Jaką wybrać przyczepę kempingową?

449

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wybór odpowiedniej przyczepy kempingowej nie należy do najprostszych

Jaką wybrać przyczepę kempingową? Tak, aby wygodnie, komfortowo i bezpiecznie zwiedzać Polskę, Europę, a nawet cały świat? Czy warto postawić na nową, czy lepiej pokusić się na zakup z rynku wtórnego? Jedno jest pewne, przyczepy kempingowe cieszą się ogromną popularnością wśród osób lubiących podróże. Ważne jest, aby wybrać taką, która spełni wszystkie nasze oczekiwania.

Zalety przyczepy kempingowej

Przyczepa kempingowa to namiastka małego domku na kółkach. Dlatego powinniśmy stworzyć w niej jak najlepsze warunki do odpoczynku, spożywania posiłków czy też snu. Podczas wakacji spędzamy w niej bowiem dość dużo czasu. Przyczepa kempingowa jest doskonałym rozwiązaniem na długie wyjazdy, jak i weekendowe wypady. Podróżowanie nią daje nam szereg zalet, zaczynając od niezależności, a kończąc na oszczędnościach. Nie musimy bowiem płacić za noclegi w hotelach czy pensjonatach, jak również za posiłki w restauracjach. Nie obowiązuje nas także ścisły plan podróżowania, możemy spontanicznie podejmować decyzję i jechać tam, gdzie nas „oczy poniosą”. Dodatkowo w każdej chwili możemy zrobić sobie przerwę w czasie jazdy, co jest niezwykle istotne zwłaszcza podczas długich podróży.

Przy wyborze przyczepy kempingowej warto zwrócić uwagę na jej funkcjonalność. Powinna zatem posiadać prysznic, w miarę wygodne łóżko czy miejsce do przygotowania i spożywania posiłków. W przypadku gdy planujemy podróże z przyjaciółmi lub dziećmi, warto wybrać przyczepę o większej powierzchni, tak aby każdy miał dla siebie trochę przestrzeni.

Prawo jazdy kategorii B, a przyczepa kempingowa

Posiadacze prawa jazdy kategorii B mogą ciągnąć przyczepę kempingową, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kilogramów

Wielu z nas zastanawia się, czy do holowania przyczepy oprócz potrzebnych umiejętności za kierownicą wystarczy posiadanie prawa jazdy kategorii B. Odpowiedź w tym przypadku nie jest do końca oczywista. Pomimo tego, że przyczepa kempingowa nie posiada silnika, jest ona zaliczana do pojazdów. W związku z tym poruszanie się nią jest precyzyjnie określone przepisami prawnymi, a do jej ciągnięcia niezbędne są odpowiednie uprawnienia. Ustawowo, kategoria B upoważnia nas do holowania przyczepy lekkiej — czyli takiej, której masa całkowita (DMC) jest równa bądź mniejsza od 750 kg. Dodatkowo całkowita masa samochodu ciągnącego oraz przyczepy nie może przekraczać 4250 kg. Poruszanie się nią nie wymaga wówczas montażu dodatkowego hamulca. Przyczepa lekka doskonale sprawdzi się tylko w przypadku gdy podróżują nią maksymalnie dwie osoby. W przypadku większej tak zwanej rodzinnej, musimy niestety posiadać już odpowiednie pozwolenia i uprawnienia.

Jaką wybrać przyczepę kempingową? – na co zwrócić szczególną uwagę

Przyczepa kempingowa jest inwestycją na długie lata, dlatego warto przed jej zakupem zastanowić się czego tak naprawdę od niej oczekujemy

Zakup przyczepy kempingowej wiąże się z dość wysokimi kosztami. Dlatego przy jej wyborze to możliwości finansowe są pierwszym aspektem, który powinniśmy uwzględnić podczas przeglądania oferty producentów. Dobrze wyposażona, funkcjonalna przyczepa to koszt rzędu około kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ta bogata, bardziej luksusowa kosztuje nawet grubo ponad sto tysięcy zł. Kolejnym kryterium przy wyborze przyczepy jest liczba osób, które będą nią podróżować. Ważne jest, aby nie było w niej zbyt ciasno i tłoczno. Przy zakupie przyczepy zwróćmy także uwagę na dostosowanie jej do holującego samochodu. Dlatego musimy ustalić dopuszczalny jej ciężar, dopasowując ją do możliwości naszego auta. Wiemy o tym już, że nie posiada ona swojego napędu, zatem to nasz samochód powinien mieć odpowiednią moc i wagę, aby ją udźwignąć (przynajmniej 140 koni mechanicznych). Przy mniejszej wartości podróż może stać się bowiem nieprzyjemna. Nieważne czy kupujemy nową, czy też używaną przyczepę, w obu przypadkach powinna być ona przede wszystkim solidna, ponieważ bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich jest tu najważniejsze.

Nowa czy używa przyczepa kempingowa?

Jak już wcześniej ustaliliśmy, nowa przyczepa kempingowa sporo kosztuje, nie każdy więc może sobie na nią pozwolić. Zakup używanej, która miała już właściciela, też z kolei nie należy do łatwych zadań. Rzadko kiedy udaje się natrafić na pozbawioną wad i niewymagającą napraw. Podczas zakupu używanej przyczepy sugerujmy się przede wszystkim stanem jej wnętrza i zapachem panującym w środku. W związku z tym, że w przyczepie występuje dość ciasna zabudowa, ciężko jest wizualnie zlokalizować ewentualne przecieki. Dlatego często nasz zmysł powonienia jest tu niezwykle pomocny i w przypadku zapachu stęchlizny możemy stwierdzić, że nie wszystko jest tu do końca szczelne. Podobnie jest z podłogami. Zwróćmy uwagę czy nie występują oznaki zgnilizny i jak się zachowuje podczas chodzenia. Kolejną bardzo ważną kwestią techniczną jest stan podwozia, dlatego na oględziny warto zabrać ze sobą specjalistę. Należy sprawdzić przede wszystkim stan ramy, dyszli oraz rur upewniając się, czy nie ma śladów głębokiej korozji. Niezwykle istotne jest również sprawdzenie stanu układu hamulcowego, od jego prawidłowego działania zależy nie tylko komfort jazdy, ale także nasze bezpieczeństwo.

Jaką wybrać przyczepę kempingową – rodzaje

Przyczepa kempingowa to inwestycja na długie lata, dlatego warto rozważyć, która z przyczep na dłuższą metę będzie najbardziej odpowiadała naszym potrzebom. Na rynku dostępnych jest wiele jej rodzajów, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Podstawowy podział przyczep to lekkie (o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 750 kg)oraz ciężkie (powyżej 750 kg). Możemy je podzielić również na:

-jednoosiowa — jest lżejsza od dwuosiowej, dzięki czemu zużywa mniej paliwa i dużo łatwiej się nią manewruje;

-dwuosiowa — jej zaletą jest stabilność, która zapewnia większe bezpieczeństwo.

Kolejnym rodzajem są przyczepy składane i stałe. Stałe pełnią funkcje małego domku na kółkach i są najczęściej spotykane na kempingach na całym świecie. Wyróżnia je sztywna konstrukcja, solidność oraz różne jej wymiary. Przyczepa składana to z kolei pojazd dla miłośników caravaningu. Jest lekka i bardzo mobilna. Jej konstrukcja w czasie jazdy przypomina zwykłą przyczepę bagażową, w momencie gdy zostanie złożona, przekształca się w mały wakacyjny domek.

Przeczytaj także: Zniesienie opłat ewidencyjnych dla kierowców

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia