Polska stocznia zbuduje kolejny prom hybrydowy

Polskie stocznie liderem europejskiego przemysłu stoczniowego w zakresie zielonej energii. To nam pozwoli na rozwój czy spowoduje problemy jak kilkanaście lat temu kiedy Unia kazała nam zamknąć stocznie jak kopalnie?

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

na zdjęciu prom hybrydowy
na zdjęciu prom hybrydowy

Polska stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. odgrywa coraz ważniejszą rolę w elektryfikacji norweskiej żeglugi promowej. W ostatnich latach stocznia zbudowała już dziewięć promów o napędzie hybrydowym, w tym osiem dla norweskiego armatora Torghatten Nord.

Prom hybrydowy to zielona energia na morzu, polska stocznia liderem technoligii

Ostatni z zamówionych promów, o numerze budowy B 620, będzie obsługiwał połączenie Stornes-Bjørnerå w regionie Troms. Jednostka będzie wyposażona w dwa pędniki azymutalne z zamontowanymi w pionie silnikami elektrycznymi, zasilanymi z baterii lub awaryjnie z agregatów. W normalnym trybie pracy baterie będą doładowywane z sieci lądowej w czasie rozładunku/załadunku. Prom będzie eksploatowany w wymagających warunkach, panujących w rejonie Koła Podbiegunowego. Jego projekt kładzie szczególny nacisk na zastosowanie lekkich materiałów oraz implementację szerokiego zakresu rozwiązań i systemów, charakteryzujących się niskimi stratami.

Budowa promu B 620 jest kolejnym krokiem w rozwoju kompetencji polskiej stoczni jako dostawcy jednostek hybrydowych o zasilaniu bateryjnym. Remontowa Shipbuilding S.A. jest jedyną stocznią w Polsce, która posiada certyfikat klasyfikacyjny DNV GL na budowę promów o napędzie elektrycznym.

Polski przemysł stoczniowy znów w czołówce europejskiego biznesu morskiego.

Elektryfikacja norweskiej żeglugi promowej jest jednym z priorytetów norweskiego rządu. Kraj ten chce zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych z transportu morskiego, który odpowiada za około 10% całkowitych emisji w Norwegii. Promy o napędzie hybrydowym są przyjazne dla środowiska, ponieważ nie emitują spalin. Są również cichsze niż promy o napędzie tradycyjnym, co jest ważne w rejonach o dużej gęstości zaludnienia.

Budowa promów o napędzie hybrydowym przez polską stocznię jest korzystna dla obu stron. Stocznia zyskuje nowe rynki zbytu dla swoich produktów, a Norwegia realizuje swoje cele klimatyczne. Informacja za Portalem Morskim.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia