Kto może wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe?

450

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zarówno w Polsce, jak i na terenie całej Unii Europejskiej obowiązuje nakaz wykupu polisy OC.

Kto może wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe? Ile ono kosztuje i dla kogo okaże się najkorzystniejsze? Umowa OC jest najczęściej zawierana na 12 miesięcy, ale nie w każdej sytuacji jest potrzebna na tak długi okres. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują miesięczne podpisanie umowy, jednak jest możliwe tylko w wybranych przypadkach.

Czym jest ubezpieczenie krótkoterminowe?

Ubezpieczenie krótkoterminowe mogą wykupić osoby zawodowo zajmujące się handlem samochodami

Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest jedną z obowiązkowych polis w naszym kraju. Polskie prawo wymaga posiadania jej od każdego właściciela samochodu, niezależnie czy stoi on w garażu, czy jest używany na co dzień. Wiąże się to niestety ze sporymi kosztami, ponieważ polisy do najtańszych nie należą. Mimo iż zakres ochrony jest taki sam w każdym towarzystwie, to jednak cena ubezpieczenia znacząco się różni. Dlatego kierowcy często porównują oferty, aby wybrać tą najtańszą i najbardziej opłacalną opcję. W znacznie trudniejszej sytuacji mogą być na przykład osoby zajmujące się handlem samochodami. Wówczas muszą opłacić OC za każde auto, co z kolei wiąże się z ogromnymi kosztami. Na szczęście istnieje ubezpieczenie krótkoterminowe nazywane ubezpieczeniem komisyjnym lub zadaniowym.

Zatem czym jest owe ubezpieczenie krótkoterminowe? To nic innego, jak sama nazwa wskazuje ubezpieczenie komunikacyjne z krótszym czasem obowiązywania niż standardowa polisa. Zamiast 12 miesięcy możemy wykupić ją minimalnie na 30 dni lub w niektórych przypadkach minimum na 3 miesiące. Ubezpieczenie krótkoterminowe jest optymalnym rozwiązaniem dla osób trudniących się handlem samochodami. Dzięki niemu nie muszą płacić całorocznego ubezpieczenia, które jest zbędne z uwagi na krótki okres posiadania sprzedawanego auta. Podczas skróconego czasu objętego ochroną, właściciel pojazdu może dokonywać wszelkich formalności związanych na przykład z jego rejestracją lub sprowadzeniem zza granicy.

Kto może wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe? – OC na 30 dni – podstawowe informacje

Ubezpieczenie krótkoterminowe samochodu zawierane jest bez żadnych dodatków i rozszerzeń. Oznacza to, że otrzymujemy taki sam zakres ochrony w każdym towarzystwie. Umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym podpisywana jest w tym przypadku na 30 lub 31 dni. Dodatkowo przy miesięcznym ubezpieczeniu nie musimy składać wypowiedzenia w momencie zbliżającego się końca obowiązującej umowy. Ponadto ubezpieczenie takie nie odnawia się automatycznie, dlatego musimy sami o nim pamiętać po upływie minionego czasu. Ubezpieczenie krótkoterminowe to nie jedyna forma OC krótkoterminowego. Niektóre polisy pojazdów wolnobieżnych (rozpędzających się do 25 km/h) mogą być objęte dłuższym czasem ochrony, na przykład na 3 miesiące lub na rok.

Kto może wykupić OC krótkoterminowe?

Zgodnie z prawem ubezpieczenie krótkoterminowe przysługuje właścicielom pojazdów zabytkowych, które mają minimum 40 lat

Istnieje ściśle określona grupa osób, która może wykupić OC krótkoterminowe. Pierwszą z nich są osoby zawodowo zajmujące się handlem samochodami, dla których taki przywilej bywa zbawienny. Sprzedawanie aut wiąże się bowiem z koniecznością posiadania wielu egzemplarzy naraz. Co za tym idzie, koszty ich ubezpieczenia w pełnym wymiarze byłyby bardzo wysokie. Drugą grupą której przysługuje ubezpieczenie krótkoterminowe, są osoby sprowadzające auto zza granicy. Muszą oni wykupić trzydziestodniowe ubezpieczenie (tzw. ubezpieczenie graniczne), ponieważ sprowadzonego pojazdu nie można zarejestrować od razu na cały rok. Jest to możliwe dopiero po wykonaniu wszystkich formalności związanych z rejestracją. Kolejną grupą, której przysługuje OC krótkoterminowe, są osoby posiadające pojazd zarejestrowany czasowo. Dodatkowo czasowa rejestracja wiąże się z wydaniem tymczasowych (tzw. czerwonych) tablic rejestracyjnych maksymalnie na 30 dni. W tym czasie właściciel może odebrać auto zza granicy lub zająć się jego naprawą, aby mogło przejść badanie techniczne.

Zgodnie z prawem OC krótkoterminowe przysługuje również właścicielom pojazdów historycznych, czyli takich, które mają minimum 40 lat. Dodatkowo może to być także 25-letnie auto, które uznano za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji. Właściciele takich pojazdów nie tylko mogą ubezpieczyć je na krótki czas, ale też nie muszą pilnować ciągłości OC. Kolejną grupą, której przysługuje OC krótkoterminowe to osoby posiadające pojazdy wolnobieżne, czyli rozpędzające się maksymalnie do 25 km/h. Do takich pojazdów zaliczamy maszyny rolnicze, leśne czy budowlane. W ich przypadku możemy wykupić polisę na minimum 3 miesiące. Przywilej ten nie dotyczy jednak ciągników rolniczych, gdzie musimy wykupić ubezpieczenie roczne. Możliwość czasowego ubezpieczenia przysługuje również podmiotom posiadającym pojazdy do jazd testowych. Mowa tu na przykład o jednostkach badawczych producentów samochodów lub przedsiębiorcach mających siedzibę w Polsce.

Jak wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe?

Ubezpieczenie krótkoterminowe możemy wykupić osobiście lub online. Musimy jednak najpierw sprawdzić jakie możliwości daje nam konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe. Najczęściej umowę można podpisać stacjonarnie, w jednej z placówek lub w pełni zdalnie, na przykład przez telefon. Na początku znajdźmy odpowiednią ofertę, a następnie przygotujmy komplet dokumentów. Mowa tu o dowodzie rejestracyjnym i umowie kupna-sprzedaży pojazdu (nie starszej jednak niż 30 dni). Czasami wymagane są również inne formalności, jednak OC krótkoterminowe nie różni się zbytnio od standardowego.

Kto może wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe? – cena

W ostatnich latach obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne dla kierowców znacznie wzrosło, chociaż nigdy nie należało do najtańszych. Wpływ na cenę naszej rocznej polisy ma wiele czynników. Tak samo jest w przypadku ubezpieczenia krótkoterminowego, gdzie pod uwagę bierze się wiek właściciela czy to od kiedy posiada on prawo jazdy. Dodatkowo kluczowe znaczenie odgrywa tu marka, model czy rok produkcji pojazdu. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe posiada również swoją indywidualną ofertę dla klientów. Cena ubezpieczenia krótkoterminowego, w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, waha się od około 50 zł do 150 zł.

Co grozi za wykupienie OC krótkoterminowego niezgodnie z prawem?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, polisę krótkoterminową mogą nabyć wyłącznie osoby do tego uprawnione. Sprzedaż takiego ubezpieczenia podmiotom nieuprawnionym stanowi naruszenie przepisów. Konsekwencje takiej transakcji poniesie nie tylko agent ubezpieczeniowy, ale również właściciel pojazdu. Zostanie on wówczas narażony na windykację całorocznej składki przez ubezpieczyciela oraz karę od UFG. Grozić mu może także regres (w przypadku szkody), czyli wystąpienie do sprawcy szkody o zwrot wszystkich poniesionych podczas jej likwidacji kosztów. Obecnie towarzystwa ubezpieczeniowe przeprowadzają wewnętrzne kontrole uszczelniające sprzedaż 30-dniowych umów ubezpieczenia. Jest to efekt wykrycia przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Komisję Nadzoru Finansowego w 2018 roku, bezprawnych praktyk agentów niektórych towarzystw ubezpieczeniowych. Sprzedawali oni bowiem swoim klientom OC krótkoterminowe niezgodne z prawem.

Przeczytaj także: Czym jest karta ratownicza pojazdu?

Zainteresować Cię może także temat :Armia wezwie rezerwistów do wojska

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia