Miasto moje a w nim kalendarz warszawski 20-26.07

Miasto moje a w nim to zdjęcia archiwalne, fragmenty gazet, filmy czy grafika, które dadzą obraz miasta w tygodniowym wycinku od 20-26 lipca i ciekawe motoryzacyjne wydarzenia współczesne.

385

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Miasto moje a w nim kalendarz warszawski
Miasto moje a w nim kalendarz warszawski

Miasto moje a w nim, czyli kalendarz warszawski na nadchodzący tydzień od 20 do 26 lipca. Godne uwagi wydarzenia związane z historią Warszawy, jakie udało mi się znaleźć na stronie ekartkazwarszawy.pl

Chciałbym, żeby ta cotygodniowa porcja informacji o wydarzeniach w Warszawie, stworzyła możliwość odkrycia miasta na nowo. Będzie to też miejsce poznawania jego historii poprzez relacje świadków, zdjęcia archiwalne, fragmenty gazet, filmy czy grafikę, które dadzą obraz miasta w XX wieku.

Forma, jaka została zastosowana w oryginale, moim zdaniem jest tak dobra, że nie należy jej poprawiać. Kartki historyczne dostosowano do komunikacji mobilnej i zawierają także interaktywną Google Maps, przez co umożliwiają identyfikację opisywanego miejsca.

Miasto moje a w nim, to również wydarzenia motoryzacyjne z kalendarza ograniczone do terenu Mazowsza.

Lipiec

20 – 1964 – Odsłonięcie pomnika Warszawskiej Nike
21 – 1954 – Uruchomienie pierwszej turbiny w elektrociepłowni Żerań
22 – 1951 – Otwarcie Cedetu
23 – 1920 – Ujęcie sprawców włamania do sejfu Banku „Wilhelm Landau”
24 – 1910 – Ukończenie prac przy „mogile cholerycznych” na Golędzinowie
25 – 1816 – Na ulicy dzieje się
26 – 1929 – Spadające samoloty

Funkcjonalizm w architekturze powojennej Centralny Dom Towarowy

Zaprojektowany w latach 1947/8 przez Zbigniewa Ihnatowicza oraz Jerzego Romańskiego, otwarto 22 lipca 1951 jako Centralny Dom Towarowy. Projekt CDT pokonał 49 innych koncepcji i zdobył pierwszą nagrodę w rozstrzygniętym wiosną 1948 roku konkursie architektonicznym. Wydarzenie było precedensem, zaledwie w trzy lata po wojnie, gdy w Warszawie kluczowa była kwestia odbudowy zrujnowanego miasta. Zdecydowano się jednak wznieść w samym centrum nowoczesny obiekt handlowy w stylu przedwojennego funkcjonalizmu, spełniający wszystkie pięć zasad nowoczesnej architektury, sformułowane przez Le Corbusiera (wolny plan, wolna fasada, poziome pasy okien, płaski dach, konstrukcja na słupach). Razem z CDT powstał także biurowiec znajdujący się w głębi działki, za domem handlowym który był dopełnieniem projektu. Z ciekawostek można wspomnieć o garażu podziemnym i schodach ruchomych produkcji Węgierskiej. Na szczęście zdążono, gdyż już w czerwcu 1949 roku proklamowano socrealizm jako oficjalny styl w architekturze i mamy na niego wiele przykładów, nawet w najbliższej okolicy .

Funkcjonalizm i przykłady modernistycznej architektury lat 30. takich jak przestronne, przeszklone, jasne pomieszczenia, zaokrąglone narożniki i wykusze, proste ażurowe balustrady balkonów i duże okna, często zajmujące całą szerokość pomieszczenia, to ich przykłady możemy nadal znaleźć na Mokotowie, Kole, Żoliborzu i innych.

Więcej dowiesz się z artykułu Centralny Dom Towarowy

Perła modernizmu. Centralny Dom Towarowy

Miasto moje a w nim – motoryzacyjne wydarzenia bieżące i nie tylko

21.07 – 06.08.2023 — mazowieckie, Warszawa, Program obchodów 79. rocznicy Powstania Warszawskiego info

21 – 23.07.2023 — mazowieckie, Warszawa, 70. Urodziny Starówki info

22.07.2023 — mazowieckie, Warszawa, obchody 70. rocznicy odbudowy warszawskiego Starego Miasta z Muzeum Zimnej Wojny info

26.07.2023 — mazowieckie, Warszawa Cmentarz Bródnowski, Śladami okupacji, walki i Powstania Warszawskiego na Cmentarzu Bródnowskim info

Poniedziałek – Glinki w Zielonce – Poniedziałki z FSO – info

Wtorek – Warszawa Autodrom Bemowo, WAW Amcarowe Wtorki #1 2023! info

środa – Cykliczne Spotkanie Klasycznej Motoryzacji Fundacji Youngtimer Warsaw w 2023 @PGE Narodowy w wybrane środy info

środa – Ciechanów w każdą środę o godz 19.00 na parkingu Centrum Handlowego MARCREDO info

Sobota – Warszawa Soboty Plac Defilad – Warszawa w Pigułce – cykliczne wycieczki Ogórkiem info

Niedziela – Warszawa Plac Defilad, Śladami PRL-u – cykliczne wycieczki Ogórkiem po Warszawie info

21.07.2023 — mazowieckie, Warszawa, ShowYourCarWarsaw • Summer Night info

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2023.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia