Czy fotoradary robią zdjęcia od tyłu?

Większość kierowców utwierdza się w błędnym przekonaniu, że fotoradary robią zdjęcia wyłącznie z przodu auta. Zatem mogą się poważnie zdziwić!

1269

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Czy fotoradary robią zdjęcia od tyłu? Fotoradar - kontrola prędkości
Fotoradar to urządzenie służące do rejestrowania przekroczenia dopuszczalnej prędkości pojazdów.

Czy fotoradary robią zdjęcia od tyłu? Odpowiedź brzmi: tak, choć sprawa jest nieco bardziej złożona. Bywa, że radar zrobi nam zdjęcie, a mimo to nie otrzymamy mandatu. Wynika to z faktu, iż polskie przepisy pozwalają karać wyłącznie osobę, która popełniła wykroczenie, a nie właściciela pojazdu. Ponadto nie można również wystawić mandatu na podstawie tylko tablic rejestracyjnych.

Jak działa fotoradar?

Fotoradar to najskuteczniejsze urządzenie, które wyłapuje kierowców łamiących przepisy. I czy się komuś to podoba czy też nie, jest elementem naszego krajobrazu i nic nie wskazuje na to, że miałby zniknąć. Wręcz przeciwnie, urządzeń z roku na rok wciąż przybywa. Statystyki mandatów natomiast wystawianych na podstawie zdjęć z fotoradarów maleją, co potwierdza ich skuteczność i potrzebę kontrolowania piratów drogowych. Każdy kierowca w momencie gdy zauważy znak D-51 mówiący o automatycznej kontroli prędkości, ściąga nogę z gazu i zwalnia. Czasami jednak bywa, że przez nieuwagę nieznacznie przekroczymy dozwoloną prędkość, co niestety może też skutkować mandatem. Wśród kierowców bowiem krąży mit, że błąd pomiarowy fotoradaru wynosi około 5-10 km/h. Nic bardziej mylnego! Zdarzają się przypadki, że radar zrobi zdjęcie nawet w momencie przekroczenia prędkości o 3 km/h.

Odpowiedzmy sobie zatem na pytanie: Jak działa fotoradar? I czym jest w ogóle te urządzenie? Fotoradar to wbrew pozorom bardzo proste urządzenie, które oparte jest na dobrym aparacie fotograficznym sprzężony z miernikiem prędkości. W momencie kiedy miernik stwierdzi przekroczenie przez pojazd dopuszczalnej prędkości, wysyła sygnał do aparatu, a ten wykonuje zdjęcie. Informacja ta zapisywana jest na karcie pamięci, która jest regularnie odczytywana przez Inspektorów Transportu Drogowego. Dane z fotoradaru Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym może odczytać również zdalnie.

Rodzaje radarów

Nowe fotoradary mogą znacznie więcej niż ich „starsi bracia”

Zgodnie z obowiązującym prawem fotoradar musi być widoczną, pomalowaną na żółto kolumną lub niewielką skrzynką. Oprócz tych tradycyjnych coraz częściej spotkać możemy również tak zwane mobilne fotoradary. Instalowane są one w nieoznakowanych samochodach policyjnych. Ponadto występują także rejestratory przejazdu na czerwonym świetle lub przejeździe kolejowo-drogowym. Funkcjonują podobnie jak te klasyczne fotoradary. Jednak zamiast miernika prędkości stosowany jest tu prostszy mechanizm uruchomienia aparatu lub kamery video, który włącza się równocześnie z czerwonym światłem na sygnalizatorze. Innym rodzajem natomiast jest odcinkowy pomiar prędkości, który nie mierzy prędkości w danej chwili pojazdu. Oblicza jedynie średnią z odcinka pomiarowego na podstawie danych zmierzonych podczas wjazdu i wyjazdu z niego.

Czy fotoradar zawsze błyska?

Często kierowcy sądzą, że każdy fotoradar podczas wykonania zdjęcia zawsze błyska. Nic bardziej mylnego. Bywa bowiem, że ani te montowane na przydrożnych masztach, ani te przenośne stawiane na trójnogach w ciągu dnia nie dadzą nam wyraźnego efektu błysku. Dobre warunki oświetleniowe i optyka wykorzystana w urządzeniu umożliwia wykonanie poprawnego i czytelnego zdjęcia nawet bez użycia lampy. Dodatkowo wiele fotoradarów współpracuje z lampami na podczerwień, których błysk jest niewidoczny gołym okiem. Zatem jeśli przekroczyliśmy dozwoloną prędkość i wydaje nam się, że fotoradar jednak nie zrobił nam zdjęcia, ponieważ nie błysnął. Nie cieszmy się zbyt szybko! Bowiem tak czy inaczej zdjęcie mogło zostać wykonane i nie pozostaje nam nic innego jak oczekiwać na mandat.

Czy fotoradary robią zdjęcia od tyłu? – prawda czy mit?

 Tył samochodu marki Audi
Wbrew powszechnemu przekonaniu, że fotoradary robią zdjęcia tylko od przodu pojazdu, robią je także od tyłu samochodu

Czy fotoradary robą zdjęcia od tyłu? Zastanawiał się nad tym zagadnieniem na pewno wielokrotnie nie jeden kierowca. Wielu z nich również błędnie twierdzi, że zdjęcia wykonywane są tylko z przodu auta. Oczywiście jest to kolejny mit, ponieważ fotoradary robią także zdjęcia od tyłu samochodu. Jednak należy dodać, że polskie przepisy pozwalają karać wyłącznie osobę, która popełniła wykroczenie, a nie właściciela pojazdu. Tak więc sama tablica rejestracyjna nie jest podstawą do wystawienia mandatu. Dowodem w sprawie może być jedynie zdjęcie kierowcy. Dlatego często podczas wykonania zdjęcia z fotoradaru od tyłu nie otrzymamy mandatu, ponieważ nie można ustalić kierującego pojazdem.

Urządzenia rejestrujące pomiar prędkości a motocykliści

Wielu motocyklistów czuje się zupełnie bezkarnie wobec działania fotoradarów i często nie stosują się do obowiązujących ograniczeń prędkości. Uważają bowiem, że brak tablic rejestracyjnych z przodu pojazdu i zakryta głowa kaskiem, uchroni ich przed wystawieniem mandatu. I rzeczywiście często bywa tak, że fotoradar mikrofalowy może go nie zauważyć na przykład w momencie, gdy znajduje się tuż przed ciężarówką. Inaczej sprawa wygląda gdy motocyklista znajduje się sam na pasie ruchu. Wówczas radar zrobi mu zdjęcie, jednak jak wcześniej wspomnieliśmy problemem może być ustalenie właściciela pojazdu z powodu braku tablic z przodu. Od 2022 roku zaczęło się to jednak zmieniać, ponieważ fotoradary stopniowo wymieniane są na wyposażone w kamerę łapiącą również tylną tablice rejestracyjną.

Czy fotoradary robią zdjęcia od tyłu? – kiedy nam się „upiecze”?

 Samochody jadące podczas śnieżycy na drodze
Trudne warunki atmosferyczne na drodze, na przykład śnieżyca spowodują, że numery tablicy rejestracyjnej będą niewidoczne i co za tym idzie nie otrzymamy mandatu z fotoradaru

Pierwszą sytuacją, w której nam się „upiecze” i nie otrzymamy mandatu będzie moment, kiedy fotoradar zrobi nam zdjęcie od tyłu. Tak jak wcześniej już o tym wspominaliśmy nie będzie podstawowego dowodu, jakim jest wizerunek prowadzącego auto. Ponadto, aby zdjęcie było ważne musi ono być przede wszystkim wyraźne, oryginalne i niemodyfikowane. Nie dotyczy to jednak obróbki mającej na celu wyostrzenie wyciągniętego poza zdjęcie numeru tablicy rejestracyjnej auta. Numer rejestracyjny lub numer widniejący na naklejce przyklejonej w prawym dolnym rogu przedniej szyby na zdjęciu, musi być możliwy do odczytania. Dlatego często w przypadku śnieżycy lub podczas ulewy możemy wybronić się od mandatu, ponieważ numery te wówczas często są zamazane. Co więcej, kary możemy uniknąć także w sytuacji, gdy na zdjęciu widać dwa auta jadące stosunkowo blisko siebie. Wtedy ciężko jest stwierdzić kogo dotyczy wykonany pomiar prędkości i który kierowca powinien otrzymać mandat.

Zainteresować Cię może także temat: Polski samochód elektryczny – Fabryka Izery w Jaworznie

Przeczytaj także: Kto może wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia