Amerykański okręt USS Carney zaatakowany na morzu czerwonym

Okręt USS Carney należący do amerykańskiego dowództwa obronnego zestrzelił trzy drony Huti w odpowiedzi na ostrzał pociskiem balistycznym statku handlowego na Morzu Czerwonym.

371

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Amerykański okręt USS Carney zestrzeliwuje drony
Amerykański okręt USS Carney zestrzeliwuje drony

W niedzielę, amerykański urzędnik obronny poinformował, że USS Carney zestrzelił co najmniej trzy drony. Drony Huti zmierzające w kierunku statku na południowym Morzu Czerwonym i odpowiedział na wezwanie o pomoc statku handlowego. Statku handlowego który został ostrzelany przez pocisk balistyczny.

Amerykanie zestrzelili atakujące drony na morzu czerwonym

Drony stanowiły część czterech ataków przeprowadzonych przez irańskich partyzantów Huti na trzy różne statki handlowe – oświadczyło amerykańskie Dowództwo Centralne w niedzielnym komunikacie. Nie jest jasne, czy USS Carney był celem dronów.

Około godziny 9:15 czasu lokalnego Carney „wykrył atak balistycznego pocisku przeciw okrętowi wystrzelonego z obszarów kontrolowanych przez Huti w Jemenie w kierunku M/V Unity Explorer” – podało Dowództwo Centralne USA. Pocisk wylądował w pobliżu statku; Carney – niszczyciel klasy Arleigh-Burke, który był częścią grupy uderzeniowej lotniskowca USS Gerald R. Ford – patrolował wtedy Morze Czerwone.

Unity Explorer to statek przewożący ładunki masowe, oznaczony flagą Bahamów, będący własnością i eksploatacją firm z Wielkiej Brytanii – informuje CENTCOM.

Amerykański okręt USS Carney kolejny atak – 3 wojna światowa na włosku?

Kilka godzin później, około południa czasu lokalnego, Carney „zniszczył” jeden z dronów Huti znajdujących się w południowym Morzu Czerwonym – powiedział urzędnik obronny. Według komunikatu CENTCOM, dron „zbliżał się do Carney, choć jego konkretny cel nie jest jasny”.

Około tego samego czasu Unity Explorer został trafiony przez pocisk wystrzelony z obszarów kontrolowanych przez Huti w Jemenie. Carney odpowiedział na wezwanie o pomoc i podczas udzielania wsparcia wykrył kolejny nadlatujący bezzałogowy pojazd latający (UAV). Pocisk ten zniszczył, „bez szkód ani obrażeń na Carney ani Unity Explorer”.

Amerykański okręt USS Carney zestrzeliwuje drony Huti
Amerykański okręt USS Carney zestrzeliwuje drony Huti

Jednakże w komunikacie CENTCOM zaznaczono, że Unity Explorer zgłosił „mniejsze uszkodzenia” spowodowane trafieniem pocisku balistycznego.

Według CENTCOM, w niedzielę zaatakowano również dwa inne statki handlowe. Około 15:30, M/V Number 9, pod banderą Panamy, będący własnością firmy z Bermudów i Wielkiej Brytanii, został „trafiony przez pocisk”. Pocisk wystrzelony z obszarów kontrolowanych przez Huti w Jemenie, operując na międzynarodowych szlakach morskich w Morzu Czerwonym. Statek zgłosił brak szkód ani ofiar.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia