A po pomidorach…

0
77
Dynia królowa jesieni stanowi bogactwo cennych składników odżywczych

A po pomidorach…czas na dynię, z której możemy przyrządzić nie tylko zupę czy też krem. Przygotujemy z niej także tarte dyniową, racuchy czy kopytka. W dzisiejszej audycji z cyklu “Kulinarna Nawigacja” dowiemy się również, jakie są najlepsze odmiany dyni i które z nich możemy zjadać na surowo.

Krótko o dyni

Dynia łączy w sobie znakomite właściwości odżywcze i zdrowotne, a także ogromną wszechstronność w sztuce kulinarnej. Jesienią dostępnych jest wiele jej odmian, które różnią się nie tylko wyglądem, kolorem, ale przede wszystkim smakiem. Najbardziej popularna to dynia o pomarańczowej grubej skórce, jednak coraz częściej polskie smaki kradnie Hokkaido czy Muscat. Hokkaido możemy pokroić w paski, posmarować olejem i upiec w piekarniku przygotowując sobie w ten sposób chrupiącą, nową wersję frytek. Co ciekawe istnieją również odmiany dyń, które możemy zjadać na surowo. Jedną z nich jest Pienna Lunga, która smakuje jak melon. Ponadto z dyni przyrządzimy nie tylko zupę krem, ale również tarte dyniową czy racuchy. Po dokładne przepisy na wszystkie potrawy z tego warzywa zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Zupa dyniowa i kopytka

Pan Jarosław Uściński jest zwolennikiem zupy dyniowej z pokrojonych w kosteczkę warzyw, dlatego dziś podpowie nam jak ją przygotować. Nasz kucharz podkreśla, że znacznie łatwiej jest zrobić krem z dyni, jednak zupa odpowiednio przyprawiona potrafi także zachwycić. Możemy ją zrobić na przykład na żeberkach lub jak kto woli w wersji wege. Ważne jest tylko, żeby całą włoszczyznę plus dynię pokroić w kostkę, a naszą zupę dobrze przyprawić. Pan Paweł Kubalski podał nam z koli przepis na tradycyjną hinduską zupę dyniową, która jest całkowicie wegańska. Składa się aż z 24 składników i oprócz dużej ilości dyni bazuje na włoszczyźnie, mleku kokosowym, cebuli, czosnku oraz dużej ilości aromatycznych ziół. W tym miejscu dodać należy, że zupy tej nie możemy odgrzewać, należy ją spożyć zaraz po przygotowaniu.

Kopytka to idealny dodatek do mięs lub sosów i wszystkim kojarzą się z ziemniakami, mąką i jajkiem. Tymczasem okazuje się, że dodanie do kopytek dyni nie tylko poprawi ich kolor, ale także smak. Wystarczy tylko dynię zetrzeć na średnich oczkach, rozłożyć na sitku lub wycisnąć, aby pozbyć się nadmiaru wody. Następnie połączyć ją z ugotowanym i ugniecionymi ziemniakami, mąką i jajkiem. Całość wyrobić na gładką masę i ugotować. Smacznego!

A po pomidorach…

Więcej odcinków “Kulinarnej Nawigacji” znajdziesz pod tym linkiem