Marszałek Sejmu ogłasza pierwsze posiedzenie Komisji ds. wyborów kopertowych

PiS twierdzi, że głosowanie korespondencyjne było konieczne z powodu pandemii COVID-19. Z 70 milionów złotych wydanych na wybory kopertowe - co będzie dalej? Przeczytaj

237

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

PiS twierdzi, że głosowanie korespondencyjne było konieczne z powodu pandemii COVID-19. Z 70 milionów złotych wydanych na wybory kopertowe - co będzie dalej? Przeczytaj nasz blog! na zdjęciu Kaczyński
skandal z Żandarmerią Wojskową

Pierwsze posiedzenie komisji śledczej do spraw wyborów kopertowych odbędzie się najprawdopodobniej we wtorek, 13 grudnia 2023 roku. Komisja ta została powołana przez Sejm w październiku 2023 roku. Jej zadaniem jest zbadanie legalności i zasadności organizacji wyborów prezydenckich w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego.

Komisja Śledcza ds wyborów kopertowych startuje

Powołanie komisji śledczej jest częścią zapowiadanego rozliczenia, które planuje przeprowadzić przyszły rząd Donalda Tuska. Partia Obywatelska uważa, że wybory kopertowe były próbą przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość. PiS natomiast twierdzi, że wybory te były koniecznością, wynikającą z pandemii COVID-19.

Za powstaniem komisji śledczej głosowali też politycy Prawa i Sprawiedliwości. Uzasadniali to tym, że nie mają nic do ukrycia i chcą, aby wybory kopertowe zostały wyjaśnione.

Na wybory, które się nie odbyły, państwo wydało ponad 70 milionów złotych. Pieniądze te zostały przeznaczone na przygotowanie i przeprowadzenie wyborów, w tym na drukowanie i wysyłanie pakietów wyborczych, a także na obsługę informatyczno-logistyczną.

Komisja śledcza będzie miała dostęp do wszystkich dokumentów związanych z wyborami kopertowymi. Będzie mogła przesłuchiwać świadków i biegłych. Jej zadaniem będzie ustalenie, czy wybory te były zgodne z prawem i zasadami demokracji.

Oto możliwe kierunki obrad komisji śledczej:

  • Legalność i zasadność organizacji wyborów kopertowych. Komisja śledcza będzie musiała ustalić, czy wybory kopertowe były zgodne z prawem i zasadami demokracji. W szczególności będzie musiała zbadać, czy wybory te były równe, wolne i tajne.
  • Koszt organizacji wyborów. Komisja śledcza będzie musiała ustalić, czy wydatki poniesione na organizację wyborów były uzasadnione.
  • Możliwe nieprawidłowości w trakcie organizacji wyborów. Komisja śledcza będzie musiała zbadać, czy w trakcie organizacji wyborów doszło do jakichkolwiek nieprawidłowości, które mogły wpłynąć na ich wynik.

Wyniki prac komisji śledczej mogą mieć istotny wpływ na polską politykę. Jeśli komisja stwierdzi, że wybory kopertowe były nielegalne lub niesprawiedliwe, może to doprowadzić do odpowiedzialności karnej lub politycznej osób odpowiedzialnych za ich organizację.

Historia Wyborów Kopertowych

Wybory kopertowe to termin określający wybory prezydenckie w Polsce, które miały się odbyć w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego. Wybory te zostały odwołane decyzją Trybunału Konstytucyjnego w dniu 4 maja 2020 roku. Wprowadzenie głosowania korespondencyjnego było pomysłem Prawa i Sprawiedliwości, które wówczas sprawowało władzę w Polsce. Rząd argumentował, że głosowanie korespondencyjne jest konieczne w związku z pandemią COVID-19, która uniemożliwia bezpieczne głosowanie w lokalach wyborczych.

Opozycja krytykowała pomysł głosowania korespondencyjnego, twierdząc, że jest on niedemokratyczny i sprzyjający PiS-owi. Opozycja argumentowała, że głosowanie korespondencyjne utrudnia weryfikację głosów i stwarza możliwości do fałszerstw. W dniu 30 kwietnia 2020 roku Sejm przyjął ustawę o głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich. Ustawa ta została następnie podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności wyborów

W dniu 4 maja 2020 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawa o głosowaniu korespondencyjnym jest niezgodna z Konstytucją. Trybunał stwierdził, że ustawa ta narusza zasadę równości wyborców, ponieważ nie zapewnia wszystkim wyborcom możliwości wzięcia udziału w wyborach w równym stopniu. Decyzja Trybunału Konstytucyjnego oznaczała, że wybory prezydenckie w 2020 roku nie odbyły się. Nowy prezydent został wybrany w wyborach, które odbyły się 12 lipca 2020 roku w formie głosowania w lokalach wyborczych.

Wybory kopertowe były szeroko komentowane w polskiej polityce. Opozycja uważa, że były one próbą przejęcia władzy przez PiS. PiS natomiast twierdzi, że wybory te były koniecznością, wynikającą z pandemii COVID-19. Komisja śledcza powołana przez Sejm w październiku 2023 roku ma zbadać legalność i zasadność organizacji wyborów kopertowych. Czy Komisja ds wyborów kopertowych wyjaśni obiektywnie sprawę?

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia