Kulinarna jesień z cebulą zawitała dziś do naszego studia dzięki przepisom Jarosława Uścińskiego z tym warzywem w roli głównej. Cebula nie dość, że ma wiele odmian, to dodatkowo podkręca smak naszych potraw i posiada niezwykłe walory zdrowotne. W dzisiejszej audycji z cyklu „Kulinarna Nawigacja” poznamy przepisy na zupę cebulową, dżem z czerwonej cebuli czy cebularza.
Porozmawiajmy o cebuli
Dzisiejszą audycję pt. Kulinarna jesień z cebulą, Panowie rozpoczęli od rozważań nad tym, jak uboga byłaby nasza kuchnia, gdyby nie było w niej cebuli. Podkreśli także, że nasza dzisiejsza bohaterka jest nie tylko smacznym warzywem, ale również cudowną przyprawą. Jak wszyscy doskonale wiemy odmian cebuli jest całkiem sporo. Jednak w naszym kraju największą popularnością cieszą się te zwykłe, czerwone czy szalotki. Cebula jest jednym z najważniejszych warzyw, które budują nam smak potraw. Dodatkowo drobniutko pokrojona cebula rozpuszcza się całkowicie podczas obróbki cieplnej, co z kolei nadaje odpowiednią konsystencję zupom czy sosom. Chyba nikt z nas nie jest także w stanie wyobrazić sobie niedzielnego rosołu bez cebuli. Pamiętajmy jednak, żeby nie obierać jej z łupinki, ale koniecznie delikatnie ją podpiec, tak aby jej nie spalić.
Zupa cebulowa i dżem z czerwonej cebuli
Jarosław Uściński podkreślił, że bazą do zupy cebulowej jest porządny bulion wołowy. Dlatego zacznijmy naszą zupę od ugotowania dobrego rosołu. Następnie spore ilości cebuli posiekajmy i uduśmy do momentu aż się skarmelizuje. Po tym czasie do cebuli dodajmy alkohol, na przykład koniak, brandy lub białe bądź czerwone wino. Tak przygotowaną cebulę łączmy z bulionem i zagotowujmy. Podajmy z grzanką posypaną serem, którą wcześniej pieczemy w piekarniku. Zupa cebulowa świetnie rozgrzeje nas nawet w najbardziej pochmurny jesienny dzień. A dodatkowo jest pyszna i łatwa do przygotowania. Kolejnym przepisem Jarosława Uścińskiego w dzisiejszej audycji był dżem z czerwonej cebuli, który doskonale sprawdzi się do kanapek, pasztetów czy tarty. Jego przygotowanie zaczynamy od podduszenia czerwonej cebuli, następnie dosypujmy dwie łyżki cukru trzcinowego. Dusimy około 15 minut i dodajmy ocet balsamiczny oraz czerwone wytrawne wino. Gotujmy na wolnym ogniu przez około 2-3 godziny. I pyszny dżem gotowy! Po dokładne przepisy na wszystkie potrawy, zapraszamy do wysłuchania całej audycji pod tytułem: Kulinarna jesień z cebulą. Zdrowe odżywianie i zrównoważona dieta uchroni nas przed wizytami u lekarza. Czy wiesz jakie właściwości antyoksydacyjne ma ergotioneina?
Kulinarna jesień z cebulą
Więcej odcinków „Kulinarnej Nawigacji” znajdziecie pod tym linkiem