Oferta Volvo bez Diesli

Firma dąży do osiągnięcie przed 2040 rokiem, statusu firmy klimatycznie neutralnej.

378

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Oferta Volvo bez Diesli - na targach motoryzacyjnych zaprezentowano volvo_ex90. Perłowy SUV na żółto-pomarańczowym tle.
Volvo ex90 (fot. Volvo Cars)

Volvo przez dziesięciolecia posiadało w swojej bogatej ofercie, także samochody wyposażone w silniki Diesla. Ostatnio, media obiegła wiadomość przyprawiająca o szybsze bicie serca miłośników Diesli Volvo. Volvo Cars kończy z produkcją wszystkich modeli z silnikami wysokoprężnymi. Jeśli więc planowałeś zakup jednego z nich, zostało ci kilka miesięcy aby go zdobyć. Już niedługo Oferta Volvo bez Diesli

Oferta Volvo bez Diesli – w przyszłym roku nie kupisz nowego „ropniaka”

Wiadomość o zakończeniu produkcji Diesli już z początkiem 2024 roku, Volvo Cars ogłosiło w trakcie trwającego w Nowym Yorku, Tygodnia Klimatycznego. Szwedzki koncern skrupulatnie realizuje plan, aby od 2030 roku produkować wyłącznie samochody o napędzie czysto elektrycznym.

Ubiegłoroczna decyzja o zakończeniu wszelkich prac rozwojowych nad nowymi konstrukcjami silników spalinowych, była częścią tego planu. Dodatkowo w listopadzie 2022 roku, zdecydowano o zbyciu udziałów Volvo w spółce joint venture „Aurobay”, w której Szwedzi skupili wszystkie aktywa związane z silnikami spalinowymi. Ten rozdział w historii Volvo definitywnie zamknięto.

Elektromobilność ponad wszystko

Jak stwierdził CEO Volvo Cars, Jim Rowan: „Elektryczne układy napędowe to nasza przyszłość. Takie napędu przewyższają silniki spalinowe: generują mniej hałasu, mniej wibracji, mniejsze koszty serwisowania dla naszych klientów i mają zerową emisję gazów spalinowych”.

Stwierdził także: „Jesteśmy w pełni skupieni na tworzeniu szerokiego portfolio w pełni elektrycznych samochodów klasy premium, które spełniają wszystkie oczekiwania naszych klientów i stanowią kluczowy element naszej reakcji na zmiany klimatyczne”.

Oferta Volvo bez Diesli - widok na kokpit nowego Volvo ex90. Niemal klasyczna kierownica, a zamiast zegarów dwa ekrany LED
Kokpit nowego Volvo ex90 (fot. Volvo Cars)

Kryzys klimatyczny – Oferta Volvo bez Diesli

Działania Volvo Cars, ukierunkowane na całkowitą elektryfikację, doskonale korespondują z opublikowanym przez Organizację Narodów Zjednoczonych raportem Global Climate Stocktake. Mówi on o konieczności podjęcia natychmiastowych działań w obliczu pogłębiającego się kryzysu klimatycznego. Z apelem ONZ idealnie współgrają słowa Jima Rowana: „Świat potrzebuje teraz, w tym krytycznym momencie dla naszej planety i ludzkości, przywództwa”. „Nadszedł czas, aby przywódcy przemysłowi i polityczni byli silni i zdecydowani oraz zapewnili znaczące polityki i działania mające na celu walkę ze zmianami klimatycznymi. Jesteśmy zaangażowani w wykonanie naszej części i zachęcamy naszych odpowiedników, a także przywódców politycznych na całym świecie, aby robili to samo”.

Jakby na potwierdzenie tych słów, swój udział w wydarzeniu zorganizowanym przez Koalicję Accelerating to Zero (A2Z) podczas tegorocznego Tygodnia Klimatycznego w Nowym Jorku, zapowiedział Anders Kärrberg, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju Volvo. Koalicja A2Z dąży do tego by do 2040 roku wszystkie sprzedawane na całym świecie nowe auta osobowe i dostawcze były bezemisyjne. 5 lat wcześniej ma to się stać na wiodących rynkach. Volvo Cars ma nadzieję, że dotychczasowe działania oraz założony plan na przyszłość, stanie się inspiracją dla innych firm z branży motoryzacyjnej.

Klimatyczna neutralność

Oferta Volvo bez Diesli - elektryczny SUV Volvo podłączony do ładowarki pod salonem.
Do osiągnięcia klimatycznej neutralności potrzebne są źródła „zielonej” energii.

Nie trzeba daleko sięgać pamięcią by stwierdzić, że jeszcze w 2019 roku rynek europejski wchłaniał ogromne ilości samochodów z silnikami wysokoprężnymi wszystkich marek. Większość sprzedanych w tym czasie aut Volvo to właśnie były Diesle, elektro-motoryzacja zaczynała się rozpędzać. W ciągu czterech lat, rynek uległ zmianom, głównie wymuszonym przez zaostrzane normy emisji spalin oraz kolejne dyrektywy UE. Na dzień dzisiejszy większość sprzedawanych w Europie samochodów z oferty Volvo, stanowią samochody hybrydowe typu plug-in oraz w pełni elektryczne.

Pomimo tego, że silniki Diesla emitują mniej CO2 od silników benzynowych, to produkują więcej tlenku azotu (NOx). Ten gaz ma szczególnie niekorzystny wpływ na jakość powietrza, zwłaszcza w miastach. Tak więc podjęta przez Volvo Cars decyzja o całkowitym wycofaniu silników wysokoprężnych do początku 2024 roku, wygląda na uzasadnioną. Jednocześnie szwedzki producent staje się jednym z pierwszych, kończących swoją przygodę z silnikami wysokoprężnymi.

Zamiarem Volvo Cars jest osiągnięcie do 2040 roku, statusu firmy klimatycznie neutralnej.

Źródło: materiały prasowe Volvo Cars

Ciekawy materiał wideo: VOLVO S80 (2006-2016). Wady, zalety, najlepsze silniki.

`Może cię również zainteresować: Nie rób tak bo zniszczysz samochód

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia