Peugeot Citroen też mają dobre silniki

16476

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Peugeot Citroen też mają dobre silniki
Silnik 1.2 PureTech 130 KM

Samochody pochodzące znad Sekwany, nie wiadomo czemu mają opinię niezbyt udanych. Krytycy francuskiej motoryzacji wymieniają: wysoką awaryjność, kiepskie zawieszenie oraz słabe zabezpieczenie antykorozyjne. Kto ma rację? Opinie kierowców są podzielone, z jednej strony peany właścicieli cytryn i lwów, z drugiej strony wręcz przeciwnie. Aby poznać prawdę najlepiej sprawdzić osobiście. Peugeot Citroen też mają dobre silniki

Peugeot Citroen też mają dobre silniki – małe wprowadzenie

Marka Peugeot pojawiła się na początku XIX wieku, produkowała: piły taśmowe, noże, młynki do kawy oaz maszyny do szycia. Od 1885 roku Peugeot wypuszcza na rynek swoje pierwsze rowery, następnym krokiem w rozwoju firmy był pierwszy, parowy trójkołowiec z silnikiem Serpolleta. Przełom nastąpił w roku 1891, gdy światło dzienne ujrzał pierwszy samochód Peugeot wyposażony w silnik o mocy 3,5 KM marki Daimler.

Z Citroenem było podobnie, w 1902 roku Andre Citroen zakłada firmę, która początkowo nie ma nic wspólnego z motoryzacją. Wytwarza stalowe koła zębate o daszkowym uzębieniu (ich wyobrażenie znalazło się w logo firmy), później znalazły się one w przekładniach samochodowych. W czasie I wojny światowej Citroen produkował czołgi oraz amunicję. Dopiero w 1919 roku Citroen wyprodukował swój pierwszy samochód napędzany 4-cylindrową jednostką, był to Citroen Typ A, minęło 104 lata i na rynku pojawił się rewolucyjny Citroen e-C3.

Peugeot Citroen też mają dobre silniki - Citroen Typ A
Citroen Typ A.

Peugeot Citroen też mają dobre silniki – jednak można

Początkowo obie tytułowe marki były niezależnymi podmiotami, sytuacja uległa zmianie kiedy w 1976 roku, Peugeot przejął chylącego się ku bankructwu Citroena. Tak powstał koncern Groupe PSA, który w wyniku fuzji z włosko-amerykańskim FCA w 2021 roku, wchodzi w skład globalnej marki STELLANTIS. Połączenie sił Citroena i Peugeota w ramach PSA, pozwoliło opracować sporo silników, zarówno oszczędnych jak i trwałych. W tej grupie znajdują się benzyniaki, wręcz stworzone do zasilania LPG oraz niezwykle trwałe i oszczędne Diesle. Jeśli szukacie używanego samochodu, wiedza na temat dobrego silnika jest niezwykle ważna, pozwoli na uniknięcie niepotrzebnych wydatków w przyszłości. Chociaż nie raz usłyszycie słowa krytyki na temat „Francuzów”, wiele świetnych silników wyprodukowanych przez PSA znajdziecie nie tylko w samochodach Peugeot i Citroen. Były one montowane w niektórych modelach Mazdy, Toyoty, Suzuki, Volvo i Forda.

1.2 PureTech (EB)

Niewątpliwie ta oferowana od 2012 roku jednostka napędowa jest przykładem udanego downsizingu. Ponieważ na rynku można natrafić zarówno na wersje wolnossące z wtryskiem pośrednim, jak i odmiany turbodoładowane wyposażone we wtrysk bezpośredni zakres dostępnych mocy waha się od 68 do 155 KM. Silnik jest bardzo dobrze oceniany za dobrą kulturę pracy i niską hałaśliwość, stosunkowo niski apetyt na paliwo i zadowalającą dynamikę jazdy. Silnik konstrukcyjnie bez zarzutu, jeśli występują problemy to z osprzętem np. czujnikami. Szczególną uwagę należy zwrócić na pasek rozrządu, problem był nagłaśniany w mediach.

https://www.youtube.com/watch?v=TrKfK0evn1E

Ponieważ pasek rozrządu pracuje w oleju silnikowym, po jakimś czasie materiał z którego jest wykonany może ulegać rozkładowi. Oddzielające się fragmenty gumy przemieszczają się w oleju co może doprowadzić do zatkania kanałów olejowych czy pompy oleju. Finalnie taka sytuacja może doprowadzić do zatarcia jednostki napędowej. Jak temu zaradzić? Bardzo prosto, regularna wymiana oleju (najlepiej skrócić interwał zalecany przez producenta), olej musi spełniać normy producenta silnika i bieżąca kontrola stanu paska rozrządu – widać go we wlewie oleju silnikowego. Pierwszą rzeczą konieczną po zakupie używanego samochodu jest wymiana oleju wraz z paskiem rozrządu, naturalnie poprzedzona płukaniem silnika. Tę jednostkę spotkacie pod maskami wielu samochodów: Opel Corsa F, Opel Crossland X, Opel Grandland X; Citroen C1 II, Citroen C3 III, Citroen C4 Cactus, Citroen C4 Picasso, Citroen C5 Aircross; DS 3, DS 3 Crossback, DS 7 Crossback; Peugeot 108, Peugeot 208, Peugeot 2008, Peugeot 301, Peugeot 308 II, Peugeot 3008, Peugeot 5008.

1.6 8V/16V (TU5)

Jeśli poszukujecie używanego pojazdu z niezawodnym, tanim w eksploatacji silnikiem i najlepiej współpracującym z instalacją LPG, to jest to idealny kandydat. Konstrukcja rodem z lat 90-tych, seria TU5. Silniki z początku produkcji posiadały ośmiozaworową głowicę i dysponowały moc 88÷98 KM. Później do produkcji trafiła wersja z szesnastozaworową głowicą, która oferowała moc 109÷122 KM. Jednostki TU5 wyposażono w napęd rozrządu oparty na pasku. Dzięki temu zredukowano koszty produkcji, oraz późniejszej eksploatacji. Chociaż producent zaleca wymianę paska co 90÷120 tys. km zgodnie z danymi producenta, lepiej skrócić interwał wymian do 80 tys. km ponieważ omawiana jednostka jest konstrukcją kolizyjną, gdy pęknie pasek zawory zderzą się z tłokami.

Peugeot Citroen też mają dobre silniki - Silnik 1.6 16V (TU5)
Silnik 1.6 16V (TU5)

Zarówno wariant 1.6 8V jak i 16V dobrze współpracuje z instalacją gazową, która również musi przechodzić stosowne przeglądy. Zużycie paliwa oscyluje wokół 7÷10 l etyliny oraz 8÷12 l LPG. Najczęściej występujące usterki to: wycieki oleju, defekty przepustnicy oraz cewki zapłonowej. Ta trwała i tania w eksploatacji jednostka była montowana w pojazdach: Peugeot 106, Peugeot 206, Peugeot 207, Peugeot 301, Peugeot 306, Peugeot 307, Peugeot Partner, Citroen Saxo, Citroen C2, Citroen C3 I, Citroen Xsara, Citroen C4 I, Citroen C-Elysee, Citroen Berlingo.

2.0 16V (EW10)

Kolejna propozycja koncernu PSA dla miłośników napędu benzyna/LPG. Jednostka opracowana jeszcze w latach 90-tych, zdążyła dorobić się wielu pozytywnych opinii. W tym wolnossącym silniku wykorzystano sprawdzony, czterocylindrowy blok, szesnastozaworową głowicę, oraz zastosowano wielopunktowy wtrysk paliwa. Napęd rozrządu wykorzystuje pasek co korzystnie wpływa na koszty eksploatacji. Jednostka wytwarza moc 136 KM oraz moment obrotowy 190 Nm co zapewnia przyzwoitą dynamikę jazdy. Ponieważ silnik lubi spalić w mieście 12 litrów benzyny, instalacja LPG jest świetną alternatywą. Ponieważ 2.0 16V (EW10) podobnie jak silnik 1.6 8V/16V (TU5) jest jednostką kolizyjną zalecamy podobne postępowanie. Niewątpliwą wadą silnika jest jego apetyt na olej, ale jak twierdzą mechanicy „ten typ tak ma”. Należy kontrolować poziom oleju i w razie potrzeby uzupełniać. Silniki EW10 miewają problem z sondą lambda, czasem z zacinającym się zaworem recyrkulacji spalin.

Poszukując używanego produktu ze stajni PSA możecie natknąć się na jednostkę o symbolu EW10D. Tę zdecydowanie odradzamy, zamontowany w niej bezpośredni wtrysk paliwa wyklucza współpracę z LPG, a mało znana mechanikom konstrukcja oraz trudno dostępne części podnoszą koszty eksploatacji. Rewelacyjne motory 2.0 16V (EW10) znajdziecie w samochodach: Peugeot 206, Peugeot 307, Peugeot 406, Peugeot 407, Peugeot 607, Peugeot 807, Citroen Xsara, Citroen Xsara Picasso, Citroen C4 I, Citroen C4 I Picasso, Citroen C5 I, Citroen C5 II

Peugeot Citroen też mają dobre silniki – 1.4 Hdi / 1.4 TDCi

Seria silników Diesla, które powstały w kooperacji PSA z Fordem. Opracowując jednostkę 1.4 konstruktorzy wykorzystali silnik 1.6 i tak powstał prosty i niezawodny silnik pozbawiony intercoolera, posiadający 8-zaworową głowicę oraz turbosprężarkę o stałej geometrii, za przekazanie napędu odpowiadało jednomasowe koło zamachowe. W dwumasę wyposażano jednostki napędowe o mocy powyżej 100 KM. Silnik o niewielkiej mocy najlepiej sprawdza się w samochodach miejskich. Najczęstsze niedomagania to wypalone podkładki pod wtryskiwaczami i niedomagania turbosprężarki wrażliwej na zaniedbania wymian oleju.

Montowany był w: Ford Fiesta, Ford Fusion; Mazda 2; Suzuki Liana, Toyota Aygo 1.6 HDi (2004-2018), Citroen C1, Citroen C2, Citroen C3, Citroen Xsara; Peugeot 107, Peugeot 1007, Peugeot 206, Peugeot 207, Peugeot 208, Peugeot 307.

1.6 Hdi / 1.6 TDCi

!.6 Hdi

Również w tym przypadku współpraca PSA z Fordem zaowocowała powstaniem bardzo trwałego silnika, pokonującego bez remontu kilkaset tysięcy kilometrów oczywiście gdy o niego dbamy. Jednostka 1.6 Hdi / 1.6 TDCi występowała w wielu wersjach i odmianach, z różnym osprzętem. Podobnie jak u mniejszych braci dwumasowe koło zamachowe montowano w jednostkach, których moc przekraczała 100 KM. Od 2006 roku zaczęto montować filtry cząstek stałych (DPF). Również w tych silnikach dochodziło do rozszczelnienia podkładek pod wtryskiwaczami. Jednostki 1.6 Hdi miewały problemy z drożnością dopływu oleju do turbiny, winne było sitko w rurze (wystarczyło je usunąć).

Ponieważ silnik jest niezwykle popularny, na rynku jest masa tanich części zamiennych a mechanicy doskonale znają tę konstrukcję. Tutaj znajdziesz te silniki: eugeot 206, Peugeot 207, Peugeot 208, Peugeot 307, Peugeot 308, Peugeot 3008, Peugeot 407, Peugeot 508; Citroen C2, Citroen DS3, Citroen C3, Citroen C3 Picasso, Citroen C4, Citroen C4 Picasso, Citroen C5, Citroen Berlingo, Citroen Xsara, Citroen Xsara Picasso; Ford Fiesta, Ford Fusion, Ford Focus, Ford C-Max; Mazda 2, Mazda 3, Mazda 5; Suzuki SX-4, Mini Cooper D, Volvo C30, Volvo S40, Volvo V40, Volvo V50, Volvo S60, Volvo V60, Volvo V70, Volvo S80

Peugeot Citroen też mają dobre silniki – 2.0 Hdi / 2.0 TDCi (DW10)

Ponownie koncerny PSA i Ford połączyły siły by opracować kolejny silnik Diesla, na który natkniemy się również w samochodach innych producentów. Jak się okazało dwulitrowa jednostka bez względu na wersję czy moc, jest prawdziwie pancerna. Problemy jeśli już się pojawią, wynikają najczęściej z przebiegu i z reguły dotyczą osprzętu. Konstrukcja silnika na przestrzeni lat podlegała ciągłym modyfikacjom i ulepszeniom. W zależności od wersji i rocznika, silniki posiadały filtr cząstek stałych, a ponieważ normy emisji spalin stale się zmieniają, jednocześnie unowocześniano ich osprzęt.

Jak się okazuje, niezmienną popularnością na rynku wtórnym cieszą się silniki 2.0 Hdi z pierwszych lat produkcji. Chociaż ich moc 90 KM nie pozwala na zawijanie asfaltu, klientów przyciąga ich solidność wykonania i prostota serwisu. A to m.in. dzięki niskiemu wysileniu, prostemu osprzętowi czy braku dwumasy. Znajdziecie je w: Ford Focus II/III, Ford C-Max, Ford S-Max, Ford Galaxy, Ford Mondeo Mk4, 4-cylindrowe diesle w Volvo oznaczane jako 2.0D oraz większości modeli grupy PSA po 1999 roku.

 

Ciekawy materiał wideo: Groupe PSA Poissy Production – Peugeot 208 | DS3 | DS3 Crossback

Może cię również zainteresować: Renault – tym silnikom można zaufać

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia