne, fragmenty gazet, filmy czy grafikę, które dadzą obraz miasta w XX wieku.

Forma, jaka została zastosowana w oryginale, moim zdaniem jest tak dobra, że nie należy jej poprawiać. Kartki historyczne dostosowano do komunikacji mobilnej i zawierają także interaktywną Google Maps, przez co umożliwiają identyfikację opisywanego miejsca.

Miasto moje a w nim, to również wydarzenia motoryzacyjne z kalendarza ograniczone do terenu Mazowsza.

Czerwiec

29 – 1939 – Żywe torpedy
30 – 1954 – Warszawiacy oglądają zaćmienie słońca

Lipiec

01 – 1890 – Tajemnica śmierci Marii Wisnowskiej
02 – 2008 – Kradzież astrolabium z pomnika Kopernika
03 – 1886 – Ostatnie prace przed uruchomieniem Wodociągów Lindley’a
04 – 1937 – Koronacja cygańskiego króla
05 – 1925 – Z warszawskiej kroniki kryminalnej

Miasto moje a w nim – motoryzacyjne wydarzenia bieżące i nie tylko

30.06 – 02.07.2023 — mazowieckie, Iłów, XXIV Świętojański Rajd Miłośników Dawnej Motoryzacji „BZURA 2023” info

01 – 03.07.2023 — mazowieckie, Warszawa Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, „Łogień” na tłoki – rajd motocyklowy pamięci Majora Józefa Kurasia info

Poniedziałek – Glinki w ZieloncePoniedziałki z FSOinfo

WtorekWarszawa Autodrom Bemowo, WAW Amcarowe Wtorki #1 2023! info

środa – Cykliczne Spotkanie Klasycznej Motoryzacji Fundacji Youngtimer Warsaw w 2023 @PGE Narodowy w wybrane środy info

środaCiechanów w każdą środę o godz 19.00 na parkingu Centrum Handlowego MARCREDO info

SobotaWarszawa Soboty Plac Defilad – Warszawa w Pigułce – cykliczne wycieczki Ogórkiem info

NiedzielaWarszawa Plac Defilad, Śladami PRL-u – cykliczne wycieczki Ogórkiem po Warszawie info

Miasto moje a w nim Więzienie mokotowskie przy ulicy Rakowieckiej

W 1904 roku, zaczęło działać więzienie mokotowskie, znajdujące się dziś przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Wówczas Mokotów nie był jeszcze częścią miasta, a zaledwie podwarszawską wsią. Budowa więzienia została zainicjowana przez rosyjskiego zaborcę. Powstawało przez dwa lata i było przewidziane dla 800 więźniów.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zaczęło spełniać rolę aresztu śledczego.

W czasie drugiej wojny światowej więzienie pełniło rolę pomocniczą dla Pawiaka. Przeludnione, więźniowie mieszkali w złych warunkach. Pierwszego dnia Powstania warszawskiego próbowano zdobyć budynek przy Rakowieckiej. Nie udało się to, więc w odwecie następnego dnia Niemcy rozstrzelali około 600 osadzonych. Przy pomocy mieszkańców Mokotowa w kolejnych dniach zrywu kilkuset więźniom udało się uciec.

Budynki mieszczące Areszt Śledczy przy ul. Rakowieckiej w Warszawie (3)
Budynki mieszczące Areszt Śledczy przy ul. Rakowieckiej w Warszawie 1965 (3)

„Oświęcim to była igraszka” – czasy komunizmu na Rakowieckiej

Złą sławę to miejsce zyskało jednak przede wszystkim przez to co wydarzyło się po II wojnie światowej

W czasach stalinizmu zamordowano tam wielu żołnierzy podziemia niepodległościowego, m.in. gen. „Nila”, rtm. Pileckiego, mjr. „Zaporę” i mjr. „Łupaszkę”. Byłych żołnierzy Armii Krajowej poddawano okropnym torturom. „Oświęcim to była igraszka” – miał powiedzieć Pilecki o tym co działo się podczas jego pobytu na Rakowieckiej. Tak traktowali przedstawiciele nowej władzy w kraju bohaterów okresu II wojny światowej. Osadzano ich często ze zbrodniarzami wojennymi. Tak było chociażby z Kazimierzem Moczarskim. Od 2 marca do 11 listopada 1949 był przetrzymywany w jednej celi z Jürgenem Stroopem – odpowiedzialnym za krwawe stłumienie Powstania w Getcie warszawskim.

Miasto moje a w nim Cela rotmistrza Witolda Pileckiego, ty spędził ostatnie dni. foto PAP Leszek Szymański
Miasto moje a w nim Cela rotmistrza Witolda Pileckiego, tu spędził ostatnie dni. foto PAP Leszek Szymański

Więzienie mokotowskie przy ulicy Rakowieckiej – czas upamiętnienia ofiar komunistycznych zbrodniarzy

W 2016 roku zapadłą decyzja, że areszt zostanie zamknięty, a w kompleksie budynków powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, które funkcjonuje od 2019 roku.

W tym roku po raz pierwszy udostępniono dla zwiedzających muzeum przy Rakowieckiej 37 zrekonstruowaną do stanu z lat 40. celę, w której więziony był rotmistrz Witold Pilecki.

Jak powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki, Witold Pilecki należy do narodowego panteonu pamięci, jest to wielki bohater, któremu do dziś oddajemy hołd i szacunek.

W tej celi komuniści, zdrajcy, targowiczanie XX wieku męczyli, przetrzymywali i ostatecznie zamordowali rotmistrza Pileckiego. W tej celi zamordowano nie tylko uosobienie polskiej historii w XX wieku, ale również uosobienie sumienia narodu polskiego, człowieka, który swoim życiem i śmiercią udowodnił, że genotyp polskiej wolności będzie trwał.

25 maja 1945 roku o godzinie 21:30 kat mokotowskiego więzienia st. sierż. UB Piotr Śmietański strzałem w tył głowy wykonał wyrok śmierci na bohaterze Polskiego Państwa Podziemnego rtm. Witoldzie Pileckim. Niestety do dziś w przestrzeni publicznej, mediach itp funkcjonują osoby które pośrednio lub bezpośrednio mają krew na rękach mordując bohaterów.

Więcej informacji na stronie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2023.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia