Jak sprawdzić motocykl przed zakupem — 7 ważnych porad

Czy zastanawiasz się nad kupnem motocykla? Sprawdź, jak Motonita pomaga w wyborze bezwypadkowych i starannie utrzymanych modeli z gwarancją. Zakupu dokonaj po dokładnym sprawdzeniu przez ekspertów Motonity!

460

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

w salonie motocyklowym kupujący sprawdził stan motocykla i odbiera kluczyki
jak nie popełnić będu przy zakupie motocykla

Jeśli rozważasz zakup motocykla, pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy któryś z Twoich bliskich, przyjaciół czy znajomych planuje sprzedać swój pojazd. Nabycie jednośladu od zaufanej osoby zwiększa pewność co do pochodzenia i stanu technicznego pojazdu, co ogranicza ryzyko zakupu wadliwego egzemplarza. Ale co jeśli nie masz takiej możliwości? W takim wypadku musisz zmierzyć się z wyborem spośród tysięcy modeli dostępnych online lub stacjonarnie.

Tu z pomocą przychodzi firma Motonita, specjalizująca się w sprzedaży bezwypadkowych i starannie utrzymanych motocykli używanych z gwarancją. Na stronie Motonita znajdziesz szeroki wybór jednośladów, który umożliwi Ci przeprowadzenie wstępnej selekcji pojazdów. Motonita dostarcza szczegółowe informacje o każdym dostępnym modelu, co pomaga w dokonaniu najlepszego wyboru. Przed dokonaniem ostatecznej decyzji, skontaktuj się z firmą – jej eksperci pomogą Ci sprawdzić motocykl przed zakupem. Odpowiedzą na wszystkie pytania.

Jak weryfikować ogłoszenia?

Jeśli wiemy, jakie konkretnie motocykle używane nas interesują, musimy wybrać spośród wszystkich dostępnych modeli te, które spełniają nasze indywidualne kryteria. Siedząc w domu przed ekranem komputera, jesteśmy w stanie istotnie zawęzić krąg naszych poszukiwań wymarzonego jednośladu. Pierwszym parametrem, na który szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę jest przebieg motocykla.

Wartość licznika uzupełniona o dodatkowe informacje m.in. z instrukcji obsługi danego modelu powie nam, jakie konkretnie czynności serwisowe z racji przejechanych kilometrów należy w najbliższym czasie wykonać oraz jakie powinny być już zrobione. W przypadku braku stosownych dokumentów będziemy mogli domagać się od sprzedającego obniżenia ceny.

Motocykl powinien posiadać dowód rejestracyjny lub gdy pojazd sprowadzony jest z zagranicy, odpowiednie dokumenty wymagane podczas rejestracji pojazdu.

Posiadając dane pojazdu dotyczące jego pierwszej daty rejestracji w kraju, numeru rejestracyjnego oraz numeru VIN jesteśmy w stanie sprawdzić historię danego motocykla, a także upewnić się, czy w przeszłości nie był objęty żadną akcją przywoławczą.

Oględziny motocykla — na co zwrócić uwagę?

Kiedy wybraliśmy konkretny egzemplarz motocykla, przed sfinalizowaniem transakcji powinniśmy zweryfikować czy kondycja pojazdu nie odbiega od stanu technicznego zadeklarowanego w ogłoszeniu. W tym celu udajemy się do właściciela, aby dokonać oględzin jednośladu oraz ewentualnie odbyć jazdę próbną. Jeśli jest to nasz pierwszy motocykl i nie znamy się na motoryzacji, powinniśmy poprosić doświadczoną osobę, która pomoże w zakupie motocykla.

Wywiad z właścicielem jednośladu

Zanim zaczniemy oglądać motocykl, porozmawiajmy z właścicielem. Już z samej rozmowy jesteśmy w stanie wywnioskować, czy dany egzemplarz był prawidłowo użytkowany i serwisowany. Oczywiście sprzedający powinien potwierdzić swoje słowa odpowiednimi rachunkami. Ponadto, jeżeli maszyna była sprowadzona z zagranicy, możemy dopytać właściciela o jej przeszłość i pochodzenie.

Oceniamy wizualny stan motocykla

Na początku dokładnie ze wszystkich stron oglądamy bryłę motocykla. Upewnijmy się, czy nic nie cieknie zwłaszcza na lagach. Szukajmy ewentualnych śladów uderzeń, otarć czy pojedynczych rys. Szczególnie narażone na deformację podczas wszelkich upadków są elementy mocno wystające takie jak lusterka, czy końcówki kierownicy, ale również zbiornik paliwa czy podnóżki.

Zwracamy szczególną uwagę czy śruby noszą ślady odkręcania. Jeżeli poszczególne elementy zostały zastąpione niskiej jakości odpowiednikami, może to świadczyć, o tym, że motocykl być może brał udział w jakiejś kolizji, gdzie mógł zostać uszkodzony, a właściciel postanowił naprawić go jak najniższym kosztem i sprzedać.

Klocki i tarcze hamulcowe

Jednym z najistotniejszych elementów układu hamulcowego są tarcze hamulcowe. Ich grubość nie powinna być mniejsza, niż zalecana przez producenta, w przeciwnym razie kwalifikują się do wymiany, co wiąże się ze sporym wydatkiem.

Mniej kosztownym, ale równie ważnym komponentem układu hamulcowego są klocki hamulcowe, których odpowiednia grubość bezpośrednio wpływa na drogę hamowania pojazdu. Zapytajmy sprzedającego również, kiedy ostatnio był wymieniany płyn hamulcowy.

Kondycja używanych opon

Tutaj kluczową sprawą jest wiek oraz stan bieżnika opon. Kilkuletnie opony można swobodnie używać, pod warunkiem że były odpowiednio przechowywane. Natomiast bieżnik powinien wystawać ponad ograniczniki.

Jak sprawdzamy zawieszenie?

Zawieszenie przednie sprawdzamy poprzez wciśnięcie hamulca przedniego oraz wykonywanie naprzemiennych ruchów motocyklem do przodu i do tyłu. Amortyzatory po dociśnięciu ich powinny płynnie i bez żadnego zacięcia wrócić do pozycji wyjściowej. Następnie obracamy kierownicą do oporu w lewo i prawo w celu sprawdzenia, czy nie występują luzy na główce ramy.

Jeśli wszystko jest w porządku, kolejno sprawdzamy szczelność lag. Nie może być na nich śladu oleju ani żadnych widocznych zarysowań. Jeśliby takie rzeczy wystąpiły, oznacza to, że dany element kwalifikuje się do wymiany.

Na końcu sprawdzamy tylne zawieszenie, energicznie dociskając pojazd, nasłuchujemy czy jest dostateczny opór oraz, czy nie dobiegają z wnętrza motocykla mogące zwiastować problemy dźwięki.

Rama — szkielet motocykla

Rama jednośladu to kluczowy element, którego zwykle się nie naprawia. Oglądając konstrukcję, zwróćmy uwagę czy nie występują ślady spawu oraz wgniecenia sugerujące, że mogło dojść do przeróbki lub źle przeprowadzonej naprawy. W przypadku motocykli z ramą grzbietową można poprosić właściciela o demontaż zbiornika paliwa. Pozwoli to lepiej przyjrzeć się kondycji ramy motocykla.

jak sprawdzić motocykl przed kupnem, zwłaszcza używany, na zdjęciu zabytkowy cafe racer
jak sprawdzić motocykl przed kupnem, zwłaszcza stylowy cafe racer

Napęd motocykla

Kiedy wizualny stan motocykla satysfakcjonuje nas, możemy odpalić napęd i przysłuchać się dźwiękowi podczas rozruchu silnika. Zwracamy szczególną uwagę na to, czy motor pracuje równo, czy nie gaśnie oraz czy nie wydobywają się z niego niepokojące odgłosy.

Tu ciekawostką i niespodzianką mogą być dźwięki wydawane przez kosz sprzęgłowy. Nieoceniona będzie na tym etapie pomoc kogoś doświadczonego, kto mógłby na podstawie pracy silnika ocenić jego aktualną kondycję.

Z kolei kolor spalin wydobywający się z rury wydechowej po odpaleniu zimnego silnika powinien być biały. Biały gdyż jest to para wodna. Gdyby jednak kolor dymu wydobywający się z rury wydechowej był koloru ciemnego, może to świadczyć o tym, iż jest coś nie tak.

Gdy silnik działa możemy za pomocą multimetru sprawdzić napięcie ładowania. Przy włączonych światłach minimalny odczyt powinien być na poziomie 13,5 V prądu stałego.

Jeszcze zanim odpalimy silnik, upewnijmy się, że jest chłodny. Właściciele często, żeby wywrzeć dobre wrażenie przed kupującymi, uruchamiają motor przed ich przyjazdem. Robią tak, aby w momencie pierwszego uruchomienia w obecności kupca motor odpalił za pierwszym razem.

Jazda próbna motocyklem

Jeśli dotychczas nic Cię nie zaniepokoiło w wyglądzie i pracy silnika, możesz przejść do jazdy próbnej. Zanim jeszcze wyjedziesz na drogę publiczną, upewnij się, czy w motocyklu działają wszystkie światła i kierunkowskazy.

Podczas jazdy sprawdź, jak działa skrzynia biegów. Stopniowo zmieniaj bigi, zwróć szczególną uwagę na drugi i trzeci bieg, ponieważ na tych biegach z reguły najmocniej się przyspiesza. Jeżeli biegi te nie wyskakują, z dużą pewnością możemy stwierdzić, iż skrzynia jest sprawna. Gdyby jednak podczas jazdy bieg „wypadł” najprawdopodobniej czeka nas wymiana wodzików lub kół zębatych co nie jest prostą sprawą.

Zwróć uwagę czy podczas jazdy występują drgania, które mogą być spowodowane m.in. złym stanem zawieszenia lub felg. Natomiast jeśli przyspieszasz, wskazówka na prędkościomierzu powinna rosnąć analogicznie do obrotów. Gdy obroty rosną, a prędkość utrzymuje się w stałym przedziale, oznacza to, że sprzęgło się ślizga i kwalifikuje się do wymiany.

Gdy motocykl osiągnie dostateczną prędkość, możesz gwałtownie nim zahamować. Sprawdzisz tak działanie hamulców, stan tarcz hamulcowych oraz główkę ramy. Natomiast jeśli podczas jazdy próbnej na prostym odcinku puścisz kierownicę, a motocykl nie będzie utrzymywał wyznaczonego kierunku jazdy, może to świadczyć o niesprawności któregoś elementu.

Podsumowanie

Zakup motocykla to pewien proces, który musimy dokładnie zaplanować. Gdy już wybierzemy odpowiedni model, powinniśmy przed wizytą u właściciela zapoznać się z jego mocnymi i słabymi stronami. Postarajmy się, aby w trakcie negocjacji był z nami ktoś kompetentny np. doświadczony motocyklista lub mechanik. Podczas rozmowy ze sprzedającym wymagajmy, aby przedstawił nam konkretne rachunki czy dokumenty potwierdzające odbyte wizyty serwisowe. Podczas jazdy próbnej skupmy się na kulturze pracy silnika oraz na płynności zmiany biegów. Solidne przygotowanie się do zakupu sprawi, że będziemy cieszyć się ze sprawnej i bezpiecznej maszyny. To pozwoli na uniknięcie w przyszłości kosztownych napraw.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia