Czym jest Frame running?

521

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Fundacja "Złotowianka" jest oficjalnym przedstawicielem Frame running w Polsce

Czym jest Frame running? Na czym polega fenomen tej dyscypliny sportowej oraz co sprawia, że nawet osoby z ogromnymi ograniczeniami ruchowymi mogą biegać? Trójkołowy rower powstał dzięki pomysłowi niepełnosprawnego Duńczyka — Mansoora Siddiqia, który miał marzenie, aby wstać z wózka i pobiec.

Czym jest Frame running? – historia

W 2024 roku Frame running po raz pierwszy ma być wprowadzony do programu igrzysk paraolimpijskich

Historia powstania Frame runningu, znanego wcześniej jako Race running sięga roku 1991. To właśnie wtedy w Danii po raz pierwszy stworzono tak zwane „biegi ramowe”. Pomysłodawcą był niepełnosprawny Duńczyk, który od zawsze fascynował się bieganiem. Jego niepełnosprawność jednak znacznie uniemożliwiała mu rozwijanie tej pasji. Mansoor Siddiqi wymyślił wówczas trójkołowy rower, który umożliwił mu i innym osobom z niepełnosprawnościami wstanie z wózka. Ta prosta konstrukcja pozwala na chodzenie i bieganie osobom z dysfunkcjami ruchowymi. Duńczyk dzięki mobilerowi mógł trenować oraz startować w zawodach paraolimpijskich w kategorii CP2 — sportowa klasyfikacja niepełnosprawności specyficzna dla porażenia mózgowego. Dziś mężczyzna jest międzynarodowym koordynatorem biegów ramowych. Co ciekawe, Duńczyk nie opatentował swojego wynalazku i obecnie każdy może wymyślić jego wersje. Przykładem jest Pan Zenek, były kolarz, który zajmuje się produkcją mobilerów dla jednej z polskich Fundacji.

Co mobiler daje osobom z niepełnosprawnościami?

Mobiler pozwali osobie z niepełnosprawnościami chodzić, uprawiać jogging, a przede wszystkim biegać. Ten sprzęt do Frame running służy nie tylko do uprawiania sportu, ale również jest narzędziem rekreacji i rehabilitacji. Niski środek ciężkości i konstrukcja ramy zapewniają dobrą stabilność i równowagę podczas biegu bądź marszu. Dodatkowo indywidualny wybór siodełka i podpory pozwalają na dopasowanie sprzętu do danego użytkownika. Mobilery występują w różnych rozmiarach, dlatego mogą z nich korzystać zarówno dzieci jak i osoby dorosłe. Ponadto jego konstrukcja pozwala w łatwy sposób wsiąść i wysiąść osobie z niepełnosprawnościami. Dodać należy, że jego zakup może być dofinansowany ze środków PEFRON.

Na czym polega Frame running i jak wpływa na naszą ogólną kondycję

Frame running to stosunkowo nowa dyscyplina sportowa i rekreacyjna dla osób z niepełnosprawnościami w naszym kraju. Biegacz za pomocą trójkołowego roweru bez pedałów odpycha się od podłoża nogami, a jego tułów oparty jest na specjalnej podporze. Frame running jest doskonałym połączeniem sportu i rehabilitacji oraz ma wiele zalet prozdrowotnych. Znacznie poprawia wydolność organizmu, wzmacnia mięśnie i przede wszystkim daje poczucie samodzielności i wolności. Dodatkowo poprawia koncentrację, redukuje stres i odporność organizmu. Ponadto wysiłek fizyczny wyzwala endorfiny, czyli tak zwane hormony szczęścia, które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Duża liczba trenujących ten sport zauważyła ogólną poprawę sprawności od momentu rozpoczęcia przygody z Frame runnigiem. Zauważyły one bowiem poprawę chwytu, wzorca chodu i jego lepszą estetykę, a także polepszenie równowagi i koordynacji. Regularne treningi są także szansą dla osób z niepełnosprawnościami na oderwanie się od codzienności, wyjścia z przysłowiowych „czterech ścian” i okazją do spotkań z innymi ludźmi. Mogą oni również, choć na chwile zapomnieć o swoich ograniczeniach i problemach zdrowotnych.

.

Historia sportowca z niepełnosprawnością

Wiktor Florys podczas jednego z turnusów rehabilitacyjnych po raz pierwszy usłyszał o Frame running. Wtedy to jeden z terapeutów zwrócił się do chłopca: „Wiesz, chyba mam dla Ciebie wymarzoną dyscyplinę” i od tego momentu rozpoczęła się jego przygoda z tym sportem. Wiktor urodził się w 32 tygodniu ciąży i jako wcześniak miał problemy z oddychaniem, dostał też wylewu krwi do mózgu i konieczna była reanimacja. Chłopiec przeżył, jednak doznał porażenia wszystkich czterech kończyn. Dzięki ćwiczeniom i determinacji swojej mamy jest w stanie samodzielnie się poruszać. Wiktor swoją sportową przygodę rozpoczął w wieku 7 lat od nauki pływania i od tego momentu aktywność fizyczna stała się jego pasją. Kocha również piłkę nożną, choć początki treningów były bardzo trudne, ponieważ chłopiec nadal ma wzmożone napięcie mięśniowe. Od 2018 roku uprawia Frame running, a już w 2019 roku zdobył wicemistrzostwo w tej dyscyplinie sportowej. Wiktor każdą wolną chwilę poświęca na treningi i dodatkowo swoją pasją chce zarażać innych.

Chłopak przeszedł trudną i długą drogę do realizacji swoich marzeń i dzięki wytrwałości oraz pracy udowodnił sobie i innym, że nie ma rzeczy niemożliwych. Sport daje mu wolność, samodzielność i pomaga w budowaniu własnej wartości. Obecnie jego największym marzeniem jest występ na paraolimpiadzie. W 2024 roku Frame running pierwszy raz ma zostać wprowadzone do programu igrzysk paraolimpijskich i chłopak bardzo chciałby reprezentować Polskę podczas tej imprezy. Wiktor podkreśla, że zawody dla niego to nie tylko sportowa rywalizacja, ale również możliwość spotkania z osobami, które mają podobne problemy. Z kolei mama chłopca zauważyła pozytywny wpływ sportu na jego życie: „Od kiedy syn zaczął uprawiać Frame running, widzę ogromne fizyczne i psychiczne efekty tej aktywności”.

Czym jest Frame runnig – zawody

Nasi zawodnicy zawsze wracają z zawodów z medalami

Frame runnig, to dyscyplina sportowa dla osób z niepełnosprawnościami, którą od 2016 roku w Polsce rozwija fundacja „Złotowianka”. Od tego momentu nasi zawodnicy zawsze wracają do kraju z medalami. Jako że Frame runnig wywodzi się z Danii, mistrzostwa co roku odbywają się w Kopenhadze. Podczas zawodów sportowcy rywalizują na kilku dystansach: na 100, 200, 400 oraz 800 metrów. Wcześniej zawodnicy muszą przejść klasyfikację medyczną. W ubiegłym roku podczas zawodów w Danii, biało-czerwoni wywalczyli łącznie 48 medali, co dało im pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej. Dodać należy, że tego wyczynu dokonało dziewięciu naszych zawodników, pod opieką ośmiu trenerów.

Przeczytaj także : Nurkowanie dla osób z niepełnosprawnościami

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia