Grzybom mówimy “Dzień dobry”

W dzisiejszej audycji z cyklu "Kulinarna Nawigacja" Jarosław Uściński i Paweł Kubalski rozmawiali nie tylko o grzybach, ale także o królowej jesieni — o dyni! Z której nasz kucharz przygotował pyszną tarte dyniową.

219
grzybom mówimy
Jarosław Uściński - prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni

Grzybom mówimy “Dzień dobry”, chociaż nie o samych grzybach będziemy dziś rozmawiać w “Kulinarnej Nawigacji”. Jarosław Uściński przygotował bowiem specjalnie dla nas pyszną tarte dyniową. A cały przepis wraz ze zdjęciami znajdziecie w dzisiejszym podcaście.

Tarta dyniowa

Grzybom mówimy "Dzień dobry", pokrojona w kostkę dynia
Przygotowanie naszej tarty zacznijmy od pokrojenia dyni piżmowej lub hokkaido w kosteczkę
Grzybom mówimy "Dzień dobry upieczona tarta posypana cukrem trzcinowym
Upieczoną tarte posypujemy cukrem trzcinowym i opalamy palnikiem
Grzybom mówimy "Dzień dobry" gotowa tarta dyniowa udekorowana świeżymi owocami i kwaśną śmietanką
A tak wygląda gotowa tarta dyniowa w wykonaniu Jarosława Uścińskiego

Październik jest miesiącem, w którym ewidentnie dynia króluje w każdej polskiej kuchni. Idealnie sprawdzi się w daniach wytrawnych, zupach, przetworach, ale także i w deserach. Dlatego warto wyczarować z niej coś wyjątkowo pysznego! I właśnie tego zadania podjął się dziś Jarosław Uściński, czego efektem była smaczna tarta dyniowa. Do jej przygotowania potrzebujemy dyni piżmowej bądź hokkaido, którą kroimy wraz ze skórką w kosteczkę. W rondelku podduszamy ją na maśle przez 10 minut wraz z korą cynamonu i świeżym imbirem. Dodatkowe przyprawy to szczypta soli, odrobina goździków i wanilia. Następnie dolewamy pół szklanki wody i sok z dwóch wyciśniętych pomarańczy. Dusimy na wolnym ogniu, aż do momentu odparowania wody. Dolewamy całe mleko skondensowane i drugie tyle śmietanki. Po przestygnięciu dodajemy 4 jajka lub 8 żółtek, następnie blendujemy i wylewamy do tartaletek. Posypujemy pokruszonymi ciasteczkami owsianymi i wstawiamy do piekarnika. Upieczoną tarte dyniową posypujmy cukrem trzcinowym i opalamy palnikiem do skarmelizowania. Dekorujmy kwaśną śmietanką, sosem i ulubionymi owocami. Dokładny przepis znajdziecie w dzisiejszej audycji pod tytułem: Grzybom mówimy “Dzień dobry”.

Czas na grzyby

Grzybobranie to niemal nasz sport narodowy! Bo kto z nas nie spędził chociaż jednego jesiennego dnia na ich zbieraniu? Kochamy je za niepowtarzalny smak oraz aromat, że o przyjemności z ich znajdowania już nie wspomnę! Dlatego dziś także w “Kulinarnej Nawigacji” czas na grzyby. Panowie zaznaczyli, że aby podkręcić smak, na przykład zupy jarzynowej, wystarczy dodać do niej garść rydzów. Podobnie jest z rosołem. Tu całą robotę zrobi nam borowik, który nie zmieni nam koloru zupy, ale fajnie podkreśli smak.

W dalszej części audycji Panowie wspomnieli także o zmianie lokalizacji “Moonsfery” i nowych planach na przyszłość. Pan Paweł zdradził, że jest pomysł na kolejną Kolację Mistrzów właśnie w nowo otwartym lokalu. Jeśli jesteście ciekawi jak wyglądała ona w przeszłości wpiszcie w Google — Kolacja Mistrzów Toruń a dowiecie się co trzeba było zrobić, aby wziąć w niej udział.

Grzybom mówimy “Dzień dobry”

Więcej odcinków “Kulinarnej Nawigacji” znajdziesz pod tym linkiem