Jak rozpoznać raka piersi?

Jak rozpoznać raka piersi i rozpocząć skuteczne leczenie

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jak rozpoznać raka piersi, pierś z wyszczególnionym nowotworem
Jak rozpoznać raka piersi, by wcześnie rozpocząć skuteczne leczenie?

Rak piersi jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią kobiety na całym świecie. Wywodzi się zwykle z tkanki nabłonkowej gruczołu piersiowego. Jednak właściwie jak rozpoznać raka piersi?

Nowotwór ten jest groźną chorobą. Szybkie rozpoznanie może jednak przyczynić się do mniej inwazyjnego leczenia, które będzie bardziej skuteczne. Dodatkowo najczęściej choroba nowotworowa nie daje żadnych objawów. Późne wykrycie nie tylko łączy się z inwazyjnym leczeniem i mniej pewnymi pozytywnymi wynikami Oznacza również większe ryzyko pojawienia się przerzutów komórek nowotworowych do innych narządów ciała. Fakty te sprawiają, że profilaktyka raka piersi powinna być ważna dla każdej kobiety. Oznacza nie tylko poddawanie się regularnym badaniom profilaktycznym, ale także konieczność samodzielnego badania piersi.

Rak piersi powstaje w wyniku namnażania się nieprawidłowych komórek nabłonkowych gruczołu piersiowego. Tworzą one guzek, który może być zauważony przez kobietę wykonującą samobadanie piersi. Najczęściej zmiana usytuowana jest w ćwiartce piersi usytuowanej najbliżej dołu pachowego.

Jak rozpoznać raka piersi – ryzyko

Zanim dowiemy się, jak zauważyć u siebie raka piersi, sprawdźmy, co może zwiększać ryzyko pojawienia się nowotworu. Ważnym czynnikiem jest wiek. Najczęściej choroba nowotworowa dotyka kobiety w wieku 50-70 lat. Na raka piersi narażone są również osoby, w których rodzinach pojawił się już ten nowotwór. Ryzyko raka piersi powoduje również otyłość, brak aktywności fizycznej i nadużywanie alkoholu. Częściej chorują też kobiety nie mające dzieci, nie karmiące piersią i będące w okresie menopauzy. Ryzyko pojawienia się raka piersi zwiększają także czynniki hormonalne, narażenie na promieniowanie jonizujące oraz przebyte wcześniej inne nowotwory.

Na początku raka piersi zwykle kobieta może rozpoznać samodzielnie lub podczas kontroli u lekarza. Pierwszym objawem jest niewielki guzek piersi. Inne dolegliwości występują wówczas, gdy nowotwór jest już bardzo rozwinięty a jego leczenie utrudnione. Należy zatem obserwować, czy nie pojawiają się zmiany kształtu lub wycieki z brodawki sutkowej. Równie niepokojące powinny być zaczerwienienie i ból piersi oraz okolic.

Profilaktyka raka piersi

Wiemy już, jak rozpoznać raka piersi. Równie ważne jest zapobieganie temu nowotworowi i szybkie wykrycie ewentualnych niepokojących zmian. Przede wszystkim warto znać czynniki ryzyka raka piersi. Zwykle części z nich możemy unikać. Zapobieganiu raka zawsze będzie służyła dobra dieta, uprawianie aktywności fizycznej oraz nie nadużywanie alkoholu. To jednak nie wszystko. Równie istotne jest wykonywanie badań profilaktycznych. Część z nich można wykonać samodzielnie. Pacjentka powinna obserwować swoje piersi pod kątem guzków, zaczerwieniania i innych nietypowych zmian. Są one widoczne gołym okiem lub wyczuwalne w dotyku. Kobiety, które ukończyły 50 lat powinny raz na 2 lata wykonać badanie mammograficzne. Pacjentki, których członkowie rodziny przebyli nowotwory, mogą ponadto zdecydować się na badanie molekularne. Wówczas materiał genetyczny podlega ocenie pod kątem ewentualnych mutacji mogących przyczyniać się do powstawania raka piersi. Zdiagnozowanie tego nowotworu ułatwiają także inne badania diagnostyczne – galaktografia i rezonans magnetyczny. Często są one zlecane przez lekarza, jeśli zaniepokoją go zmiany zgłoszone przez pacjentkę.

Gdzie daje przerzuty rak piersi?

Późno rozpoznany rak piersi łączy się nie tylko z gorszymi rokowaniami i bardziej inwazyjnym leczeniem, ale także ryzykiem pojawiania się przerzutów komórek nowotworowych do innych narządów ciała. Nie każdy nowotwór piersi będzie miał takie tendencje. Jeżeli jednak je wykaże, proces pojawiania się przerzutów zawsze rozpoczyna się w późniejszym stadium choroby nowotworowej. Tym ważniejsza jest odpowiednia profilaktyka raka piersi. Jeśli już jednak dojdzie do przerzutów, można je najczęściej znaleźć w płucach, wątrobie i mózgu. Są wykrywane przez wykonywanie dodatkowych badań diagnostycznych. Najczęściej przeprowadza się badania obrazowe klatki piersiowej i czaszki, scyntygrafię kości i morfologię krwi. Taka diagnostyka pozwala stwierdzić, czy w innych narządach, tkankach i układach nie pojawiły się zmiany nowotworowe. Warto jednak pamiętać, że późno wykryty rak piersi z przerzutami wiąże się z inwazyjnym leczeniem oraz niekorzystnym rokowaniem.

Jak leczy się raka piersi?

Wiedza, jak rozpoznać raka piersi, daje możliwość szybkiego wykrycia tego nowotworu. Gdy już jednak pojawi się zmiana, do zaplanowania leczenia konieczny jest wynik badania histopatologicznego. Określa on rodzaj nowotworu oraz inne parametry. Wykonuje się również potrzebne badania obrazowe. Leczenie raka piersi zwykle łączy się z poddaniem pacjentki operacji chirurgicznej, a także radioterapii, chemioterapii, immunoterapii oraz hormonoterapii. Rodzaj leczenia zawsze określa lekarz onkolog w oparciu o przeprowadzoną diagnostykę. Pod uwagę bierze się stopień zaawansowania choroby nowotworowej, rodzaj raka oraz wiek i stan zdrowia pacjentki. Rozwój metod diagnostycznych i terapeutycznych sprawia, że lekarze coraz częściej mogą decydować się na ograniczenie interwencji chirurgicznej. Oznacza to, że mastektomia może być zastąpiona operacją oszczędzającą. Po zakończeniu leczenia choroby nowotworowej wykorzystuje się także techniki onkoplastyczne. Pozwalają one na rekonstrukcję piersi, która jest ważna dla wielu kobiet chcących z powrotem uzyskać atrakcyjny wygląd swojego biustu i komfort psychiczny.

Dowiedz się, jak ze swoim rakiem piersi walczyła Anna Kupiecka – założycielka fundacji OnkoCafe. Jeśli interesuje Cię, dlaczego według niej w dzisiejszych czasach rak to nie wyrok, obejrzyj ten film.

Poznaj też niepokojące objawy i dolegliwości opisane w artykule jak rozpoznać raka.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Brak postów do wyświetlenia