Jaka kara za nieodśnieżony samochód?

Czy wiesz, że za jazdę nieodśnieżonym samochodem możesz zapłacić nawet 3000 zł mandatu?

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jaka kara za nieodśnieżony samochód? kobieta odśnieżająca auto
Każdy kierowca ma obowiązek odśnieżyć swoje auto przed włączeniem się do ruchu drogowego

Jaka kara za nieodśnieżony samochód? Ile przyjdzie nam zapłacić, gdy wyjedziemy autem pokrytym śniegiem na ulicę i zatrzyma nas policja? Czy wówczas grożą nam także dodatkowe punkty karne? Na te i inne pytania warto znać odpowiedź po to, aby uniknąć wysokiego mandatu, a w niektórych przypadkach nawet utraty prawa jazdy.

Czy mamy obowiązek odśnieżania samochodu?

Zima to ta pora roku, która szczególnie kierowcom daje się we znaki! O tym, że jazda w tym sezonie nie należy do najłatwiejszych, wie zapewne każdy z nas. Jednak prawdziwym wyzwaniem okazuje się codzienne odśnieżanie auta czy skrobanie szyb, szczególnie podczas dużego mrozu. Mimo wszystko, czy nam się to podoba, czy też nie, obowiązku tego nie możemy zaniedbać, ponieważ samochód pokryty śniegiem to ogromne zagrożenie dla pozostałych kierowców i uczestników ruchu. Dlatego każdy kierowca w Polsce ma bezwzględny obowiązek odśnieżania swojego auta. Taki zapis znajduje się w Art. 66 w ustawie Prawo o ruchu drogowym, który jasno określa: „Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego […] zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlania drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu”.

Dlaczego nieodśnieżony samochód jest zagrożniem?

Jaka kara za nieodśnieżony samochód? Zaśnieżone auta na parkingu
Za nieodśnieżony samochód grozi nam nawet do 3000 zł mandatu

Każdy samochód, który jest uczestnikiem ruchu drogowego powinien być utrzymany w należytym stanie. Ograniczona widoczność przez zalegający śnieg czy zamarznięte szyby podczas jazdy może spowodować groźny wypadek. Wynika to z tego, że kierujący pojazdem na przykład, może nie zauważyć przechodzącego przez jezdnie pieszego lub hamującego gwałtowownie przed sobą samochodu. Dodatkowo zalegający na dachu śnieg może podczas jazdy spaść na szybę lub z tyłu pojazdu, co doprowadzi do utraty widoczności lub przyczepności innego kierującego.

Jaka kara za nieodśnieżony samochód – co nam grozi?

Jazda nieodśnieżonym samochodem lub takim, którego kierowca ma ograniczone pole widzenia ze względu na zamarznięte szyby, jest wykroczeniem. Według aktualnie obowiązującego taryfikatora mandat w tym przypadku wynosi nawet do 3000 złotych. W stosunku do roku poprzedniego maksymalny próg wzrósł aż sześciokrotnie. Dodatkowo możemy „zarobić” za nieodśnieżony samochód nawet 12 punktów karnych. Jeśli dołożymy do tego punkty karne za nieodśnieżone światła i tablice na naszym koncie może pojawić się ich nawet 28. W związku z tym, podczas jednej kontroli policji w okresie zimowym, możemy nawet stracić prawo jazdy, ponieważ maksymalna liczba punktów karnych to 24.

Mandat za odśnieżanie samochodu przy włączonym silniku

Jaka kara za nieodśnieżony samochód? Mechanik naprawiający silnik samochodu
Odśnieżanie samochodu przy włączonym silniku przyczynia się do przyspieszania zużycia niektórych jego części

Wielu kierowców szczególnie podczas siarczystych mrozów włącza silnik na czas odśnieżania samochodu. Jest to błąd, ponieważ okazuje się, że nie jest to korzystne także dla samego auta. Bowiem samochód z uruchomionym silnikiem podczas odśnieżania nadwozia przyczynia się do przyspieszenia zużycia niektórych jego elementów. Mowa tu na przykład o łańcuchu rozrządu i alternatorze. Dodatkowo odśnieżając samochód przy włączonym silniku, łamiemy przepis, a konkretnie art. 60 ust. 1. pkt 1. i 2. ustawy Prawo o ruchu drogowym. Przepis ten ma na celu między innymi ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Łamiąc ten przepis, policja może nałożyć na nas mandat:

-50 zł, jeśli kierowca oddalił się od auta z uruchomionym silnikiem;

-100 zł za pozostawienie włączonego silnika podczas postoju w obszarze zabudowanym;

-od 20 do 300 zł, jeśli taki postój zostanie uznany za naruszenie norm związanych z emisją spalin i powodowanie hałasu.

Zakryte tablice i światła

Zakryte, nieodśnieżone tablice rejestracyjne to wykroczenie, które także podlega karze grzywny zgodnie z art. 60 Kodeksu Karnego. Według najnowszego taryfikatora mandat w tym przypadku może wynieść nawet do 500 złotych. Dodatkowo za nieczytelne tablice rejestracyjne możemy otrzymać nawet 8 punktów karnych. Nieodśnieżone reflektory natomiast mogą doprowadzić nie tylko do zmniejszenia pola widzenia kierowcy, ale także do tego, że samochód będzie mniej widoczny dla innych uczestników ruchu. Reflektory bowiem pokryte śniegiem emitują znacznie mniej światła. Według taryfikatora mandat za nieodśnieżone światła oraz urządzenia sygnalizacyjne oznacza karę do 300 zł. Dodatkowo możemy otrzymać 8 punktów karnych za to wykroczenie.

Przeczytaj także: Czy fotoradary robią zdjęcia od tyłu?

Zainteresować Cię może również: Czym jest program „Babcia plus”?

Brak postów do wyświetlenia