Z paliwami syntetycznymi wpadamy w pułapkę niezrozumienia problemu. Benzynę syntetyczną wymyślono już w latach 30 ubiegłego wieku. Proces upłynniania węgla został wynaleziony przez Franza Fischera i Hansa Tropscha ale to było nadal paliwo z kopalin. A jeśli było to paliwo z kopalin to nie było zeroemisyjne. Czy można wyprodukować zeroemisyjne paliwo do silników spalinowych? Paliwo z powietrza i wody? Nie tylko ponieważ spirytus też jest zeroemisyjny, pochodzi z roślin i jest łatwiejszy w produkcji bo jest Bio. Benzyna syntetyczna jest z wody i powietrza? TAK, oto nasze małe kompendium wiedzy o paliwach alternatywnych.
Od etyliny poprzez bioetanol do paliw spirytusowych
Od kiedy Ignacy Łukasiewicz odkrył że olej skalny czyli tak naprawdę ropa naftowa po rafinacji może służyć do spalania w lampach naftowych minęło parę lat. Zaraz po tym okazało się że nafta a raczej olej napędowy może być świetnym paliwem do silników spalinowych. W ten sposób zaczęła się era paliw kopalnych. Paliw w postaci ropy naftowej rafinowanej do benzyny oraz oleju napędowego służącej do zasilania silników spalinowych. Dzisiaj już nikt nie pamięta ale 50, 60 lat temu w niektórych miastach smog był tak wielki właśnie z silników spalinowych i że nie dało się oddychać.
Wtedy szukano rozwiązań które wpłyną na czystość spalin ponieważ odkryto że nie spalone cząsteczki paliw naftowych są kancerogenne i powodują nowotwory a wszyscy to wdychaliśmy. Pierwszym pomysłem była zamiana gaźników wykorzystywanych do zasilania silników. Najpierw były to tak zwane mono wtryski czyli gaźnik był z wtryskiem elektronicznym. Kolejny krok to wtryski wielopunktowe czyli na każdy cylinder oddzielny wtryskiwacz. Ten sposób ograniczył zużycie paliw o prawie 30%. Kolejnym etapem było zastosowanie katalizatorów zarówno dla silników benzynowych jak dla silników diesla. Okazało się że można wyeliminować 80% zanieczyszczeń ze spalin.
Etanol czyli paliwo spirytusowe nie wymaga katalizatora – jest zeroemisyjny
Kolejnym krokiem było stworzenie paliw które będą miały jak najmniej węglowodorów kopalnych. W ten sposób zamiast dodawać 7% spirytusu czyli biokomponentów do benzyny stworzono paliwo E85. W paliwie tym 85% to etanol o 15% tradycyjna benzyna z węglowodorów. Większość silników spalinowych może to spalać po drobnej przeróbce układu zasilania. Dlatego ważną rzeczą jest zamiana etyliny na etanol czyli benzyn na spirytus. Nie tylko dlatego że jest to zeroemisyjne ale to jest też szansa dla lokalnego rolnictwa. To bardzo ważna zaleta bo oprócz tego że będziemy mieli czyste powietrze to nie musimy wtedy zamieniać samochodów spalinowych na elektryczne. Dodatkowo damy pracę rolnikom i przemysłowi przetwórczemu, lokalnemu.
Dodatkowo wszyscy zapominamy jak wielkim obciążeniem dla środowiska naturalnego jest produkcja baterii i akumulatorów do samochodów elektrycznych. Nie dość że jest to absurdalnie drogie to jeszcze niszczy środowisko w trakcie produkcji. Uwaga! również później konieczna jest specjalistyczna utylizacja tych akumulatorów. Gdybyśmy chcieli pójść drogą Brazylii gdzie większość samochodów jest napędzana spirytusem produkowanym z trzciny cukrowej nie musielibyśmy zmuszać naszych kierowców do wydawania absurdalnych pieniędzy na samochody elektryczne bo te niestety są prawie dwukrotnie droższe od podobnych aut spalinowych.
A jednak z prądu czyli benzyna syntetyczna jest robiona przy użyciu energii elektrycznej
Obecnie największymi producentami benzyny syntetycznej zeroemisyjnej eFuel jest koncern Volkswagen na konkretnie Porsche i bardzo poważnie przymierza się do tego koncern Stellantis. Stellantis czyli między innymi Fiat, Alfa Romeo, Peugeot, Citroën i Opel. Dlaczego bardzo ważną rzeczą jest rozwój produkcji benzyny syntetycznej. Dlatego że jest ona produkowana w specjalnych instalacjach dzięki którym węglowodór jest produkowany syntetycznie z powietrza i wody. Tak, z powietrza i wody czyli z CO2 i H2O. Oczywiście do syntezy dwutlenku węgla i wody w węglowodór potrzebna jest duża ilość energii elektrycznej. Najlepiej ze źródeł odnawialnych.
Jeżeli weźmiemy pod uwagę rozwój energetyki wiatrowej oraz elektrowni wodnych to ten prąd mamy pozyskany również w sposób zeroemisyjny. Jeżeli instalacje będą zautomatyzowane to można wykorzystać do produkcji benzyny syntetycznej prąd w okresie niskiego obciążenia sieci energetycznej. Jak wiemy produkcja energii elektrycznej w czasie doby jest prawie taka sama ale odbiór już nie. W nocy kiedy prąd i tak jest dalej produkowany a nie ma jego odbiorców można w bardzo tani sposób produkować benzynę syntetyczną. W ten sposób wymusimy rozwój energetyki elektrycznej która również będzie potrzebna do zasilania aut elektrycznych. Wtedy mamy współistnienie i rozwój równoległy elektromobilności z zeroemisyjnymi paliwami. Tak jak radio nie wyeliminowało gazet tak telewizja mnie wyeliminowała Radia a internet nie wyeliminował telewizji.
Jeżeli pozwolimy na naturalny rozwój wszystkiego a będziemy starali się o jego sensowny rozwój auta elektryczne będą istnieć i spalinowe też. Bioetanol, benzyna syntetyczna, farmy wiatrowe i motoryzacja elektryczna? Tak, mogą współistnieć a wszyscy będziemy mieli zatrudnienie i oddychali czystym powietrzem. hmmm czyli eFuel i czyste powietrze.
Sprawdź także, dlaczego smog jest szkodliwy.