Zatrzymanie przez CBA Adama G. byłego posła PiS

Dowiedz się WSZYSTKIEGO o zatrzymaniu Adama G – prokuratura wniosła trzy zarzuty wobec byłego posła PiS. Dotyczą one m.in. wyłudzenia pieniędzy z budżetu, przyjęcia łapówki i podżegania do wystawiania fikcyjnych faktur VAT

292

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

cba funkcjonariusze w akcji zatrzymanie Adama G
cba funkcjonariusze w akcji zatrzymanie Adama G

Były poseł PiS Adam G. został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne 2 grudnia 2023 roku. Prokuratura postawiła mu trzy zarzuty, w tym przyjęcia łapówki w wysokości ponad 170 tysięcy złotych. zatrzymanie Adama G

Jakie są zarzuty prokuratury wobec Adama G.

Według ustaleń prokuratury, łapówka została przekazana na fundusz wyborczy Adama G. w 2019 roku. Wpłaty miały dokonać kilka osób, które miały z tego tytułu uzyskać korzyści.

Adam G. nie przyznał się do winy. W poniedziałek jego adwokat złoży zażalenie na aresztowanie podejrzanego.

**Oto szczegółowe wyjaśnienie zarzutów:

 • Podżeganie i pomocnictwo do wystawiania fikcyjnych faktur VAT – zarzut ten dotyczy działań, które miały doprowadzić do wystawienia fikcyjnych faktur VAT. W ten sposób Adam G. miał wyłudzić pieniądze z budżetu państwa.
 • Przyjęcie korzyści majątkowej w związku z pełnioną funkcją Sekretarza Stanu w Ministerstwie Energii – zarzut ten dotyczy przyjęcia łapówki w wysokości ponad 170 tysięcy złotych. Łapówka miała zostać przekazana w zamian za pomoc w uzyskaniu korzyści przez osoby, które ją przekazały.
 • Użycie dokumentu poświadczającego nieprawdę – zarzut ten dotyczy wykorzystania dokumentu, który miał zawierać nieprawdziwe informacje. Dokument ten miał być wykorzystany do wyłudzenia pieniędzy z budżetu państwa.

Historia zdarzeń które doprowadziły do zarzutu

Historia podstawy zarzutu w sprawie Adama G. sięga 2019 roku, kiedy to polityk PiS kandydował do Sejmu. W tym czasie na jego fundusz wyborczy wpłynęły wpłaty od kilku osób. Według ustaleń prokuratury, wpłaty te miały być łapówką w zamian za pomoc w uzyskaniu korzyści przez osoby, które je przekazały.

Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie tych wpłat od 2022 roku. W toku śledztwa prokuratura ustaliła, że wpłaty na fundusz wyborczy Adama G. pochodziły od osób, które miały z tego tytułu uzyskać korzyści. Osoby te miały być związane z firmami, które miały otrzymywać zamówienia od państwa.

cba zatrzymanie Adama G
cba zatrzymanie Adama G

Co grozi politykowi za zarzucane mu czyny?

Na podstawie tych ustaleń prokuratura postawiła Adamowi G. zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w związku z pełnioną funkcją Sekretarza Stanu w Ministerstwie Energii. Zarzut ten dotyczy przyjęcia wpłaty na fundusz wyborczy w zamian za pomoc w uzyskaniu korzyści przez osoby, które wpłatę przekazały.

Adam G. nie przyznał się do winy. W poniedziałek jego adwokat złoży zażalenie na aresztowanie podejrzanego.

Oto chronologia wydarzeń w sprawie Adama G.:

 • 2019 rok – Adam G. startuje w wyborach do Sejmu. Na jego fundusz wyborczy wpływają wpłaty od kilku osób.
 • 2022 rok – Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie wpłat na fundusz wyborczy Adama G.
 • 2023 rok, 2 grudnia – Adam G. zostaje zatrzymany przez CBA.
 • 2023 rok, 3 grudnia – Prokuratura przedstawia Adamowi G. zarzut przyjęcia korzyści majątkowej.
 • 2023 rok, 5 grudnia – Adam G. zostaje aresztowany.

Za zarzucone Adamowi G. czyny grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia