Bon szkolny 2024 – darmowe wycieczki dla uczniów

843

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Bon szkolny 2024 - darmowe wycieczki dla uczniów, dzieci z nauczycielem na wycieczce szkolnej
Bon szkolny 2024 - darmowe wycieczki dla uczniów to kolejna edycja programu "Poznaj Polskę"

Bon szkolny 2024 to flagowy program Ministra Edukacji i Nauki, który cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci i młodzieży szkolnej. W przyszłym roku polskie dzieci będą mogły wyjechać na darmowe wycieczki dla uczniów dofinansowane z programu „Poznaj Polskę”. W 2024 roku rząd chce przeznaczyć na ten cel aż 1 mld złotych, dzięki czemu blisko 5 mln uczniów skorzysta z programu.

Bon szkolny 2024 – darmowe wycieczki dla uczniów – czym jest program „Poznaj Polskę”?

https://www.youtube.com/watch?v=v5_yIi48-pk

„Poznaj Polskę” to flagowy program Ministerstwa Edukacji i Nauki, w ramach którego szkoły mogą otrzymać dofinasowanie na wyjazdy edukacyjne. Wycieczki te mają na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży szkolnej poprzez umożliwienie im poznawania Polski. Dzięki środkom z programu uczniowie odkrywają miejsca ważne dla naszej historii, kultury i nauki oraz zbiorowej tożsamości. Program „Poznaj Polskę” sprawia, że zajęcia lekcyjne nabierają praktycznego wymiaru, przez co uczenie się jest łatwiejsze i ciekawsze. Uczniowie dzięki darmowym wycieczkom poznają środowisko przyrodnicze, tradycję, zabytki kultury i historii oraz osiągnięcia polskiej nauki. Przyznawane przez Ministra środki finansowe przeznaczane są na dofinasowanie wyjazdów dzieci w miejsca wskazane przez niego w odrębnym komunikacie w każdym roku realizacji przedsięwzięcia. W ramach tych obszarów Minister ogłasza na swojej stronie podmiotowej wykazy punktów edukacyjnych dla trzech grup wiekowych. Pierwszą z nich są klasy I-III szkoły podstawowej. Drugą klasy IV-VIII szkoły podstawowej, ostatnią grupą natomiast, szkoły ponadpodstawowe.

Wiceminister Edukacji i Nauki Tomasz Rzymkowski w programie Bon szkolny 2024 „Poznaj Polskę” widzi same plusy. Twierdzi, że po pierwsze, dzięki „masowości” każda szkoła będzie miała szansę skorzystać z programu, co pozwoli wszystkim uczniom lepiej poznać nasz kraj. Jego zabytki, historię, kulturę, tradycję oraz dziedzictwo narodowe. Po drugie Rzymkowski uważa, że taki sposób zdobywania wiedzy jest ciekawszy, przez co łatwiej uczymy się i zapamiętujemy na dłużej. W wywiadzie dla „Naszego Dziennika” wyraźnie podkreśla: „Myślę, że program będzie atrakcyjny także ze względu na olbrzymią zmianę funkcjonowania muzeów, miejsc pamięci narodowej. W tej chwili te obiekty mają formę bardzo przystępną dla młodych ludzi. Wykorzystywane są w nich najnowsze technologie, łącznie z technologiami cyfrowymi. Dzięki temu wiedza jest przekazywana w żywy, dynamiczny sposób i łatwiej trafia do młodych ludzi, niż wiedza z kart podręcznika czy z opowieści nauczyciela”.

Bon szkolny 2024 – darmowe wycieczki dla uczniów – kto skorzysta?

Bon szkolny 2024 - darmowe wycieczki dla uczniów. Dzieci jadące autobusem na wycieczkę szkolną
Darmowe wycieczki dla uczniów są atrakcyjną formą zdobywania wiedzy

Bon szkolny 2024 „Poznaj Polskę” skierowany jest do wszystkich polskich uczniów. Jak poinformował Minister Edukacji w przyszłym roku prawie 5 mln uczniów odwiedzi najważniejsze miejsca w Polsce. W jego wpisie na Twitterze czytamy: „Program „Poznaj Polskę” cieszy się ogromną popularnością w szkołach w całej Polsce. Dlatego radykalnie go rozszerzamy. Zainwestujemy w wycieczki edukacyjne kilka razy więcej pieniędzy tak, aby wiosną i jesienią przyszłego roku wszyscy uczniowie skorzystali z Programu Bon szkolny – Poznaj Polskę”. O środki na dofinansowanie wycieczek dla uczniów mogą ubiegać się organy prowadzące publiczne i niepubliczne:

-szkoły podstawowe i ponadpodstawowe (licea ogólnokształcące, technika, branżowe szkoły I stopnia, szkoły specjalne przyspasabiające do pracy)

-szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej. Jak również szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie liceum ogólnokształcącego.

W ubiegłych edycjach programu „Poznaj Polskę” ograny prowadzące szkoły mogły uzyskać dofinansowanie w wysokości do 80% całkowitego kosztu wycieczki. 20% natomiast był wkładem własnym zapewnionym przez organ prowadzący lub wpłaty rodziców dzieci uczestniczących w wycieczce. W roku 2024 dofinansowanie będzie wynosiło od 80 do nawet 100%. Rząd chce przeznaczyć na ten cel 1 mld złotych, dzięki czemu blisko 5 mln uczniów skorzysta z programu Bon szkolny 2024. W tym miejscu warto dodać, że z środków pochodzących z dotacji mogą być finansowane koszty przejazdu i bilety wstępu. Ponadto zalicza się do nich także usługi przewodnika, zakwaterowanie, wyżywienie i ubezpieczenie uczestników wyjazdu.

Jak wyglądały poprzednie edycje programu „Poznaj Polskę”

Bon szkolny 2024 - darmowe wycieczki dla uczniów. Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w Warszawie był jednym z chętniej odwiedzanych punktów edukacyjnych w ramach programu „Poznaj Polskę”

Pierwsza edycja programu „Poznaj Polskę” miała miejsce w 2021 roku i od początku cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. W momencie uruchomienia środków na wycieczki szkolne, w kilka chwil zostawały one zagospodarowane przez szkoły. Dlatego podjęto decyzję o kolejnych edycjach programu. Uczniowie mogli poznawać Polskę, jej piękno, kulturę i tradycję przy wykorzystaniu potencjałów muzeów, centrów nauki i kultury. Do tej pory z programu skorzystało 920 tys. uczniów z całej Polski, którzy wyjechali na 22 tys. wycieczek edukacyjnych. Na ten cel Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach czterech edycji programu wydało ponad 180 mln złotych. Dodajmy, że na trasie wycieczek znalazło się około 1300 punktów edukacyjnych, które pogrupowano w pięć obszarów tematycznych. Obszary te to:

-Śladami Polskiego Państwa Podziemnego;

-Śladami Wielkich Polaków;

-Kultura i dziedzictwo narodowe;

-Największe osiągnięcia polskiej nauki:

-Odkrywamy Skarby Wsi.

W poprzednich edycjach programu „Poznaj Polskę” uczniowie najchętniej odwiedzali następujące punkty edukacyjne:

-Centrum Nauki Kopernik w Warszawie;

-Kraków – historyczny zespół miasta;

-Zamek Królewski w Warszawie;

-Hydropolis – Interaktywne Muzeum Wody we Wrocławiu;

-Łazienki Królewskie w Warszawie;

-Stare Miasto w Toruniu;

Muzeum Powstania Warszawskiego;

-Zamek Królewski na Wawelu;

-Kopalnia Soli w Wieliczce.

Bon szkolny 2024 będzie realizował dwudniowe wyjazdy na darmowe wycieczki szkolne i najprawdopodobniej ruszy wiosną. Kolejne wyjazdy natomiast planowane są na jesień.

Sprawdź też, jak działa bezpłatna pomoc sąsiedzka dla seniorów.

Przeczytaj także: Darmowe laptopy dla czwartoklasistów

Zainteresować Cię może również temat nowego Systemu wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami iPFRON+

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia