Sitwake dla osób z niepełnosprawnościami

466

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Odmianą wakeboardu przeznaczoną dla osób z niepełnosprawnościami jest sitwake

Sitwake dla osób z niepełnosprawnościami to ekstremalny sport, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Jest odmianą wakeboardu, z tym że używa się w niej deski ze specjalnie zamontowanym siedziskiem i podnóżkiem z pasem na stopy. Ta wyjątkowa dyscyplina sportowa jest skierowana do osób z niepełnosprawnościami, które mają silną górną połowę ciała.

Czym jest wakeboard?

Wakeboard jest połączeniem surfingu, snowboardu oraz nart wodnych

Wakeboard to stosunkowo młody sport wodny, bo powstał zaledwie w 1993 roku w Stanach Zjednoczonych. I właśnie tam cieszy się największą popularnością, zwłaszcza na Florydzie i w Kalifornii. Wakeboard jest połączeniem surfingu, snowboardu, a także nart wodnych. Do jego uprawiania konieczna jest deska wakeboard, do której specjalnym wiązaniem przymocowane są stopy. Rider musi utrzymać równowagę, trzymając się liny, którą ciągnie motorówka bądź specjalny wyciąg. Wakeboard uważany jest za jeden z łatwiejszych sportów wodnych, bowiem nauczenie się jego podstaw zajmuje stosunkowo mało czasu. Ważne jest jednak, aby wybrać doświadczonego instruktora, który nauczy nas prawidłowej techniki, właściwej postawy, a także odpowiednich reakcji. Dodatkowo podpowie nam jak poprawnie trzymać się wyciągu oraz jak układać ręce i nogi. Ponadto nauczy nas jak przenosić ciężar ciała na desce, tak aby z niej nie spaść. Sport ten możemy uprawiać od wiosny do jesieni, nie wymaga on wysokich fal ani silnego wiatru.

Wakeboard nie tylko pozwoli nam przeżyć niesamowitą przygodę, ale również przyniesie wiele korzyści dla naszego zdrowia i kondycji. Ta dynamiczna aktywność fizyczna wzmocni mięśnie, poprawi równowagę i koordynację. Po regularnych treningach będziemy znacznie silniejsi i poprawimy swoją wydolność. Ponadto sport ten ma niezwykle pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne, redukuje stres i poprawia samopoczucie.

Sitwake dla osób z niepełnosprawnościami – czym jest?

Sitwake to odmiana wakeboardu z wykorzystaniem deski ze specjalnie zamontowanym siedziskiem i podnóżkiem. To sport przeznaczony dla osób z niepełnosprawnościami, które mają na tyle silną górną część ciała, aby utrzymać drążek liny podłączony do wyciągu bądź łodzi. Rider siedzi na specjalnej desce z krzesełkiem i może wykonywać szeroki wachlarz trików przy użyciu liny oraz przeszkód wakeparku. Przejazd rozpoczyna się wprost z wody lub z pomostu. Sport ten, tak samo jak w przypadku osób sprawnych, przynosi osobom z niepełnosprawnościami wiele korzyści zdrowotnych. Znacznie wzmacnia spore partie mięśni rąk, ramion, tułowia oraz kręgosłupa. Redukuje stres i poprawia ogólne samopoczucie. Sitwake nie jest jeszcze bardzo popularnym sportem w Polsce, jednak z roku na rok przyciąga coraz więcej miłośników tej właśnie dyscypliny. I choć chętnych do uprawiania tego sportu przybywa, nadal w niewielu wakeparkach można wypożyczyć kompletny sprzęt. Niełatwo jest go również zakupić. Mowa tu o regulowanym siedzisku i podnóżku.

Gdzie można spróbować swoich sił w Sitwakingu?

Sitwake przeznaczony jest dla osób, które mają bardzo silną górną część ciała

Jak już wcześniej wspominaliśmy, Sitwaking nie jest w Polsce aż tak bardzo popularnym sportem. Niemniej jednak odbywają się już od paru lat szkolenia dla osób z niepełnosprawnościami, gdzie pod okiem doświadczonych instruktorów, śmiałkowie mogą stawić czoła wyzwaniu. Jednym z instruktorów sitwakingu jest paraolimpijczyk, Igor Sikorski ambasador projektu Avalon Extreme, który przyznaje, że: „Przede wszystkim pokazujemy ludziom, że mimo niepełnosprawności można robić różne rzeczy. Serdecznie ich do tego zachęcamy, na przykład organizując zajęcia z sitwake’a w Warszawie czy w Krakowie. Jestem instruktorem na takich zajęciach i uczę niepełnosprawnych, jak pływać i jak sterować.” Dodając jednocześnie, że cieszy się, iż dzięki takim inicjatywom może zachęcić osoby z niepełnosprawnością do wyjścia z domu i uprawiania sportu.

10 lipca tego roku odbył się także dzień otwarty w Wake Park Gdańsk, gdzie niepełnosprawni sportowcy mogli spróbować swoich sił w sitwakingu. Miejsce te dysponuje profesjonalnym torem, przystosowanymi deskami oraz wykwalifikowaną kadrą czuwającą nad bezpieczeństwem uczestników. Udział w zajęciach dla osób z niepełnosprawnościami był bezpłatny po wcześniejszym wypełnieniu formularza rejestracyjnego. Jednym z uczestników imprezy był Pan Grzegorz z Lublina, który po raz pierwszy wziął udział w tego typu zajęciach. Jednak podkreślił, że na pewno nie zakończy tak szybko swojej przygody z tym sportem. Dodał jednocześnie, że było to niezapomniane przeżycie i bardzo fajna zabawa.

Sitwake dla osób z niepełnosprawnościami – III Ogólnopolskie Zawody Integracyjne

Już za parę dni, bo 24 sierpnia rozpoczną się III Ogólnopolskie Zawody Integracyjne w sportach wodnych, między innymi w Sitwake’u. Impreza będzie miała miejsce w Margoninie i Wągrowcu. Pierwsza edycja odbyła się w 2021 roku i cieszyła się ogromną popularnością, dlatego organizatorzy zdecydowali się na kontynuację imprezy. Ambasadorami tego wydarzenia byli Igor Sikorski (paraolimpijczyk z Pjongczang), Marta Wright (mistrzyni świata z 2019 roku w wakesurfie) oraz Krzysztof Stern (laureat konkursu „Człowiek bez barier”). Tegoroczna edycja będzie trwała kolejno trzy dni i zakończy się 26 sierpnia. Wszyscy amatorzy sportów wodnych mogą zgłaszać się drogą mailową, wypełniając formularz zgłoszeniowy. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności. Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy kochają adrenalinę do zapisów. Gwarantują świetną zabawę, profesjonalne podejście i mile spędzony czas.

Przeczytaj także: Czym jest Frame running?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia