Czym jest program „Babcia plus”?

Czy program "Babcia plus" zapewni seniorom dodatkowy zastrzyk gotówki? I czy będą oni otrzymywać pieniądze za opiekę nad swoimi wnukami?

668

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Czym jest program
Babcie i dziadkowie mogą dostać pieniądze za opiekę nad wnukiem

Czym jest program „Babcia Plus”? Do kogo jest skierowany i kto z niego może skorzystać? Odpowiedzi na te pytania nie są wciąż do końca znane, a temat budzi sporo emocji i kontrowersji. „Babcia plus” to program wyczekiwany przez wielu Polaków, jednak póki co brakuje konkretnych informacji od kiedy i czy w ogóle wejdzie w życie. Według najnowszych danych zamiast planowanego początku 2024 roku, świadczenie może pojawić się ze sporym opóźnieniem sięgającym nawet 2025 roku.

O programie „Babcia plus”

Babcia bardzo często odgrywa kluczową rolę w wychowaniu swoich wnucząt, szczególnie w sytuacji powrotu rodziców do pracy. Młodej mamie łatwiej będzie podjąć decyzję o powrocie do aktywności zawodowej w momencie gdy ma pewność, że jej dziecko znajduje się pod odpowiednią opieką. Niemałe znaczenie bez wątpienia odgrywają tu także kwestie finansowe, które w tym momencie spadają na młodych rodziców. Żłobki, kluby dziecięce, czy opieka niani nie należą bowiem do najtańszych. Dlatego wielu Polaków bardzo ucieszyły założenia programu „Babcia plus”, które otwierają furtkę świeżo upieczonym rodzicom do powrotu do pracy.

O planach wprowadzenia nowego dodatku dyskutuje się już od dawna, a pod koniec 2022 roku Rada Ministrów poczyniła w tym kierunku dodatkowe kroki, wprowadzając tzw. „Strategię Demograficzną 2040”. Jest to pierwszy w Polsce kompleksowy dokument mierzący się z niekorzystnymi trendami w obszarze demografii. Jej strategicznym celem jest wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu dzietności gwarantującego zastępowalność pokoleń. Dokument podkreśla, że aby umożliwić Polakom zrealizowanie planów związanych z posiadaniem dzieci, konieczne jest podjęcie działań w określonych obszarach. Mowa tu między innymi o:

-zabezpieczeniu finansowym;

-wsparciu w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych;

-rozwoju rynku pracy przyjaznego rodzinie;

-rozwoju opieki zdrowotnej;

-poprawie jakości i organizacji edukacji;

-rozbudowie form opieki nad dziećmi.

I właśnie ten ostatni punkt według ekspertów pozwala wprowadzić długo wyczekiwany program „Babcia plus”. Jak podkreślił dr. Antoni Kołek z Instytutu Emerytalnego: „Kilka lat temu dużo mówiło się o dodatkowych świadczeniach dla dziadków, którzy przejmują opiekę nad dziećmi w okresie od 1 do 3 roku życia. Po to, aby rodzice mogli dokonać wyboru czy mama wraca do pracy. Takie świadczenie nazwane zostało „Babcia plus”, jednak dotychczas nie weszło do porządku prawnego. „Strategia Demograficzna 2040″ otwiera nową szansę na wprowadzenie tego świadczenia”.

Założenia „babciowego”?

Czym jest program "Babcia plus'? matka z małym dzieckiem
Zgodnie z założeniami „babciowe” ma być wypłacane do 36 miesiąca życia dziecka

Koalicja Obywatelska w czasie kampanii wyborczej zapowiadała wprowadzenie tak zwanego „babciowego”, czyli naszego programu „Babcia plus”. Zgodnie z założeniami, świadczenie w wysokości 1500 złotych miesięcznie ma być wypłacane kobietom, które wrócą do pracy po urlopie macierzyńskim. Wówczas mogą przeznaczyć ową kwotę na opiekunów, którzy przejmują pieczę nad dzieckiem, w tym przysłowiowych „babć”. Przysłowiowych, ponieważ ani prawo, ani rodzice nie wykluczają również dziadków. Świadczenie ma być wypłacane do momentu, aż dziecko osiągnie wiek pozwalający na rozpoczęcie edukacji przedszkolnej, czyli do 36 miesiąca życia. Według założeń „babciowego” kwota 1500 złotych miesięcznie może być wykorzystana na różne formy opieki. Mowa tu między innymi o żłobkach, klubach dziecięcych, niani, czy opiece dziadków. To rodzice zdecydują jakie rozwiązanie będzie w danej chwili dla nich najkorzystniejsze. Dodatkowo program „Babcia plus” może mieć pozytywny wpływ na gospodarkę. Większa aktywność zawodowa kobiet, to nie tylko ich indywidualny rozwój, ale także potencjalny wzrost PKB.

Jak program „Babcia plus” funkcjonuje w innych krajach?

Polska nie jest pierwszym krajem, która planuje wprowadzić program „Babcia plus”. Podobne rozwiązania funkcjonują już od jakiegoś czasu na przykład na Węgrzech. Tam seniorzy otrzymują pieniądze za opiekę nad swoimi wnukami, dzięki czemu rodzice bez obaw mogą wrócić do pracy. Jednak, aby dziadkowie na Węgrzech mogli otrzymać takie świadczenie, muszą zostać spełnione określone warunki. Mowa tu o tym, że:

-świadczenie mogą pobierać w sytuacji, gdy dziecko skończyło pierwszy rok życia;

-jeżeli dziecko jest pod opieką i wychowaniem w gospodarstwie domowym rodzica;

-jeśli w gospodarstwie domowym rodzica nie ma innych dzieci, na które również byłby wypłacany zasiłek wychowawczy;

-ponadto, gdy rodzice dziecka oświadczą na piśmie, iż rezygnują z zasiłku wychowawczego i zgadzają się, aby świadczenie pobierali dziadkowie.

Na temat funkcjonowania programu 'Babcia plus” na Węgrzech wypowiedziała się także Minister Marlena Maląg. Przyznaje ona, że: „Ciekawymi rozwiązaniami, realizowanymi już na Węgrzech, jest między innymi wprowadzenie opieki dla dziadków, świadczenia, które pozwalają, że dziadkowie przejmują opiekę nad dziećmi w okresie od 1 do 3 roku życia, aby rodzice mogli dokonać wyboru, czy rzeczywiście mama wraca do pracy, czy korzysta z rozwiązania instytucjonalnego”.

Od kiedy program „Babcia plus”

Czym jest program "Babcia plus"? Dzieci w żłobku z opiekunką
Młodzi rodzice świadczenie 1500 zł będą mogli wykorzystać na opłacenie żłobka, niani czy babci.

Koalicja Obywatelska w czasie kampanii wyborczej zapowiadała wprowadzenie tak zwanego „babciowego”, czyli programu „Babcia plus”. Głos w tej sprawie po wyborach zabrała także Małgorzata Kidawa-Błońska. Była marszałek Sejmu zapowiedziała, że jeśli uda się szybko powołać rząd świadczenie może wejść w życie już w styczniu 2024 roku. W chwili obecnej jednak program stoi nadal pod wielkim znakiem zapytania. Bowiem umowa koalicyjna, podpisana 9 listopada, zawiera szereg postanowień dotyczących różnych aspektów życia społecznego i politycznego, brakuje w niej jednak konkretów dotyczących programu „Babcia plus”. Według informacji uzyskanych przez portal money.pl, wprowadzenie świadczenia jest realne, ale ze sporym opóźnieniem, które sięgnąć może nawet 2025 roku.

Przeczytaj także: Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych

Zainteresować Cię może także temat: Crossfit dla osób z niepełnosprawnościami

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia