Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Logo LA VUELTA. La Vuelta a Espana 1-9 etapów.
La Vuelta a Espana 1-9 etapów.

La Vuelta a Espana 1-9 etapów – 78. edycja wyścigu kolarskiego Vuelta a Espana. Wyścig, który wystartował w dniu 26 sierpnia i potrwa do 17 września 2023 na liczącej ponad 3,153 km kilometrów trasie składającej się z 21 etapów i biegnącej z Barcelony do Madrytu. Oczywiście bez wątpienia wyścig zaliczany do wielkich turów, po Tour de France i Giro d’Italia. Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI). Za nami tak zwany długi pierwszy tydzień, ponieważ liczył aż 9 etapów ścigania się w La Vuelta.

La Vuelta a Espana 1-9 etapów – krótka historia

Po raz pierwszy wyścig ten zorganizowano w roku 1935, a nieprzerwanie jest on obecny w świecie kolarskim od 1955 roku. Impreza trwa trzy tygodnie i prowadzi oczywiście po trasach Hiszpanii, a także krajów ościennych. Przez wiele lat rozgrywano ten wyścig w okresie wiosennym, ale w latach 90. przeniesiono go na termin jesienny (początek września) dlatego, aby Vuelta nie kolidowała z Giro d’Italia.
Pierwsza Vuelta gościła 50 kolarzy, którzy musieli pokonać 3411 km podzielonych na 14 etapów, średnio po 240 km na etap. Organizatorzy inspirowali się sukcesem Tour de France i Giro d’Italia.

Trzema zwycięstwami w klasyfikacji generalnej może się poszczycić czterech kolarzy: Szwajcar Tony Rominger (1993-1995), Hiszpan Alberto Contador (2008,2012,2014). A także Hiszpan Roberto Heras (2000, 2003, 2004), (który wygrał wyścig po raz czwarty w roku 2005 i choć jednak z powodu afery dopingowej odebrano mu zwycięstwo) oraz Słoweniec Primoz Roglic (2019-2021). Generalnie impreza zawsze była zdominowana przez kolarzy hiszpańskich, którzy wygrali 32 z 73 edycji Vuelty.

La Vuelta a Espana 1-9 etapów – etapy 1-3

1 etap oczywiście zmagania w ramach 78. edycji wyścigu, w sobotę 26 sierpnia, odbyła się jazda drużynowa na czas w Barcelonie. I dlatego ekipy zmierzą się z odcinkiem o długości niespełna 15 kilometrów. Start ulokowano przy OlympicPort, skąd trasa prowadzi techniczną, typowo miejską trasę, odwiedzając najbardziej znane miejsca stolicy Katalonii. Finał wyścigu oczywiście na ulicach Madrytu. Team dsm-firmenich wygrał jazdę drużynową na czas. Holenderska formacja o 52 setnych sekundy okazała się lepsza od hiszpańskiego Movistar Team i także o 6 sekund od amerykańskiego EF Education-EasyPost. Liderem wyścigu został Włoch Lorenzo Milesi, reprezentujący zwycięską ósemkę.

2 etap wyścig liczył 182 km z Mataro do Barcelony. Andreas Kron (Lotto Dstny), po ataku na Montjuic, triumfował w Barcelonie, na mecie drugiego etapu Vuelta a Espana. Duńczyk finiszował samotnie, wyprzedzając niewielką grupę, przyprowadzoną przez Kadena Grovesa (Alpecin-Deceuninck), a także Andrea Vendrame (AG2R Citroën). Oczywiście nowym liderem wyścigu został Włoch Andrea Piccolo (EF Education-EasyPost).

3 etap wyścig liczył prawie 160 km z Suria do Arinsal (Andorra). Belg Remco Evenepoel zdobył w Arinsal w Andorze trzeci etap Vuelta a Espana. I oczywiście objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu. Zawodnik Soudal-Quick Step na finiszu z kilkunastoosobowej grupy pokonał Jonasa Vingegaarda (Jumbo-Visma) także Juana Ayuso (UAE Team Emirates).

La Vuelta a Espana 1-9 etapów – etapy 4-6

4 etap wyścig liczył 185 km z Andorra la Vella (Andorra) do Tarragona. Australijczyk Kaden Groves (Alpecin-Deceuninck) wygrał po finiszu z peletonu w czwartym dniu Vuelta. W Tarragonie drugie miejsce zajął Juan Molano (UAE Team Emirates), na trzecim uplasował się Edward Theuns (Lidl-Trek). Liderem wyścigu pozostał mistrz Belgii Remco Evenepoel (Soudal-Quick Step).

5 etap wyścig liczył 186,5 km z Morella do Burriana. Kaden Groves z grupy Alpecin-Deceuninck triumfował na mecie piątego etapu Vuelta a Espana. Australijczyk po finiszu w Burrianie, położonym nad Morzem Śródziemnym, wyprzedził Filippo Gannę (Ineos Grenadiers) i także Driesa Van Gestela (TotalEnergies). W klasyfikacji generalnej nie zaszły większe zmiany, ponieważ liderem wyścigu pozostał mistrz Belgii Remco Evenepoel (Soudal-Quick-Step).

6 etap wyścig liczył 183,5 km z La Vall d’Uixo do Observatorio Astrofisico de Javalambre. Amerykanin Sepp Kuss (Jumbo-Visma), po ucieczce i zdobyciu Pico del Buitre, wygrał szósty etap Vuelta a Espana. Nowym liderem wyścigu został drugi na mecie Francuz Lenny Martinez (Groupama-FDJ), luzując Remco Evenepoela (Soudal-Quick Step), który zanotował spore straty do najgroźniejszych rywali.

La Vuelta a Espana 1-9 etapów – etapy 7-9

Karetka na trasie wyścigu, ponieważ doszło do groźnej kraksy na pięć kilometrów przed metą tego 7 etapu. W której wyniku ucierpiało kilku kolarzy. Najmocniej Thymen Arensman (INEOS Grenadiers), który został zabrany do szpitala i musiał wycofać się z dalszej rywalizacji.

7 etap wyścig liczył ponad 201 km z Utiel do Oliva. Francuz Geoffrey Soupe wygrał w śródziemnomorskim kurorcie Oliva siódmy etap Vuelta a Espana. Zawodnik TotalEnergies na finiszu z peletonu ograł mistrza Wenezueli Orluisa Aulara (Caja Rural-Seguros RGA), a także Belga Edwarda Theunsa (Lidl-Trek). Na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej utrzymał się Francuz Lenny Martinez (Groupama-FDJ).

8 etap wyścig liczył 165 km z Denia do Xorret de Cati. Wielki dzień Jumbo-Visma. Mają etapowe zwycięstwo i nowego lidera. Ponieważ Primoz Roglic z (Jumbo-Visma) wygrał po wspinaczce na Xorret de Cati etap Vuelta a Espana. Słoweniec pokonał w finale górzystego etapu mistrza Belgii Remco Evenepoela (Soudal-Quick-Step) także Hiszpana Juana Ayuso (UAE Team Emirates). Prowadzenie w klasyfikacji generalnej stracił Francuz Lenny Martinez (Groupama-FDJ). A nowym właścicielem czerwonej koszulki został Amerykanin Sepp Kuss (Jumbo-Visma).

9 etap wyścig liczył prawie 185 km z Cartagena do Collado de la Cruz de Caravaca. Na koniec pierwszego tygodnia Niemiec Lennard Kämna, po zakończonej powodzeniem ucieczce, triumfował na mecie dziewiątego etapu Vuelta a Espana. Kolarz Bora-hansgrohe na Alto Caravaca de la Cruz zameldował się przed Matteo Sobrero (Jayco AlUla), a także Chrisem Hamiltonem (Team dsm-firmenich). Liderem wyścigu po pierwszej części wyścigu pozostaje oczywiście Amerykanin Sepp Kuss (Jumbo-Visma).