UWAGA na internetowych oszustów – świąteczne żniwa rozpoczęte

W gorączce przedświątecznych poszukiwań prezentów dla najbliższych, niestety tracimy czujność. Szczególnie gdy natrafimy na "okazję", oto kilka rad jak nie wpaść w pułapkę.

306

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Inicjatywa DBI powstała z inicjatywy Komisji Europejskiej i odbywa się od 2004 roku. Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzimy 6 lutego UWAGA na internetowych oszustów - zakapturzona postać w białej masce na twarzy, do ust przyłożony palec wskazujący w uciszającym geście.
Inicjatywa DBI powstała z inicjatywy Komisji Europejskiej i odbywa się od 2004 roku. Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzimy 6 lutego

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, spokoju i obdarowywania się prezentami. Niestety, to także czas, kiedy oszuści internetowi są najbardziej aktywni i wykorzystują naszą naiwność, pośpiech i chęć znalezienia okazji. Jak się przed nimi uchronić i nie stracić pieniędzy lub danych osobowych? UWAGA na internetowych oszustów

Ostatnio w mediach pojawiła się informacja o młodej kobiecie z powiatu legionowskiego, która padła ofiarą internetowego oszustwa. Kobieta szukała w sieci telefonu dla swojego dziecka i natrafiła na atrakcyjną ofertę. Sprzedawca poprosił ją o wejście w link i opłacenie zamówienia. Kobieta zrobiła to, nie podejrzewając niczego złego. Niestety, okazało się, że link prowadził do fałszywej strony, a pieniądze trafiły na konto oszusta. Kobieta nie otrzymała ani telefonu, ani zwrotu pieniędzy, a kontakt ze sprzedawcą został zerwany.

Świąteczne żniwa naciągaczy trwają – UWAGA na internetowych oszustów

Przypadek 33-latki z Legionowa tylko jeden z wielu przykładów, jak oszuści internetowi wykorzystują naszą niewiedzę i ufność. Aby nie dać się nabrać, należy pamiętać o kilku zasadach:

  • Nie ufaj nieznajomym sprzedawcom. Jeśli chcesz kupić coś w internecie, korzystaj z zaufanych i sprawdzonych portali zakupowych, takich jak Allegro, OLX, Ceneo czy Skąpiec. Sprawdzaj opinie innych kupujących, warunki dostawy i reklamacji, a także dane kontaktowe i adresowe sprzedawcy. Unikaj ofert zbyt tanich lub zbyt pięknych, aby były prawdziwe.
  • Nie klikaj w podejrzane linki. Oszuści często wysyłają e-maile, SMS-y lub wiadomości na portalach społecznościowych, w których zachęcają do wejścia w link, podający się za stronę banku, sklepu, kuriera lub inną instytucję. Linki te mogą zawierać złośliwe oprogramowanie, które infekuje nasz komputer lub telefon, albo prowadzić do fałszywych stron, na których żądają od nas podania danych osobowych, kart kredytowych lub hasła. Nie daj się zwieść i nie wpisuj nigdzie swoich danych, jeśli nie jesteś pewien, że strona jest autentyczna. Sprawdzaj adres strony, certyfikat bezpieczeństwa i pisownię. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z bankiem, sklepem lub inną instytucją telefonicznie lub mailowo, aby potwierdzić, czy wiadomość jest od nich.
  • Nie płac z góry. Jeśli kupujesz coś w internecie, najlepiej wybierz opcję płatności przy odbiorze lub za pośrednictwem bezpiecznej platformy płatniczej, takiej jak PayU, Przelewy24 czy PayPal. Unikaj płacenia bezpośrednio na konto sprzedawcy, zwłaszcza jeśli nie znasz go osobiście lub nie masz z nim wcześniejszej historii transakcji. Pamiętaj, że jeśli zapłacisz z góry, nie masz żadnej gwarancji, że otrzymasz towar lub usługę, a odzyskanie pieniędzy może być bardzo trudne lub niemożliwe.

Wskazówek ciąg dalszy – UWAGA na internetowych oszustów

  • Nie podawaj niepotrzebnych danych. Niektóre strony internetowe lub aplikacje mobilne proszą nas o podanie danych osobowych, takich jak imię, nazwisko, adres, numer telefonu, PESEL, NIP, numer dowodu osobistego, numer karty kredytowej lub hasło. Niektóre z tych danych są niezbędne do realizacji zamówienia lub rejestracji. Lecz niektóre są zbędne i mogą być wykorzystane przez oszustów do kradzieży tożsamości, wyłudzenia kredytu lub innych celów. Zanim podasz swoje dane, upewnij się, że strona jest wiarygodna i ma politykę prywatności, w której wyjaśnia, jak i po co przetwarza Twoje dane. Nie zgadzaj się na przesyłanie Ci reklam, newsletterów lub innych informacji, jeśli nie chcesz ich otrzymywać. Nie podawaj swoich danych osobowych w e-mailach, SMS-ach lub wiadomościach na portalach społecznościowych, nawet jeśli wyglądają na oficjalne.
  • Nie daj się naciskać. Oszuści często próbują wykorzystać nasze emocje, strach, złość, litość lub chciwość, aby skłonić nas do podjęcia pochopnej decyzji. Mogą twierdzić, że mamy ograniczony czas na skorzystanie z oferty, że jesteśmy zwycięzcami loterii lub konkursu. Albo że ktoś z naszej rodziny potrzebuje pomocy finansowej, że możemy pomóc komuś w potrzebie lub zyskać dużo pieniędzy. Nie daj się zwieść i nie podejmuj żadnych działań, zanim nie sprawdzisz, czy wiadomość jest prawdziwa. Nie ufaj osobom, które proszą Cię o pożyczenie pieniędzy, wysłanie kodów z kart podarunkowych, zakup kryptowalut lub innych nietypowych form płatności. Nie daj się zastraszyć ani szantażować. Jeśli czujesz się zagrożony lub oszukany, zgłoś to policji lub innym odpowiednim organom.

Internet to wspaniałe narzędzie, które ułatwia nam życie, komunikację i zakupy. Jednak trzeba być ostrożnym i świadomym, że w sieci czyhają także oszuści, którzy chcą nas wykorzystać i oskubać. Nie dajmy im szansy i nie pozwólmy, aby zepsuli nam świąteczny nastrój. Bądźmy rozsądni i bezpieczni w sieci. Zachowajcie rozsądek i czujność, UWAGA na internetowych oszustów

SŁUCHAJ NAS ONLINE!

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia