Wtorek, 12 grudnia 2023 roku, miał być dniem radości i świętowania dla Żydów na całym świecie. Tego dnia obchodzili oni chanukę – święto upamiętniające cudowne zachowanie światła w zniszczonej przez Greków Świątyni Jerozolimskiej. Jednak w Polsce ten dzień został zaciemniony przez skandaliczny incydent, który miał miejsce w Sejmie. Poseł Grzegorz Braun, znany z antysemickich i antypaństwowych poglądów, zaatakował gaśnicą menorę – tradycyjny świecznik chanukowy – ustawioną w holu parlamentu. Braun uznał to za akt protestu przeciwko polityce rządu i poparciu dla Izraela. Jego zachowanie wywołało oburzenie i potępienie ze strony polityków, organizacji żydowskich i społeczeństwa. Święto Chanuka
Łódzcy Żydzi tańczą z gaśnicą podczas Święta Chanuka
Jednak nie wszyscy zareagowali na prowokację Brauna gniewem i oburzeniem. Niektórzy postanowili odpowiedzieć mu w sposób kreatywny i humorystyczny. Tak zrobili łódzcy Żydzi, którzy w środę wieczorem, podczas zapalenia szóstej świecy chanukowej, zorganizowali taniec z gaśnicą. W rytm popularnej hebrajskiej piosenki “Hava Nagila” (“Radujmy się”), przekazywali sobie czerwoną gaśnicę i tańczyli wesoło. Ich taniec został nagrany i opublikowany na profilu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi na Facebooku. W ciągu kilku godzin filmik zdobył ponad tysiąc udostępnień i setki komentarzy. Większość internautów doceniła pomysłowość i poczucie humoru łódzkich Żydów. Nie zabrakło jednak także krytycznych głosów, które uważały, że taki taniec bagatelizuje powagę sytuacji i nie stanowi adekwatnej reakcji na antysemicki gest Brauna.
To chłosta śmiechu stwierdził rabin Dawid Szychowski
Pomysłodawcą tańca z gaśnicą był rabin Dawid Szychowski, który jest duchowym przywódcą łódzkiej gminy żydowskiej. Jak wyjaśnił, taniec ten miał być formą wyszydzenia i ośmieszenia zachowania Brauna, a nie zgody na nie. – To chłosta śmiechu, nie godzenie się na takie zachowanie, ale wyszydzenie – powiedział rabin. – Chanuka to święto żydowskiego oporu i wytrwałości. Grekom nie udało się zgasić tego światła, nie zgasiły go też dwa tysiące lat wygnania. Dlatego gest pana Brauna jest absurdalny – dodał. Rabin zwrócił także uwagę na to, że atak Brauna na menorę nie był odosobnionym przypadkiem, ale wpisywał się w nasilającą się falę antysemityzmu w Polsce i na świecie. – Po 7 października, kiedy wybuchła wojna w Izraelu, wzrosła liczba ataków na Żydów i ich symbole. Każdy antysemita czuje się zachęcony do tego, by posunąć się dalej. Zachowanie Grzegorza Brauna się w to wpisuje – stwierdził.
Braun przyniósł wstyd Polsce
Józef Weininger, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, który również brał udział w tańcu z gaśnicą, podkreślił, że celem tańca było pokazanie, że święto chanuki nie zostanie zakłócone przez nikogo. – Nikt nie jest nam w stanie popsuć święta. Jest zbyt wielkie, by taki człowiek mógł nam zepsuć radość – powiedział Weininger. – Przyniósł natomiast wstyd Polsce – dodał. Przewodniczący gminy zaznaczył, że zachowanie posła Brauna nie może być lekceważone ani bagatelizowane, ponieważ było ono zaplanowane i przemyślane. – On to zrobił z premedytacją, to efekt tego, że nie poniósł konsekwencji za swoje wcześniejsze zachowania – mówił Weininger. Przypomniał, że Braun był już wcześniej karany za swoje antypaństwowe i antysemickie wystąpienia, ale nie odstraszyło go to od dalszych prowokacji.
Co to jest Święto Chanuka i jak się je obchodzi?
Chanuka to żydowskie święto świateł, które przypada na przełomie listopada i grudnia. W tym roku trwa od 7 do 15 grudnia. Święto to upamiętnia cud, który wydarzył się w II wieku p.n.e. Wtedy to Żydzi pod wodzą Judy Machabeusza wyzwolili Jerozolimę spod panowania Greków i odbudowali zniszczoną Świątynię. Tam znaleźli tylko niewielką ilość oliwy, która wystarczyła na jeden dzień oświetlenia. Jednak w cudowny sposób oliwa paliła się przez osiem dni, aż do przygotowania nowej.
Na pamiątkę tego wydarzenia, Żydzi przez osiem dni zapalają kolejne świece na specjalnym świeczniku, zwanym chanukiją lub menorą chanukową. Chanukija ma dziewięć ramion, z czego jedno jest przeznaczone na świecę pomocniczą, która służy do zapalania pozostałych. Każdego wieczora, po zachodzie słońca, zapala się jedną świecę więcej, aż do osiągnięcia pełnego oświetlenia w ósmym dniu. Podczas zapalania świec odmawia się specjalne błogosławieństwa i śpiewa się pieśni. Chanuka to także czas radości i zabawy, zwłaszcza dla dzieci, które otrzymują prezenty i bawią się tradycyjną grą w bębenek. Typowymi potrawami chanukowymi są placki ziemniaczane i pączki smażone w oliwie, symbolizujące cudowne zachowanie światła.
Jeśli nie znasz i nie rozumiesz kultury oraz obyczajów, społeczności żyjącej pośród nas od wieków, nie znaczy to, że jest ona zła i trzeba ją tępić. Jeśli sam wymagasz od innych, poszanowania twoich poglądów i obyczajów, odwzajemnij się tym samym.
Słuchaj nas online!
Ciekawy materiał wideo: Chanukah Dzień #1 | Tajemniczy Świat Żydów
Może cię również zainteresować: Idą święta, idą święta