Stopy procentowe pozostają bez zmian, co dalej?

Sprawdź, jak decyzja Rady Polityki Pieniężnej utrzymująca stopy procentowe NBP na poziomie 5,75% wpłynęła na PKB i inflację. RPP zaczeka z podwyżką do poznania polityki gospodarczej nowego rządu.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Minimalne wynagrodzenie w górę, wzrost od stycznia wyniesie 21.5%
Minimalne wynagrodzenie w górę, wzrost od stycznia wyniesie 21.5%


Ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymująca główną stopę procentową NBP na poziomie 5,75% zgadza się z prognozami większości ekspertów. Spodziewano się, że RPP zaczeka z ewentualną podwyżką aż do poznania polityki gospodarczej nowego rządu. Stopy procentowe bez zmian a złotówka się umacnia.

Najwyższe oprocentowanie od czerwca 2022 roku a stopy procentowe pozostają bez zmian

Obecny poziom stóp procentowych jest najwyższy od 2008 roku, ustalony w czerwcu 2022 roku, celem ograniczenia 15,6% inflacji odnotowanej w czerwcu.

Prognozuje się, że RPP oczekiwała na poznanie planów nowej administracji. Rząd objął władzę 26 października 2023 roku i zapowiada kontynuację działań przeciw inflacji, ale eksperci wskazują, że mogą pojawić się zmiany w polityce gospodarczej. Na przykład, obniżenie podatków przez nowy rząd mogłoby skutkować wzrostem inflacji.

RPP, obserwując działania nowej administracji, prawdopodobnie podejmie decyzję o stópach procentowych po lepszym zrozumieniu ich wpływu. To, czy RPP będzie kontynuować podwyżki stóp procentowych, będzie zależało od ewentualnych zmian w polityce gospodarczej. Jeśli obniżka podatków spowoduje wzrost inflacji, RPP może podjąć działania w celu jej ograniczenia przez podwyżki stóp procentowych. Natomiast kontynuacja wcześniejszej polityki rządowej może skutkować podobnymi decyzjami RPP w celu stabilizacji inflacji.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia