Renault Espace F1 – nie zobaczycie go na ulicy

Wyobraźcie sobie rodzinnego VAN-a jadącego 312 km/h.

300

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Renault Espace F1 - w muzeum firmy Matra stoi jedyny egzemplarz tego samochodu. Złocisty VAN z ciemno-szarymi bolami, na ogromnych kołach, z monstrualnym spojlerem na końcu dachu.
Jedyny egzemplarz tego szalonego samochodu, można zobaczyć w muzeum.

Niewiele brakowało, by Renault Espace nigdy nie powstał. Koncepcję samochodu opracował brytyjski projektant, który próbował w 1978 roku zainteresować nią fir Peugeot. Ta odrzuciła projekt orzekając, że taki samochód nie ma szans na sukces. Wtedy niezrażony konstruktor, zwrócił się do francuskiej firmy Matra, specjalizującej się w produkcji sportowych samochodów. Matra zainteresowała się pomysłem i podjęła współpracę z Renault, które poszukiwało nowego modelu rodzinnego. Po kilku modyfikacjach projekt został zaakceptowany przez Renault i w 1983 roku Renault zaprezentowało model, który nazwało Espace. Renault Espace F1 – nie zobaczycie go na ulicy

Pierwsza generacja

Po swoim rynkowym debiucie w 1984 roku, Renault Espace zyskał uznanie i klientów, i krytyków. Nowy rodzinny Renault wyróżniał się niespotykaną modularnością, głównie dzięki zamiennym, wyjmowanym siedzeniom. Oba przednie siedzenia można było odwrócić, tworząc mini salon. Wyjmując siedzenia drugiego i trzeciego rzędu, osiągało się dużą przestrzeń bagażową. Duża powierzchnia szyb, zapewniała wnętrzu doskonale doświetlenie, sprawiając wrażenie większego i bardziej komfortowego. Renault Espace oferował także bogate wyposażenie, takie jak klimatyzacja, elektryczne szyby, centralny zamek czy tempomat. Samochód był napędzany przez silniki benzynowe lub Diesla o pojemności od 2 do 2,8 litra i mocy od 90 do 150 KM. Renault Espace pierwszej generacji miał długość 4,25 m, szerokość 1,74 m, wysokość 1,66 m i masę od 1250÷1400 kg.

Renault Espace – prekursor

Renault Espace F1 - na środku studia stoi pierwszy europejski VAN. Beżowa karoseria, ciemno-brązowy dach. Kanciaste nadwozie.
Pierwszy europejski VAN z wieloma praktycznymi rozwiązaniami.

Rodzinny VAN, Renault Espace okazał się wielkim sukcesem. W ciągu 10 lat sprzedano ponad 190 tysięcy egzemplarzy tego modelu. Espace stał się ikoną i prekursorem segmentu minivanów w Europie, tą drogą podążyły także inne marki. Espace był także inspiracją dla innych projektów Renault, takich jak Scenic czy Vel Satis. W 1991 roku debiutowała druga generacja Espace, która była jeszcze większa, mocniejsza i bardziej luksusowa. Właśnie samochód tej generacji, stał się bazą do budowy słynnej wersji, Espace F1.

Renault Espace F1 – pomysł

Budowa tej szalonej konstrukcji, miała być formą uczczenia dwóch ważnych dla marki Renault jubileuszy: 10-lecia modelu Espace oraz 3-krotnego mistrzostwa świata konstruktorów w Formule 1, które Renault zdobyło w latach 1992-1994 współpracując z zespołem Williams (a potem jeszcze raz w 1995 z Benettonem). Renault pragnęło udowodnić, że potrafi połączyć komfort oraz przestronność rodzinnego vana z potężną mocą i dynamiką bolidu F1. Dlatego zleciło firmie Matra, mającej duże doświadczenie w budowie sportowych samochodów, stworzenie specjalnej wersji Renault Espace z silnikiem V10 o pojemności 3,5 litra i mocy około 820 KM, który napędzał bolid Williamsa FW15C. Matra wykonała nadwozie z włókien węglowych, zmodyfikowała układ aerodynamiczny i hamulcowy, a także umieściła silnik i skrzynię biegów za tylnymi fotelami. Efekt był oszałamiający.

Renault Espace F1 - na tle zaśnieżonych Alp, stoi Espace II generacji. Całe nadwozie w kolorze brązowy metalik, stoi na śniegu.
Druga generacja Renault Espace, stała się bazą do zbudowania Espace F1.

Renault Espace F1 – dane techniczne i osiągi

Bolid Espace F1 ważył jedynie 1300 kg, co w połączeniu z potężną mocą silnika skutkowało niesamowitymi osiągami. Samochód rozpędzał się od 0 do 100 km/h w zaledwie 2,9 sekundy, a do 200 km/h potrzebował 6 sekund. Prędkość maksymalna wynosiła 312 km/h, z kolei hamowanie z prędkości 270 km/h do zera zajmowało mniej niż 600 metrów. Renault Espace F1 był więc szybszy niż niektóre dzisiejsze supersamochody, a niewątpliwie był szybszy od innych vanów. We wnętrzu znajdowały się cztery kubełkowe fotele, a między nimi wejście kanałów dolotowych silnika, które podczas jazdy było przykrywane pokrywą z włókien węglowych. Tylne fotele były używane jedynie przy niskich prędkościach, ponieważ przy większym obciążeniu tylna oś stawała się niestabilna, a bliskość silnika stanowiła zagrożenie dla pasażerów. Renault Espace F1 był więc raczej samochodem typowo pokazowym.

Wewnętrzu tylko cztery kubełkowe fotele, oraz dziura na środku podłogi z wystającymi dolotami silnika.
Wewnątrz raczej głośno i bez luksusu.

Koniec epoki rodzinnych VAN-ów

Renault Espace F1 został zaprezentowany publicznie w 1995 roku, na salonie samochodowym we Frankfurcie. Potem pojawił się na kilku torach wyścigowych, gdzie robił ogromne wrażenie na widzach i kierowcach. Czterokrotny mistrz świata, Alain Prost powiedział, że jazda Espace F1 była jednym z najbardziej ekscytujących doświadczeń w jego karierze. Renault Espace F1 jest obecnie eksponatem w muzeum Renault w Boulogne-Billancourt. Symbolizuje nie tylko sukces Renault w Formule 1, ale także pionierską rolę Renault Espace w stworzeniu segmentu minivanów w Europie.

Niestety ta epoka dobiegła końca. W 2020 roku Renault zaprezentowało nową generację Espace, która już nie jest VAN-em, a crossoverem. Co jest odpowiedzią na zmieniające się preferencje klientów, którzy coraz częściej wybierają SUV-y i samochody elektryczne. Najnowszy Renault Espace E-Tech full hybrid łączy silnik benzynowy z dwoma silnikami elektrycznymi i baterią o pojemności 9,8 kWh. Co ma zapewnić niskie zużycie paliwa i emisję CO2, a także możliwość jazdy w trybie czysto elektrycznym na dystansie do 50 km.

Złocisty VAN stojący na ekspozycji w muzeum firmy MATRA
Ekspozycja muzeum Renault w Boulogne-Billancourt.

Na razie możemy podziwiać Renault Espace F1, który był jednym z najbardziej niezwykłych samochodów w historii motoryzacji. Czy nowy Espace odniesie tak spektakularny sukces jak jego poprzednicy? Czas pokaże.

Ciekawy materiał wideo: Renault Espace F1 amazing sound

Może cię zainteresować: Zamarznięte szyby samochodu – kilka sprawdzonych sposobów

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia