Korytarz życia – polscy kierowcy wciąż nie umieją go utworzyć

Polscy kierowcy wciąż mają problem z tworzeniem korytarza życia, pomimo że przepis obowiązuje już od 2019 roku.

278

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Korytaż życia - widok z kabiny wozu strażackiego. Samochody rozjechały się na lewo i prawo, tworząc prawidłowy korytarz życia, środek drogi jest pusty.
Jest szansa że wóz bojowy Straży Pożarnej, dotrze na czas.

Każdy chyba słyszał to określenie, ale nie każdy do końca wie czym on jest i jak prawidłowo go stworzyć. Nie ma chyba kierowcy, którego nigdy nie wyprzedzał przez pojazd uprzywilejowany radiowóz, straż pożarną czy karetkę ratunkową.  Nieważne która z tych służb nas wyprzedza, ale jeśli tylko ma włączone sygnały dźwiękowe i świetlne jesteśmy bezwzględnie zobowiązani do ułatwienia im przejazdu.  Czasami jest to wypadek drogowy, który zdarzył się gdzieś na naszej trasie ale jeszcze nie dotarliśmy do korka, który tam zaczął się tworzyć. Zobowiązani jesteśmy do utworzenia tytułowego korytarza życia, to nie tylko kwestia zrozumienia zasad ruchu drogowego, ale również kwestia życia i śmierci. Korytarz życia

Definicja i znaczenie korytarza życia

Korytarz życia to przestrzeń na drodze, utworzona przez kierowców dla pojazdów uprzywilejowanych, takich jak ambulanse czy straż pożarna, które muszą szybko dotrzeć do miejsca wypadku lub osoby potrzebującej pomocy. Ten korytarz, czasem nazywany korytarzem ratunkowym, umożliwia służbom ratowniczym szybszy przejazd, co kolosalnie zwiększa szanse poszkodowanych na otrzymanie pomocy na czas. Jest to szczególnie ważne na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie mamy do czynienia z największym natężeniem ruchu.Kiedy chodzi o ratowanie ludzkiego życia, liczy się każda minuta. Badania pokazują, że jeśli poszkodowany otrzyma pomoc w ciągu pierwszej godziny po wypadku, jego szanse na przeżycie wzrastają o 80%. Dlatego tak ważne jest, aby służby ratownicze mogły dotrzeć na miejsce zdarzenia jak najszybciej. Korytarz życia może skrócić czas przejazdu karetki nawet o połowę, co oznacza, że ratownicy mogą zacząć udzielać pierwszej pomocy wcześniej, co może uratować komuś życie lub zapobiec trwałemu uszkodzeniu zdrowia.

Zasady tworzenia korytarza życia

Korytarz życia - kolorowa ilustracja obrazująca zasady jego tworzenia. Wiele kolorowych samochodzików oznaczonych strzałkami ilustruje zasadę.
Zasada tworzenia korytarza życia jest banalnie prosta. (źródło:policja.pl)

Tworzenie korytarza życia jest obowiązkiem każdego kierowcy. Nieprzestrzeganie tego obowiązku może skutkować mandatem lub nawet więzieniem. Aby prawidłowo utworzyć korytarz życia, należy postępować według następujących zasad:

 • Jeśli widzisz, że droga zaczyna się korkować, albo usłyszysz sygnał karetki – zjedź na bok pasa.

 • Jeśli droga ma dwa pasy lub więcej – zjedź na lewo, jeśli jedziesz lewym pasem, lub na prawo jeśli jedziesz pozostałymi pasami.

 • W ten sposób tworzy się szeroki pas, którym służby ratunkowe mogą swobodnie poruszać się nawet w obu kierunkach.

Na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie ruch jest bardzo duży i szybki, tworzenie korytarza życia jest szczególnie ważne i trudne. Aby to zrobić poprawnie, należy pamiętać o kilku zasadach:

 • Jeśli droga ma trzy pasy lub więcej – zjedź na lewo, jeśli jedziesz lewym pasem, lub na prawo jeśli jedziesz prawym pasem. Jeśli jedziesz środkowym lub innym pasem, zjedź na prawo lub na lewo, w zależności od tego, gdzie jest więcej miejsca.

 • Jeśli droga ma dwa pasy – zjedź na lewo, jeśli jedziesz lewym pasem, lub na prawo jeśli jedziesz prawym pasem. Jeśli oba pasy są zajęte, należy zjechać na pobocze lub na pas awaryjny, jeśli jest taka możliwość.

 • Nie zatrzymuj się na skrzyżowaniach, wiaduktach, tunelach lub innych miejscach, gdzie nie ma miejsca na korytarz życia.

Pamiętaj, że bezwzględne pierwszeństwo mają pojazdy z włączonymi sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi. Tworzenie korytarza życia to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim gest szacunku dla życia innych. Zawsze pamiętaj o tym, gdy zobaczysz w lusterku pojazd uprzywilejowany.

Co na temat korytarza życia mówi prawo

W Polsce, od 6 grudnia 2019 roku, tworzenie korytarza życia jest obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa. Proste zasady tworzenia korytarza życia precyzyjnie reguluje Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.

 • Kierowcy z pasa lewego zjeżdżają na lewo, natomiast wszyscy z prawego zjeżdżają w prawo.

 • Tylko skrajnie lewy pas zjeżdża w lewo, pozostałe pasy, jeśli jest ich więcej, ustawiają się na prawo tak, by pozostawić jeden pas wolny.

Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących korytarza życia jest wykroczeniem, za które grozi mandat wynoszący od 500 do nawet 2500 zł oraz 6 punktów karnych. Dokładna wysokość grzywny zależy od samego policjanta, który samodzielnie zinterpretuje, jak rażące było złamanie przez nas obowiązujących przepisów. W skrajnych przypadkach, takie postępowanie może skutkować nawet odebraniem prawa jazdy.

Pamiętajmy, że korytarz życia jest dla służb, które muszą szybko dojechać na miejsce zdarzenia, aby ratować zdrowie i życie innych ludzi. Niedopuszczalne jest jechanie korytarzem życia pod prąd w celu wyjechania z korka.

Małe przypomnienie zasady jazdy na suwak

Korytarz życia - jazda na suwak. na fotografii widać płynny rych pojazdów dzięki stosowaniu zasady. czarny samochód dojechał do zwężenia i został wpuszczony na prawy pas ruchu.
Jazda na suwak, to druga z banalnie prostych zasad upłynniająca ruch i umożliwiających szybsze dotarcie do miejsca zdarzenia.

Ta umiejętność również może ułatwić służbom, dotarcie do miejsca wypadku. Niestety pomimo, że obowiązuje już od 26 lat, nadal wielu kierowców nie potrafi, bądź po prostu nie chce stosować się do tej zasady, gdyż stanie w korku jest dla frajerów. Ta prosta technika, jest stosowana przez kierowców w celu zmniejszenia długości zatoru drogowego. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach, gdy jeden z pasów ruchu kończy się lub jest zablokowany. Zasady jazdy na suwak są proste i precyzyjnie regulowane przez Ustawę z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Oto one:

 • Wykorzystaj całą długość pasa, który się kończy i jedź nim do końca.

 • Utrzymuj prędkość zbliżoną do pojazdu poruszającego się pasem obok.

 • Bezwzględnie wcześniej zasygnalizuj kierunkowskazem innym, że chcesz zmienić pas ruchu.

 • Jadąc pasem, który ma kontynuację, masz obowiązek wpuścić samochód jadący obok na kończącym się pasie ruchu.

 • W sytuacji z trzema pasami ruchu, jadący środkowym pasem ruchu musi wpuścić auta z dwóch skrajnych pasów (prawego i lewego). Wówczas przepuszcza po jednym samochodzie najpierw z prawego pasa, następnie z lewego pasa ruchu.

Konsekwencje nieprzestrzegania zasad jazdy na suwak

W Polsce za nieprzestrzeganie zasady jazdy na suwak grozi mandat w wysokości od 50 zł do 500 zł. Mandat może zostać nałożony na kierowcę, który:

 • nie ustępuje pierwszeństwa kierowcy znajdującemu się na zanikającym pasie ruchu (w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości);
 • nie wpuszcza kierowcy z zanikającego pasa ruchu na swój pas ruchu;
 • powoduje zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego lub utrudnia ruch.

Karę nakłada policjant lub strażnika gminny. W przypadku nałożenia mandatu w wysokości powyżej 200 zł, kierowca może wnieść do sądu administracyjnego odwołanie od decyzji.

Obie opisane w artykule zasady nie tylko upłynniają ruch, ale mogą przyspieszyć dotarcie służb ratunkowych do miejsca zdarzenia i ocalić ludzkie życie. Warto je poznać i stosować.

Ciekawy materiał wideo: Blokowanie karetki A4 14.02.2020 17:30

Może cię także zainteresować: Wypadek drogowy czy kolizja – jak się zachować w obu sytuacjach

Słuchaj nas online!

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia