Jak rozpoznać raka?

Jak rozpoznać raka i rozpocząć skuteczne leczenie?

367

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jak rozpoznać raka? Kobieta przed badaniem tomografem komputerowym.
Jak rozpoznać raka, aby szybko rozpocząć leczenie?

 W mediach dużo mówi się o walce z nowotworami i o badaniach profilaktycznych, które gwarantują ich wcześniejsze wykrycie. Powtarza się również, że warto obserwować swój organizm, aby szybciej zauważyć pojawiające się nieprawidłowości. Jednak jak rozpoznać raka i jakie działania podjąć, by rozpocząć skuteczne leczenie.

Do każdego z nas dotarły informacje płynące z mediów, które dotyczyły walki z nowotworem. Nie jeden raz słyszeliśmy także o badaniach profilaktycznych pozwalających na wykrycie niekorzystnych zmian pojawiających się w organizmie. Takie wiadomości rzadko spotykają się z naszą reakcją. Zwykle bagatelizujemy sprawę – przecież dobrze się czujemy, a te niewielkie problemy to na pewno nic strasznego. Panowie podchodzą do tego jeszcze bardziej liberalnie, mówiąc: „Jestem mężczyzną, muszę zarabiać, nie wypada mi chorować”. Wszystko to sprowadza się do sytuacji, w której nie zauważamy objawów pojawiającego się nowotworu. Nie dostrzegamy alarmujących sygnałów wysyłanych przez nasz organizm. Nie wiemy także, jak rozpoznać raka. Na co zatem zwrócić uwagę?

Jak rozpoznać raka? – objawy zewnętrzne

Skuteczność leczenia raka zwykle zależy od tego, jak szybko zostanie on wykryty. Na początku nowotwór może dawać niewielkie objawy. Zdarza się także, że pacjent w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest chory. Często pierwsze objawy raka są wiązane ze zwykłym przeziębieniem lub niestrawnością. Bywa też, że złe samopoczucie składane jest na karb starszego wieku czy przemęczenia. Zwykle zwyczajnie nie wiemy, jak rozpoznać raka. Jest jednak kilka objawów, które szczególnie powinny zwrócić naszą uwagę.

Niepokojące powinny być zmiany na skórze i błonach śluzowych, które utrzymują się ponad 2 tygodnie. Najczęściej dotyczą powierzchni ciała, narządów płciowych czy jamy ustnej. Aby stwierdzić zmiany nowotworowe, lekarz może zlecić biopsję. Badanie to polega na pobraniu niewielkiego odcinka tkanki i poddaniu go weryfikacji histopatologicznej. Jej rezultatem jest wynik stwierdzający, czy tkanka zawiera nowotwór, a jeśli tak, to jakiego rodzaju.

Zewnętrzne objawy możliwego raka to również powiększone węzły chłonne, zmiany wyglądu jąder i owrzodzenia brodawki sutkowej.

Złe samopoczucie

Wiele objawów raka może przypominać infekcje lub choroby narządów ciała oraz układów. Zwykle łączą się z bólem lub złym samopoczuciem. Warto jednak zachować szczególną czujność, gdy pojawia się:

1. Niezamierzone i niekontrolowane chudnięcie,

2. Nadmierne osłabienie,

3. Niewyjaśnione bóle brzucha, klatki piersiowej i okolicy lędźwiowej,

4. Długotrwała gorączka nie powiązana z infekcją,

5. Uporczywy, długotrwały kaszel,

6. Krwioplucie,

7. Krew lub śluz w stolcu,

8. Problemy z przełykaniem,

9. Chroniczne i długotrwałe bóle głowy połączone z nudnościami.

Powyższe objawy powinny być alarmujące, gdy trwają ponad 2 tygodnie, nie ustępują lub nawracają. Myśląc o tym, jak rozpoznać raka, szczególną uwagę warto zwrócić na nietypowe krwawienia, guzki, nacieki oraz uporczywe i nawracające bóle. Oczywiście, nie możemy od razu zakładać, że jesteśmy chorzy na raka. Powinniśmy jednak odwiedzić lekarza, który zleci odpowiednie badania diagnostyczne. Ich rodzaj i zakres zależy od tego, jakiego narządu lub układu dotyczy dolegliwość. Może to być badanie krwi i moczu, zdjęcie rentgenowskie płuc albo klatki piersiowej oraz biopsja. Często wykonywane są również badania obrazowe – tomografia, rezonans magnetyczny czy mammografia.

O tym, jakie są pierwsze objawy raka mówi dr Bartek Kulczyński na tym filmie.

Może Cię także zainteresować, jakie są leki na raka jelita grubego.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia