Retropociągi – ciekawy pomysł na podróż w czasie.

Retropociągi to doskonały sposób na swoisty powrót do przeszłości, często w malowniczym niedostępnym na co dzień terenie. Gotowi na podróż w czasie?

229

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Retropociągi to powrót do przeszłości

Retropociągi to niezwykłe podróżnicze wehikuły, przenoszące nas w fascynujący powrót do przeszłości, czyli podróż do czasów, gdy pociągi były symbolem nowoczesności. Starannie przywracane do życia, te unikalne składy odzwierciedlają charakterystyczny design i technologię minionych epok. Są one nie tylko środkiem transportu, lecz także magiczną podróżą sentymentalną, pozwalającą nam dotknąć ducha przeszłości i zanurzyć się w atmosferze lat. Czy kanadyjski Rocky to to samo co bieszczadzka Ciuchcia? A zatem Retropociągi – ciekawy pomysł na podróż w czasie.

Retropociągi – ciekawy pomysł na podróże w czasie.

Tego typu atrakcje łączą w sobie kilka cech takich jak:
Estetyka i design: Retropociągi charakteryzują się niepowtarzalnym stylem, który łączy w sobie klasyczne elementy z nowoczesnymi udogodnieniami. Wnętrza tych pociągów często utrzymane są w eleganckim stylu z epoki, z drewnianymi panelami, ozdobnymi lampami i komfortowymi siedzeniami. Z zewnątrz zaś, malownicze malowania i zdobienia sprawiają, że retropociągi przyciągają uwagę na torach. Ta estetyka nawiązująca do minionych lat sprawia, że podróżowanie nimi staje się niezapomnianym przeżyciem, zapewniającym podróżnym chwilę relaksu i rozrywki. To prawdziwy powrót do przeszłości.

Turystyka i atrakcje kulturalne: Retropociągi nie tylko oferują podróż w czasie, ale także stają się atrakcją turystyczną samą w sobie. W wielu regionach na świecie organizowane są specjalne przejazdy retropociągami, umożliwiające pasażerom odkrywanie malowniczych krajobrazów i historycznych miejsc. Dodatkowo, organizowane są tematyczne przejazdy, takie jak podróże kulinarne czy festiwale muzyczne na pokładzie pociągu. Retropociągi stają się zatem nie tylko środkiem transportu, lecz również platformą do promocji dziedzictwa kulturowego i integracji ludzi z pasją do podróży oraz historii kolejnictwa.

Retropociągi w Polsce
Retropociągiw Polsce to podróż w czasie i malowniczej przestrzeni.

Retropociągi w Polsce – swego nie znacie.

W Polsce częśto znależć można retropociągi, które cieszą się popularnością wśród miłośników historii kolejnictwa. Wszystkich oczywiście nie sposób wymienić. Czy w danej konkretnej okolicy znajdują się tego typu atrakcje warto sprawdzić samemu . Z dziennikarskiego obowiązku poniżej podajemy wybrane przykłady takich pociągów oferujące powrót do przeszłości:

 1. Pociąg Retro „Polski Express”: Pociąg ten to projekt, który przywraca do życia klimat podróży kolejowej z lat 60. i 70. XX wieku. „Polski Express” kursuje na trasie Warszawa – Katowice, oferując pasażerom podróż w czasie dzięki zachowanym oryginalnym wagonom z tamtego okresu.
 2. Pociąg Retro „Kraina Lokomotyw”: Organizowany przez Polskie Koleje Państwowe (PKP), pociąg ten to inicjatywa prezentująca zabytkowe lokomotywy i wagony. W trakcie specjalnych przejazdów pasażerowie mają okazję do przeżycia atmosfery podróży kolejowej z dawnych lat. Pociąg ten często organizuje różne tematyczne trasy, takie jak wycieczki krajoznawcze czy przejazdy po malowniczych trasach.
 3. Pociąg „Bieszczadzka Ciuchcia”: To propozycja dla miłośników podróży z dala od zgiełku miejskiego. Pociąg ten kursuje w malowniczych Bieszczadach, oferując podróż przez urokliwe tereny górskie. „Bieszczadzka Ciuchcia” często organizuje specjalne przejazdy z tematycznymi wydarzeniami dla rodzin i miłośników przyrody.
 4. Parowóz „Ty2” w Mławie: Choć nie jest to pociąg pasażerski, parowóz Ty2 w Mławie jest jednym z ciekawych elementów historii kolejnictwa w Polsce. Parowóz ten jest eksponatem, a od czasu do czasu organizowane są specjalne pokazy, na których można zobaczyć go w akcji.

Już na „pierwszy rzut oka” widać, że jak bardzo różnorodna jest oferta jeżeli chodzi o retropociągi w Polsce. Powyższe przykłady doskonale to ilustrują. Oferują pasażerom i miłośnikom historii kolejnictwa możliwość podróży w czasie i doświadczenia ducha minionych lat.

Orient Express i inne – retro świat.

1. Orient Express. Orient Express to jeden z najbardziej znanych i ekskluzywnych pociągów na świecie. Jego historia sięga XIX wieku, a jego trasa łączyła Paryż z Konstantynopolem. Pociąg był znany z luksusu i elegancji, a podróż nim była przeżyciem niezapomnianym.

Dziś Orient Express nadal kursuje, ale jego trasa jest znacznie krótsza. To dalej powrót do przeszłości. Pociąg wyrusza z Paryża i jedzie przez Wiedeń, podobnie jak Budapeszt i Bukareszt do Sofii. Pociąg jest obsługiwany przez Compagnie Internationale des Wagons-Lits, a jego wnętrze jest utrzymane w klasycznym stylu.

2. The Royal Scotsman

The Royal Scotsman to luksusowy pociąg, który kursuje po Szkocji. Oferuje swoim pasażerom możliwość podziwiania piękna szkockich Highlands. Obsługiwany przez Belmond, a jego wnętrze jest utrzymane w stylu wiktoriańskim.

Pociąg składa się z 10 wagonów, w tym wagonu restauracyjnego, barowego, salonowego i 6 wagonów sypialnych. Ponadto zawiera szereg udogodnień, w tym wyżywienie, napoje, opiekę osobistą i dostęp do Wi-Fi.

3. The Ghan To jeden z najdłuższych pociągów na świecie. Kursuje między Darwinem w Australii Północnej a Adelaide w Australii Południowej. Pociąg oferuje swoim pasażerom możliwość podziwiania piękna australijskiego interioru.
Składa się z 23 wagonów, w tym wagonu restauracyjnego, barowego, salonowego i 16 wagonów sypialnych. Pociąg oferuje swoim pasażerom szereg udogodnień, w tym wyżywienie, napoje, opiekę osobistą i dostęp do Wi-Fi.

Co poza tym? Kanadyjski Rocky

4. The Rocky Mountaineer Luksusowy pociąg, który kursuje po Kanadzie. Oferuje swoim pasażerom powrót do przeszłości i możliwość podziwiania piękna kanadyjskich Gór Skalistych. Obsługiwany przez Rocky Mountaineer, ponadto jego wnętrze jest utrzymane w stylu nowoczesnym. Składa się z 14 wagonów, w tym wagonu restauracyjnego, barowego, oraz salonowego i 7 wagonów sypialnych. Rocky oferuje swoim pasażerom szereg udogodnień, w tym wyżywienie, napoje, opiekę osobistą i dostęp do Wi-Fi.

The Rocky Mountaineer to powrót do przeszłości
The Rocky Mountaineer – urzekająca podróż przez Kanadę

5. The Orient-Express Train Collection jest grupą pociągów retro, które kursują po Europie. Pociągi należą do spółki Orient-Express Hotels & Trains, ponadto ich wnętrze jest utrzymane w klasycznym stylu.
Należą do nich:

 • The Venice Simplon-Orient-Express: Kursuje między Londynem a Wenecją.
 • The Eastern & Oriental Express: Kursuje między Singapurem a Bangkokiem.
 • The Belmond British Pullman: Kursuje między Londynem a Brighton.
 • The Belmond Royal Scotsman: Kursuje po Szkocji.
 • The Belmond Andean Explorer: Kursuje między Cuzco a Puno w Peru.

6. The Steam Dreams Trust

The Steam Dreams Trust to organizacja, która zajmuje się ocaleniem i eksploatacją parowozów. Organizacja posiada flotę ponad 20 parowozów, które kursują po Wielkiej Brytanii.

Pociągi obsługiwane przez Steam Dreams Trust oferują swoim pasażerom możliwość przeżycia powrotu do przeszłości. Kursują na różnych trasach, w tym na trasie łączącej Londyn z Yorkiem, na trasie łączącej Glasgow z Inverness i na trasie łączącej Bristol z Londynem.

Jeżeli inteesujesz się pozostałymi imprezami możesz też uczestniczyć w Jura SUV-em – Świąteczna przygoda 17.12 Żarki Zapraszamy.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia