Wzrost stawek podatku od nieruchomości wyższy od inflacji

Podatek od nieruchomości wzrośnie w 2024 roku wg prognoz Ministerstwa Finansów. Sprawdź, co przewidują ustalenia GUS. Wzrost stawek podatku od nieruchomości w wielu miastach wyższy od inflacji

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

na zdjęciu Urząd Miasta Legionowo czy podatek od nieruchomości wzrośnie?
na zdjęciu Urząd Miasta Legionowo czy podatek od nieruchomości wzrośnie?

W 2024 roku progowe stawki podatku od nieruchomości wzrosną, co przewidują ustalenia Ministerstwa Finansów. Decyzje dotyczące wysokości tych podatków ostatecznie należą do samorządów lokalnych, które podejmują uchwały w tej kwestii. Analiza TVN24 Biznes pokazuje, że wiele miast i gmin skłania się ku podwyżkom stawek, co może dotknąć znaczną część populacji.

Wzrost stawek podatku to decyzja samorządów, czy podniosą?

Maksymalne stawki podatku od nieruchomości wyznaczane są corocznie na podstawie danych statystycznych podawanych przez Główny Urząd Statystyczny. Według informacji z lipca wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu 2023 roku w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku wzrósł o 15 proc., co skutkuje planowanym wzrostem maksymalnych stawek lokalnych podatków.

Podatek od nieruchomości obowiązuje posiadaczy gruntów, mieszkań, budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz innych nieruchomości. Ostateczna stawka podatku zależy od decyzji samorządów, jednak prognozy Ministerstwa Finansów sugerują zwiększenie stawek, takich jak dla grunty związanych z działalnością gospodarczą (1,34 zł za 1 m2), budynków lub ich części (33,10 zł za 1 m2 użytkowej) oraz mieszkań (1,15 zł za 1 m2).

Samorządy żądne pieniędzy? nie wszystkie

Większość samorządów już podjęła decyzje dotyczące wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2024 rok. Argumentują to koniecznością zwiększenia dochodów na inwestycje oraz wskazując na inflację i reformy podatkowe wprowadzone przez rząd PiS jako czynniki zmniejszające ich dochody. Miasta, jak Wrocław, zdecydowały się na zastosowanie maksymalnych stawek, co przyniosłoby wzrost podatku dla posiadaczy nieruchomości mieszkalnych i działalności gospodarczej. Na przykładzie 55-metrowego mieszkania, podatek wzrósłby o około 13 zł. Jak będzie w innych miastach zobaczymy.

W Kluczborku progowa stawka podatku od nieruchomości wzrosła minimalnie. Wyniesie zaledwie 7 groszy dla gruntu związanego z działalnością gospodarczą i 5 groszy dla mieszkań za każdy metr kwadratowy. Te niewielkie podwyżki są najmniejszymi spośród analizowanych miast. Spośród 14 samorządów, na których się skupiliśmy, wzrost stawek podatku od nieruchomości odnotowano w 12 z nich. Jedynie w dwóch przypadkach – w Tarnowie i Kielcach – radni odrzucili propozycje wprowadzenia podwyżek, które zostały przedstawione przez burmistrza i prezydenta.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia