Na naszych ulicach, choć jeszcze nie są zbyt powszechne ale jednak pojawiają się samochody wyprodukowane za wielkim murem. Czasy przysłowiowej chińskiej tandety przynajmniej w dziedzinie motoryzacji, to już przeszłość. Uważny obserwator, może wypatrzeć w potoku pojazdów takie samochody jak: elektryczny Seres 3, SUV Seres 5, dostawczy BYD ETP3 eVan, dostawcze e-Deliver 3 i e-Deliver 9, pikap T90, SUV Euniq 6, minivan Euniq 5, minivan MIFA9, oraz wiele innych. Do tego licznego grona, chce także dołączyć crossover OMODA 5, na razie w wersji spalinowej, w drugiej kolejności na polskim rynku zadebiutuje wersja elektryczna. Chiński crossover OMODA 5
Jak do tego doszło?
Przez 10-lecia Chiny były zapleczem taniej siły roboczej dla reszty świata, w pewnym momencie wielu potentatów przemysłu europejskiego i amerykańskiego otworzyło tam fabryki, dzięki czemu ich produkty może nie były bardziej konkurencyjne cenowo, le z pewnością ich koszt wytworzenia był niższy. Chińczycy nie poprzestali wyłącznie na pracy na rzecz zagranicznych podmiotów, gromadzili oni doświadczenia oraz zdobywali wiedzę na temat technologii na rzecz której pracowali. Obecnie możemy zauważyć, że chińskie produkty towarzyszą nam wszędzie głównie jest to elektronika, a obecnie jesteśmy świadkami, docierania do nas wytworów chińskiej branży motoryzacyjnej.
Pomimo, że w kraju środka powstają samochody spalinowe, to jednak najwięcej do powiedzenia mają Chińczycy w temacie elektromobilności, począwszy od wydobycia i sprzedaży pierwiastków potrzebnych do budowy baterii, dostarczania gotowych baterii jak i pojazdów nimi zasilanych. Tutaj drobna uwaga, nie należy się spodziewać spektakularnie niskich cen za chińskie samochody elektryczne, jeśli w ogóle to są to niewielkie różnice. Nie zmienia to faktu, że niejednokrotnie za elektryczny pojazd w podobnej cenie możemy otrzymać lepsze parametry, bogatsze wyposażenie a czasem jedno i drugie.
Chiński crossover OMODA 5 powstaje w Chery International
Chery International, to jak na branżę motoryzacyjną bardzo młoda firma, jej historia liczy sobie dopiero 26 lat. Początkowo zajmowała się produkcją części i podzespołów dla marek światowych, później jak to już bywało, przeszła do produkcji pojazdów łudząco przypominających te znane nam z ulic. Po latach oskarżeń o plagiat, Chery Automobile dopracowało się własnych konstrukcji, a tytułowa OMODA 5, jest już dostępna w Indonezji, Turcji oraz Australii. Teraz przyszła pora na Europę.
Crossover o którym mowa, nie jest produktem czysto chińskim, ponieważ w Niemczech firma posiada dział “Research and Development”, dzięki któremu OMODA 5, ma spełniać oczekiwania i wymagania europejskiego klienta. W Europie powstaje także część podzespołów montowanych w samochodzie, są to między innymi: układy hamulcowe czy skrzynie biegów. Natomiast w samochodach elektrycznych znajdziemy silniki marki Bosch, rzecz jasna baterie są już rodzimej, chińskiej produkcji.
Co już wiadomo
Na początek, ważna informacja: OMODA 5 uzyskała w testach zderzeniowych najwyższą ocenę, pięciu gwiazdek Euro NCAP.
Ponieważ do naszego kraju, jako pierwsza trafi przednionapędowa, wersja spalinowa chińskiego Crossovera, będzie on napędzany turbo doładowanym 197 konnym, benzyniakiem 1.6 TDGi. Za transmisję napędu, będzie odpowiedzialna 7-stopniowa, dwusprzęgłowa, automatyczna skrzynia biegów. Nowocześnie zaprojektowane nadwozie o długości 4.4 m, szerokości 1,83 m oraz wysokości 1,59 m, postawiono na alufelgach o średnicy 18”. Wewnątrz znajdziemy między innymi: podwójne wyświetlacze LCD o przekątnej 10.25”, adaptacyjny tempomat oraz cyfrowy system multimedialny z inteligentnym asystentem głosowym. Natomiast fotele obszyte są sztuczną skórą. Pojemność bagażnika, w zależności od potrzeb waha się od 378 ÷ 1075 l.
Chiński crossover OMODA 5 – strategia na Polskę
Zgodnie z planem, OMODA otworzy swój pierwszy salon sprzedaży w Warszawie, następnie podobne punkty powstaną między innymi w Katowicach, Poznaniu i Gdańsku. Strategia marki ,zakłada na początek otwarcie około 20 ÷ 30 punktów sprzedaży na terenie Polski, w perspektywie czasu ma być ich więcej. Sprzedaż w naszym kraju będzie uzupełniona o punkty serwisowe, natomiast na oferowane w Polsce samochody, będzie objęte gwarancją.
Jak powiedział dyrektor Omoda Polska, Ajax Jia: “w zależności od wersji wyposażenia OMODA 5 z silnikiem benzynowym 1.6/197 KM będzie kosztować od około 29 ÷ 32 tys. €
Ciekawy materiał wideo: Euro NCAP Crash & Safety Tests of CHERY OMODA5 2022
Może cię również zainteresować: Używany samochód elektryczny – zanim kupisz sprawdź SOH jego baterii trakcyjnej
Słuchaj nas online!