Mariusz Kamiński skazany niekonstytucyjnie – konfuzja

Konflikt konstytucyjno-prawny w Polsce. Mariusz Kamiński skazany niekonstytucyjnie. Obrońcy praworządności krytykują decyzję prezydenta Dudy, który ułaskawił Kamińskiego i Wąsika.

279

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mariusz Kamiński skazany niekonstytucyjnie
Mariusz Kamiński

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, ministrowie w rządzie Prawa i Sprawiedliwości, zostali skazani na dwa lata więzienia w związku z aferą gruntową. Prezydent Andrzej Duda ułaskawił ich, ale wyrok sądu stał się prawomocny. Więc jest konflikt konstytucjonalno-prawny.

KONSTYTUCJA – a życie swoje czyli powtórka z rozrywki

Prezydent Duda uważa, że wyrok sądu jest niekonstytucyjny i nie ma prawa go uchylić. Uważa również, że gdyby Kamiński i Wąsik trafili do więzienia, byliby pierwszymi po 1989 roku więźniami politycznymi w Polsce. Decyzja prezydenta Dudy spotkała się z krytyką ze strony opozycji i części ekspertów. Uważają oni, że prezydent złamał prawo i że jego decyzja jest ciosem w praworządność.

Oto prosty opis sytuacji:

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali skazani za przestępstwo. Prezydent Duda ułaskawił ich, ale wyrok sądu stał się prawomocny. Prezydent Duda nie zgadza się z wyrokiem sądu i uważa, że jest on niekonstytucyjny.

Czy to oznacza, że Kamiński i Wąsik nie muszą iść do więzienia?

Nie wiadomo. Decyzja prezydenta Dudy może zostać zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli Trybunał Konstytucyjny uzna, że akt łaski prezydenta Dudy jest niekonstytucyjny, to Kamiński i Wąsik będą musieli iść do więzienia.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia