Oferta Volvo bez Diesli

Firma dąży do osiągnięcie przed 2040 rokiem, statusu firmy klimatycznie neutralnej.

110
Oferta Volvo bez Diesli - na targach motoryzacyjnych zaprezentowano volvo_ex90. Perłowy SUV na żółto-pomarańczowym tle.
Volvo ex90 (fot. Volvo Cars)

Volvo przez dziesięciolecia posiadało w swojej bogatej ofercie, także samochody wyposażone w silniki Diesla. Ostatnio, media obiegła wiadomość przyprawiająca o szybsze bicie serca miłośników Diesli Volvo. Volvo Cars kończy z produkcją wszystkich modeli z silnikami wysokoprężnymi. Jeśli więc planowałeś zakup jednego z nich, zostało ci kilka miesięcy aby go zdobyć. Już niedługo Oferta Volvo bez Diesli

Oferta Volvo bez Diesli – w przyszłym roku nie kupisz nowego „ropniaka”

Wiadomość o zakończeniu produkcji Diesli już z początkiem 2024 roku, Volvo Cars ogłosiło w trakcie trwającego w Nowym Yorku, Tygodnia Klimatycznego. Szwedzki koncern skrupulatnie realizuje plan, aby od 2030 roku produkować wyłącznie samochody o napędzie czysto elektrycznym.

Ubiegłoroczna decyzja o zakończeniu wszelkich prac rozwojowych nad nowymi konstrukcjami silników spalinowych, była częścią tego planu. Dodatkowo w listopadzie 2022 roku, zdecydowano o zbyciu udziałów Volvo w spółce joint venture „Aurobay”, w której Szwedzi skupili wszystkie aktywa związane z silnikami spalinowymi. Ten rozdział w historii Volvo definitywnie zamknięto.

Elektromobilność ponad wszystko

Jak stwierdził CEO Volvo Cars, Jim Rowan: „Elektryczne układy napędowe to nasza przyszłość. Takie napędu przewyższają silniki spalinowe: generują mniej hałasu, mniej wibracji, mniejsze koszty serwisowania dla naszych klientów i mają zerową emisję gazów spalinowych”.

Stwierdził także: „Jesteśmy w pełni skupieni na tworzeniu szerokiego portfolio w pełni elektrycznych samochodów klasy premium, które spełniają wszystkie oczekiwania naszych klientów i stanowią kluczowy element naszej reakcji na zmiany klimatyczne”.

Oferta Volvo bez Diesli - widok na kokpit nowego Volvo ex90. Niemal klasyczna kierownica, a zamiast zegarów dwa ekrany LED
Kokpit nowego Volvo ex90 (fot. Volvo Cars)

Kryzys klimatyczny – Oferta Volvo bez Diesli

Działania Volvo Cars, ukierunkowane na całkowitą elektryfikację, doskonale korespondują z opublikowanym przez Organizację Narodów Zjednoczonych raportem Global Climate Stocktake. Mówi on o konieczności podjęcia natychmiastowych działań w obliczu pogłębiającego się kryzysu klimatycznego. Z apelem ONZ idealnie współgrają słowa Jima Rowana: „Świat potrzebuje teraz, w tym krytycznym momencie dla naszej planety i ludzkości, przywództwa”. „Nadszedł czas, aby przywódcy przemysłowi i polityczni byli silni i zdecydowani oraz zapewnili znaczące polityki i działania mające na celu walkę ze zmianami klimatycznymi. Jesteśmy zaangażowani w wykonanie naszej części i zachęcamy naszych odpowiedników, a także przywódców politycznych na całym świecie, aby robili to samo”.

Jakby na potwierdzenie tych słów, swój udział w wydarzeniu zorganizowanym przez Koalicję Accelerating to Zero (A2Z) podczas tegorocznego Tygodnia Klimatycznego w Nowym Jorku, zapowiedział Anders Kärrberg, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju Volvo. Koalicja A2Z dąży do tego by do 2040 roku wszystkie sprzedawane na całym świecie nowe auta osobowe i dostawcze były bezemisyjne. 5 lat wcześniej ma to się stać na wiodących rynkach. Volvo Cars ma nadzieję, że dotychczasowe działania oraz założony plan na przyszłość, stanie się inspiracją dla innych firm z branży motoryzacyjnej.

Klimatyczna neutralność

Oferta Volvo bez Diesli - elektryczny SUV Volvo podłączony do ładowarki pod salonem.
Do osiągnięcia klimatycznej neutralności potrzebne są źródła “zielonej” energii.

Nie trzeba daleko sięgać pamięcią by stwierdzić, że jeszcze w 2019 roku rynek europejski wchłaniał ogromne ilości samochodów z silnikami wysokoprężnymi wszystkich marek. Większość sprzedanych w tym czasie aut Volvo to właśnie były Diesle, elektro-motoryzacja zaczynała się rozpędzać. W ciągu czterech lat, rynek uległ zmianom, głównie wymuszonym przez zaostrzane normy emisji spalin oraz kolejne dyrektywy UE. Na dzień dzisiejszy większość sprzedawanych w Europie samochodów z oferty Volvo, stanowią samochody hybrydowe typu plug-in oraz w pełni elektryczne.

Pomimo tego, że silniki Diesla emitują mniej CO2 od silników benzynowych, to produkują więcej tlenku azotu (NOx). Ten gaz ma szczególnie niekorzystny wpływ na jakość powietrza, zwłaszcza w miastach. Tak więc podjęta przez Volvo Cars decyzja o całkowitym wycofaniu silników wysokoprężnych do początku 2024 roku, wygląda na uzasadnioną. Jednocześnie szwedzki producent staje się jednym z pierwszych, kończących swoją przygodę z silnikami wysokoprężnymi.

Zamiarem Volvo Cars jest osiągnięcie do 2040 roku, statusu firmy klimatycznie neutralnej.

Źródło: materiały prasowe Volvo Cars

Ciekawy materiał wideo: VOLVO S80 (2006-2016). Wady, zalety, najlepsze silniki.

`Może cię również zainteresować: Nie rób tak bo zniszczysz samochód