Zamarznięte szyby samochodu – kilka sprawdzonych sposobów

Szyby czyste i przejrzyste to warunek bezpieczeństwa na drodze, twojego i innych uczestników ruchu.

437

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zamarznięte szyby w samochodzie - samochód zaparkowany blisko brzegu oceanu jest całkowicie pokryty kilkunastocentymetrową warstwą lodu z rozbryzgów fal
Tutaj skrobaczka może nie wystarczyć.

Pomimo że mamy ocieplenie klimatu na kuli ziemskiej, to potrafi on szczególnie jesienno-zimową porą zaskoczyć wszystkich kierowców, razem z drogowcami. Pół biedy, gdy mieliśmy do czynienia jedynie z nocnymi opadami puszystego śniegu, który jest stosunkowo łatwy do usunięcia za pomocą samej szczotki do odśnieżania. Gorzej, gdy w nocy był siarczysty mróz, a chyba najgorszą opcją są opady marznącego deszczu. Spora grupa kierowców niestety nie dysponuje garażem, który mógłby ochronić samochód przed opadami. Zdarza się więc zimową porą, że swój dzień zaczynają od odśnieżania samochodu, a czasami pozbycia się warstwy lodu powstałej na szybach. Gdy już pozbędziemy się z naszego samochodu białego puchu, rozpoczynamy walkę z warstwą lodu, aby się jej pozbyć każdy z kierowców ma swój wypróbowany sposób. Jak usunąć lód z szyby samochodu, możliwości jest wiele, od gotowych odmrażaczy, poprzez domowe sposoby, po tradycyjne i sprawdzone skrobaczki. Co więc zrobić, kiedy mamy zamarznięte szyby w samochodzie

Skrobaczka i szczotka w samochodzie

Te dwa narzędzia ma chyba każdy kierowca w bagażniku swojego samochodu,  jeśli nie to zdecydowanie powinien się w nie zaopatrzyć. Szczotka najlepiej z długim trzonkiem, oraz średnio twardym włosiem pozwoli na usunięcie warstwy śniegu ze wszystkich zakątków nadwozia. Tutaj warto przypomnieć że jeśli poruszamy się samochodem pokrytym warstwą śniegu, narażamy się na srogą karę. Gdy zostaniemy zatrzymani w czasie jazdy nieodśnieżonym samochodem, grozi nam mandat w wysokości do 3000 zł, a jeśli śnieg będzie pokrywał tablice rejestracyjne, kara wynosi do 300 zł oraz 8 punktów karnych.

Zamarznięte szyby w samochodzie - kierowca po zmieceniu śniegu, usuwa z szyby lód, z pomocą skrobaczki do szyb.
Przy niewielkim mrozie, wystarczy zmiotka i skrobaczka.

Kiedy już pozbędziemy się warstwy śniegu, możemy za pomocą skrobaczki przystąpić do usuwania lodu z zamarzniętych szyb w samochodzie. Warto zwrócić uwagę, że zarówno przy wyborze szczotki do odśnieżania jak i skrobaczki istotna jest jakość materiałów, z których je wykonano. Skrobaczki, bowiem to one mają usunąć lód z powierzchni szyby, muszą być z materiału na tyle twardego aby usunąć lód i jednocześnie nie porysować powierzchni szyby, czasem przydają się dwie skrobaczki. Jedna szersza przyspieszająca usunięcie lodu z dużej powierzchni szyb, a druga na tyle wąska, że usunie lód z powierzchni lusterka, przecież nie wszystkie są podgrzewane.

Chemia w walce z lodem

Nie najtańszym, ale z pewnością najbardziej skutecznym sposobem usunięcia lodu z szyb, są gotowe odmrażacze w sprayu bądź w atomizerach. Te preparaty stosunkowo szybko rozpuszczają lód i umożliwiają jego usunięcie z szyby, a także docierają do takich zakamarków jak uszczelki drzwi, bagażnika, lub klapy silnika.  Kierowcy nieposiadający spryskiwaczy reflektorów, właśnie tymi preparatami mogą usunąć lód z powierzchni lamp. Kiedy nie chcemy wydawać pieniędzy na specjalne preparaty odmrażające, najprościej jest napełnić dowolny, pusty atomizer zimowym płynem do spryskiwaczy, bądź lepiej koncentratem takiego płynu, działanie będzie takie samo jak tych gotowych preparatów do zamarzniętych szyb w samochodzie.

Domowy sposób na zamarznięte szyby w aucie

Na wstępie warto przypomnieć, że oferowane w sprzedaży gotowe preparaty do odmrażania szyb, są obojętne dla uszczelek oraz lakieru samochodu, a przynajmniej takie powinny być. W przypadku domowych rozwiązań takiej pewności już nie ma.

Zamarznięte szyby w samochodzie - oblodzoną przednią szybę, białego samochodu, kierowca spryskuje preparatem odmrażającym.
Gotowe preparaty chemiczne, znacznie ułatwiają i przyspieszają usunięcie lodu z szyb.

– Woda z octem. Na ten sposób możemy natknąć się w czeluściach internetu, jednakże nie polecamy go, ponieważ taka mikstura choć tania i skuteczna na zamarznięte szyby, może mieć destrukcyjny wpływ na lakier.

– Woda z alkoholem. Ten domowy wynalazek, nie powinien uszkodzić ani lakieru, ani uszczelek. Zgodnie z recepturą należy połączyć alkohol z wodą, w proporcji dwa do jednego (są również przepisy trzy do jednego). Ta mikstura nie tylko przyspieszy usunięcie lodu z powierzchni szyby, ale naniesiona na wewnętrzną stronę szyby powinna, pozwala zabezpieczyć ją przed parowaniem.

– Ciepła woda. Metoda niezwykle skuteczna, aczkolwiek niosąca sporą dozę ryzyka. Aby rozpuścić nawet grubą warstwę lodu pokrywającą szybę naszego samochodu, wystarczy polać ją wodą o temperaturze minimalnie wyższej od tej panującej na zewnątrz. Niestety nie ma gotowego przepisu na przeprowadzenie tej procedury, ważne jest aby temperatura wody nie była zbyt wysoka, by nie wywołała zbyt wysokich naprężeń termicznych, w strukturze polewanej szyby. Pomimo, że w serwisach internetowych można obejrzeć filmiki, prezentujące ekspresowe działanie tej metody z pozytywnym skutkiem, zdecydowanie jej nie polecamy.

Profilaktyka przede wszystkim

Niejednokrotnie możemy zauważyć na odkrytych parkingach samochody, które mają przykrytą przednią szybą. Jest to najprostszy i stosunkowo bezpieczny sposób, na uniknięcie porannej walki z zamarzniętą przednią szybą. W sprzedaży występują specjalne maty zabezpieczające, czasami pozwalające zakryć również lusterka. Osoby bardziej oszczędne, stosują różne materiały, od starego koca począwszy, na starym, nieużywanym kartonie skończywszy. Użycie tego ostatniego może być niezbyt skuteczne, w przypadku nocnych, marznących opadów deszczu.  Rano taki namoknięty i przymarznięty karton, będzie niezwykle trudny do usunięcia, gdyż na szybie będzie warstwa lodu przemieszana z oderwanymi kawałkami kartonu. Pamiętać należy, że na brudnych szybach, warstwa lodu tworzy się szybciej i bardziej intensywnie, wtedy trudniej jest oczyścić zamarznięte szyby w samochodzie, warto więc zadbać o ich czystość. 

Lód od wewnątrz

Czasami kierowcy przeżywają ogromne zaskoczenie, kiedy po usunięciu warstwy śniegu oraz lodu ze wszystkich szyb i zajęciu miejsca w kabinie, czeka na nich zamarznięta szyba od środka. Tutaj problem będzie narastał i powtarzał się, przecież wilgoć w kabinie samochodu skądś się musiała wziąć. Winę może ponosić nie woda czy roztopiony śnieg z butów, ale nieszczelne uszczelki drzwi, zapchane odpływy w podszybiu, przeciekający układ ogrzewania. Aby pozbyć się wilgoci i lodu wewnątrz kabiny, konieczna jest interwencja mechanika.

Ciekawy materiał wideo: KOLIZJA – Jazda z zamarzniętą przednia szybą

Może cię również zainteresować: Olej w skrzyni biegów – wymieniać czy nie

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia