Profil zaufany – jak przedłużyć ważność PZ. Po 31 pażdziernika możemy bowiem spotkać się z sytuacją, że nasz profil zaufany będzie nieaktywny. Dlaczego? Co zrobić by do tego nie doszło, mianowicie: kto musi przedłużyć jego ważność? o tym wszystkim w tym rozdziale.
Profil zaufany – jak przedłużyć ważność PZ.
Całe zamieszanie bierze się z tego, że w czasie pandemii koronawirusa był automatycznie przedłużany. Następowało to na podstawie konkretnych uregulowań, które wówczas obowiązywały. Po odwołaniu stanu epidemii profil zaufany musimy przedłużać samodzielnie. Jak przypomina Ministerstwo Cyfryzacji standardowy okres ważności naszego profilu to 3 lata. Jednak te, przedlużone automatycznie w czasie pandemii tracą ważność właśnie teraz. Powinniśmy o tym pamiętać i uczynić to przed datą 31 października. W przeciwnym razie narażamy się na to, że nie załatwimy on-line żadnych spraw urzędowych a to duże utrudnienie. Zwłaszcza dla tych, którzy na co dzień korzystają z nazwijmy to ogólnie: nowoczesnych technologii. Okazuje się, że sytuacja dotyczy całkiem sporej grupy osób. Wg. Marka Zagórskiego – ministra cyfryzacji swojego PZ-ta ma, mianowicie blisko 8 milionów Polaków.
– To dzięki profilowi zaufanemu możemy potwierdzić w Internecie swoją tożsamość. To on otwiera nam dostęp do e-usług – tłumaczy dalej minister Zagórski.
Kto musi tego dokonać – logowanie.
Po zalogowaniu się na swój profil zaufany za pomocą serwisu gov.pl. Konkretnie musi to być https://pz.gov.pl,, mianowicie w polu Sposób utworzenia/przedłużenia użytkownik powinien mieć informację „Profil zaufany przedłużony automatycznie na czas pandemii”. To właśnie niezbity dowód, że profil zostanie unieważniony 31 października 2023 roku, nawet jeśli w Panelu widzimy inną datę jego wygaśnięcia.”
Minister Cyfryzacji zaplanował kampanię informacyjną skierowaną do osób, których profil zaufany zostanie unieważniony 31 października. Otrzymają one SMS z informacją, gdzie można znaleźć instrukcję przedłużania online.
Do czego służy PZ?
To narzędzie, dzięki któremu można załatwiać sprawy urzędowe online w serwisach administracji publicznej, godne uwagi, że bez wychodzenia z domu. Jest bezpłatny.Jak założyć profil zaufany?. Można go założyć i potwierdzić także przez internet przy pomocy zewnętrznego dostawcy tożsamości, np. w systemie bankowości elektronicznej banku, w którym mamy rachunek.
Można m.in.:
- załatwić sprawę w ZUS,
- zalogować do Internetowego Konta Pacjenta (IKP),
- uzyskać odpis aktu stanu cywilnego: małżeństwa, urodzenia, zgonu,
- wystąpić o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego,
- zgłosić utratę dowodu osobistego,
- załatwić becikowe, świadczenia rodzicielskie, Kartę Dużej Rodziny, Świadczenie o Funduszu Alimentacyjnym,
- złożyć wniosek o rejestrację działalności gospodarczej,
- sprawdzić swoje rozliczenia podatkowe,
- zgłosić urodzenie dziecka,
- podpisać JPK_VAT,
- zgłosić spadek lub darowiznę,
- sprawdzić punkty karne,
- pobrać zaświadczenie o niekaralności.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak dbać o akumulator by był sprawny zimą? przeczytaj nasz artykuł.