Miasto moje a w nim kalendarz warszawski na tydzień od 28.09-4.10

Miasto moje to, godne uwagi wydarzenia związane z historią Warszawy, motoryzacyjne wydarzenia bieżące w Warszawie i na Mazowszu. Spacery po stolicy i kalendarz Powstania Warszawskiego.

426

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Miasto moje a w nim Zamek Królewski w Warszawie, ciekawe wydarzenia
Miasto moje a w nim Zamek Królewski w Warszawie, ciekawe wydarzenia

Miasto moje a w nim, czyli kalendarz warszawski na nadchodzący tydzień od 28.09-4.10. Godne uwagi wydarzenia związane z historią Warszawy, jakie udało mi się znaleźć na stronie ekartkazwarszawy.pl

Chciałbym, żeby ta cotygodniowa porcja informacji o wydarzeniach w Warszawie, stworzyła możliwość odkrycia miasta na nowo. Będzie to też miejsce poznawania jego historii poprzez relacje świadków, zdjęcia archiwalne, fragmenty gazet, filmy czy grafikę, które dadzą obraz miasta w XX wieku.

Forma, jaka została zastosowana w oryginale, moim zdaniem jest tak dobra, że nie należy jej poprawiać. Kartki historyczne dostosowano do komunikacji mobilnej i zawierają także interaktywną Google Maps, przez co umożliwiają identyfikację opisywanego miejsca.

Miasto moje a w nim, to również wydarzenia motoryzacyjne z kalendarza ograniczone do terenu Mazowsza.

Miasto moje a w nim, inne wydarzenia z życia mojego miasta – trochę historii

wrzesień

28 – 1939 – Kapitulacja Warszawy
29 – 1963 – Otwarcie stacji Warszawa Powiśle
30 – 1979 – Miasto biega

październik

01 – 1997 – Głaz na cześć pogromców Enigmy!
02 – 1989 – Otwarcie Marriottu
03 – 1931 – Najmodniejszy lokal przedwojennej Warszawy
04 – 1926 – Warszawskie robotnice w II Rzeczpospolitej

Kapitulacja Warszawy 28.09.1939

Akt kapitulacji Warszawy podpisano o godzinie 13:00 w dniu 28 września 1939. Akt podpisywali generał Tadeusz Kutrzeba w imieniu dowódcy Armii „Warszawa” i generał Johannes Blaskowitz, dowódca 8 Armii. Kapitulację podpisano na terenie Państwowych Zakładów Lotniczych, w której do 1935 roku istniała Fabryka Silników Lotniczych Polskich Zakładów Skody.

Dokument składał się z sześciu artykułów które dotyczyły zobowiązań obu stron podpisujących.

Po złożeniu broni i amunicji Wojsko Polskie powinno 29 września wieczorem rozpocząć wymarsz z miasta. Ludność cywilna miała otrzymać żywność od Niemców (160 tys. porcji od 30 września), a uciekinierzy mieli prawo powrotu do domów. Władze polskie zostały zobowiązane do ochrony budynków użyteczności publicznej, rozebrania barykad, ugaszenia pożarów, rozbrojenia ludności, uruchomienia administracji, urzędów i placówek handlowych, wprowadzenia zakazu działalności partii i organizacji politycznych oraz wskazania 12 zakładników w celu „zabezpieczenia przed aktami sabotażu“. Jeszcze w trakcie negocjacji Stefan Starzyński wydał odezwę do mieszkańców miasta.

Stefan Starzyński, prezydent m.st. Warszawy. W gabinecie pracy 1934.
Stefan Starzyński, prezydent m.st. Warszawy. W gabinecie pracy 1934.

28 września 1939 Stefan Starzyński podpisuje rozporządzenie wykonawcze do układu kapitulacyjnego oraz wydaje odezwę, w której podziękował mieszkańcom stolicy za ich postawę. W podziemiach ratusza udekoruje także najbardziej zasłużonych uczestników obrony cywilnej Warszawy.

 

Również tego dnia ukazuje się w „Kurierze Warszawskim” artykuł prezydenta Starzyńskiego „Odbudujemy jeszcze stolicę”. Poniżej kilka najważniejszych zdań.

Piękna Warszawa nie istnieje już, nie istnieje też Warszawa historyczna, nie istnieje Warszawa, którąśmy znali, ale istnieje Warszawa bohaterska, Warszawa, której historia będzie zapisana wśród najbardziej bohaterskich obron miast świata. Warszawa, która spełniła swój obowiązek wobec Ojczyzny po żołniersku i do ostatniej chwili. Wierzymy mocno, że sprawiedliwość dziejowa musi zapanować, że Warszawa znów będzie wkrótce stolicą wielkiej i potężnej Polski„.

30 września 1939Warszawa – Wymarsz żołnierzy polskich z miasta do niewoli niemieckiej,

1 października 1939Warszawa – Wkroczenie Wehrmachtu do Warszawy,

5 października 1939Warszawa – Tego dnia przyleciał do Warszawy Adolf Hitler, aby odebrać defiladę wojsk niemieckich w Alejach Ujazdowskich.

Przyjaźń niemiecko – sowiecka

28 IX 1939 r.Moskwa – czwarty rozbiór Polski w postaci niemiecko-sowieckiego układu o przyjaźni i granicy (tytuł w wersji sowieckiej, zaś w wersji niemieckiej: niemiecko-sowieckiego układu granicznego i sprzymierzeńczego), podpisanego w imieniu rządów Rzeszy Niemieckiej i ZSRR przez ministra spraw zagranicznych Rzeszy Ribbentropa oraz premiera Mołotowa (nazywany czasem tzw. drugim paktem Ribbentrop-Mołotow).
Jego tekst, zaczynający się stwierdzeniem: „Rząd Rzeszy Niemieckiej i Rząd ZSRR po upadku byłego Państwa Polskiego uważają za swe wyłączne zadanie przywrócić na tych obszarach spokój i porządek”, mówił o ustaleniu „granicy obustronnych interesów państwowych na obszarze byłego Państwa Polskiego” i uznawał tę granicę za „ostateczną”.
Do układu dołączono trzy protokoły dodatkowe.

Pierwszy (poufny) zapowiadał możliwość przesiedlenia osób pochodzenia niemieckiego ze strefy sowieckiej do niemieckiej oraz osób pochodzenia ukraińskiego i białoruskiego ze strefy niemieckiej do sowieckiej.

Drugi (tajny, zmieniający tajny protokół dodatkowy do paktu z 23 VIII) zastępował graniczną linię Wisły linią Bug–San, przekazując Litwę do strefy wpływów ZSRR, zaś woj. lubelskie i część woj. warszawskiego – do strefy niemieckiej (Rzeszy miało przypaść 48%, zaś ZSRR – 52% terytorium Polski).

Trzeci (tajny) protokół dodatkowy głosił: „Obie strony nie dopuszczą na ich terytoriach polskiej agitacji [polskaja agitacja, polnische Agitation], wymierzonej przeciwko terytorium drugiej strony. Będą one dławiły na swoich terytoriach początki takiej agitacji oraz udzielały sobie wzajemnie informacji o przedsiębranych w tym celu zarządzeniach”. Do istnienia tego protokołu dodatkowego władze Rosji przyznały się – po 50 latach zaprzeczeń – dopiero w 1992 r.
Czułem się na Kremlu jak wśród starych towarzyszy partyjnych” – powiedział później Ribbentrop w rozmowie z ministrem spraw zagranicznych Włoch Galeazzo Ciano. info

Kartki z kalendarza – Powstanie Warszawskie dzień po dniu – wrzesień i październik

  • 2 października, godz. 18:00Warszawa, Park gen. G. Orlicz-Dreszera, pomnik „Mokotów Walczący 1944”, Zakończenie obchodów Powstania Warszawskiego info
  • 3 października — mazowieckie, Willa Jasny Dom na Warszawskich Włochach, II Marsz Pamięci “Tędy przeszła Warszawa” i odsłonięcie pomnika Bohaterów akcji “Peron” w Ursusie info

Tradycyjnie zachęcamy do śledzenia aktualnych informacji na stronach wydarzeń i organizatorów, ponieważ mogą pojawić się zmiany.

W artykule wykorzystano materiały ze stron organizatorów.

2.10.2023 roku zmarł Janusz Grudziński – Xiążę Warszawski. 17 października Janusz Grudziński – Xiąże Warszawski skończyłby 62 lata. kompozytor, były klawiszowiec Kultu z przerwami, od 1982 roku, nagrał z nim 16 albumów studyjnych, oraz autor wielu kompozycji m. in. „Gdy Nie ma Dzieci”, ”Arahja”. Z Kultem ostatecznie zakończył współpracę jesienią 2020 roku. Janusz Grudziński ze Staszewskim nagrał również płyty „Piosenki Toma Waitsa” i „Melodie Kurta Weill’a i coś ponadto”, a także z zespołem Przyjaciele – album „Cyfry”, a solowo, jako Xiążę Warszawski – płytę „Olśnienie”

Janusz Grudziński - Xiążę Warszawski nie żyje, zmarł 2.10.2023 roku
Janusz Grudziński – Xiążę Warszawski nie żyje, zmarł 2.10.2023 roku

 Jako kompozytor muzyki do filmów i seriali Janusz Grudziński ma w dorobku muzykę m.in. do seriali „Rodzina zastępcza” i „Tata, a Marcin powiedział…”. Dodatkowo należy wymienić dokumenty „Podwójne dno”, „Solidarność walcząca”, „Teatr wojny”, „Sprzedawcy” i „Obywatel poeta”, a także filmy fabularne „Gnoje”, „Kratka” i „Moje pieczone kurczaki”.

XIĄŻE WARSZAWSKI – Spacer po Warszawie [OFFICIAL VIDEO]

Miasto moje a w nim, inne wydarzenia z życia mojego miasta

1 października 2023Warszawa Tor Wyścigów Konnych Służewiec, Wielka Warszawska info

1 października 2023Wiązowna, JESIENIĄ NAD MIENIĄ. RAJD Z HISTORIĄ I PIKNIKIEM 11:00 – 16:00 info

Śniadanie & Gablota x Youngtimer Warsaw 1.10.2023 Pałac Zegrze
Śniadanie & Gablota x Youngtimer Warsaw 1.10.2023 Pałac Zegrze

Miasto moje a w nim – motoryzacyjne wydarzenia bieżące i nie tylko w Warszawie i na Mazowszu

Poniedziałek – Glinki w Zielonce – Poniedziałki z FSO – info

Wtorek – Warszawa Autodrom Bemowo, WAW Amcarowe Wtorki 2023! info

środa – Ciechanów w każdą środę o godz 19.00 na parkingu Centrum Handlowego MARCREDO info

Sobota – Warszawa Soboty Plac Defilad – Warszawa w Pigułce – cykliczne wycieczki Ogórkiem info

Niedziela – Warszawa Plac Defilad, Śladami PRL-u – cykliczne wycieczki Ogórkiem po Warszawie info

30.09.2023 — mazowieckie, Warszawa,  III Rajd Gruchota / III Runda TP 126p info

30,09.2023 — mazowieckie, Wyszków, Z Konwój Wyszków info

30.09 – 01.10.2023 — mazowieckie, Warszawa, VII Warszawską Wystawę Makiety Kolejowej info

30.09 – 01.10.2023 — mazowieckie, Wyszków, 26. Rally Wyszków info

30,09 – 01.10.2023 — mazowieckie, Rawa Mazowiecka, „Szlakiem wojowników, pisarzy i tajemnic Czyli Mazowsze dla Ciekawskich vol.3 info

01.10.2023 — mazowieckie, Radom, Ta Ostatnia Niedziela – Zakończenie Sezonu 2023 info

01,10.2023 — mazowieckie, Pałac Zegrzyński, Śniadanie & Gablota Classic x Youngtimer Warsaw info

01.10.2023 — mazowieckie, Warszawa Fort Wola, 3 Runda Królewski Summer Cup 2023 info

Ta Ostatnia Niedziela - Zakończenie Sezonu 2023.10.01 Radom
Ta Ostatnia Niedziela – Zakończenie Sezonu 2023.10.01 Radom

Tradycyjnie zachęcamy do śledzenia aktualnych informacji na stronach wydarzeń i organizatorów, ponieważ mogą pojawić się zmiany.

W artykule wykorzystano materiały ze stron organizatorów.

Miasto moje a w nim, to także Wy! Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować!

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2023.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia