Uzależnienie od smartfona – współczesna plaga

Nie potrafimy oderwać się od ekranów naszych telefonów komórkowych.

255

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Uzależnienie od smartfona - dwoje młodych ludzi leży w łóżku. Odwróceni do siebie plecami, w dłoniach smartfony, ich twarze rozświetlone błękitną poświatą
Coraz częściej tak wyglądają "związki" dwojga ludzi.

Smartfony stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Używamy ich do komunikacji, rozrywki, pracy, nauki i wielu innych celów. Ogromna rzesza osób nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo jest uzależniona od tych małych urządzeń. Nie potrafimy się od nich oderwać aby poświęcić czas na inne aktywności, nie zdajemy sobie sprawy z negatywnych skutków nadmiernego korzystania z telefonów komórkowych. Uzależnienie od smartfona

Badanie uzależnienia od smartfona

Badania przeprowadzone w Niemczech przez Instytut YouGov na zlecenie agencji DPA pokazują, że co druga osoba przyznaje, że spędza zbyt wiele czasu na ekranie swojego smartfona. Tylko 2 procent ankietowanych chciałoby spędzać więcej czasu przed telefonem, a 53 procent uważa, że korzysta z niego w odpowiedni sposób. Jednak te wyniki mogą być zaniżone, ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak długo i jak często używa telefonu.

Tak cierpi na tym zdrowie i relacje z otoczeniem

Nadmierne korzystanie z telefonów komórkowych nie jest obojętne dla naszego zdrowia i relacji. Z takimi negatywnymi skutkami zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi, może spotkać się sobą nadużywająca telefonu komórkowego:

  • Zmęczenie wzroku i bóle głowy. Patrzenie na mały ekran przez długi czas obciąża nasze oczy i powoduje suchość, podrażnienie i zmniejszenie ostrości widzenia. Ponadto, niebieskie światło emitowane przez ekrany zaburza nasz rytm dobowy i utrudnia zasypianie. To z kolei prowadzi do niedoboru snu, który wpływa na naszą koncentrację, pamięć i nastrój.
  • Bóle karku, pleców i nadgarstków. Przyjmowanie nienaturalnej pozycji podczas trzymania telefonu w ręce lub przy uchu powoduje napięcie mięśni i stawów. Długotrwałe i częste powtarzanie tych ruchów może prowadzić do zapalenia ścięgien, zwyrodnień kręgosłupa czy zespołu cieśni nadgarstka.
  • Stres i lęk. Bycie ciągle dostępnym i oczekiwanie natychmiastowej odpowiedzi na wiadomości i e-maile wywołuje presję i niepokój. Nie potrafimy się odprężyć i cieszyć chwilą, bo ciągle sprawdzamy telefon i reagujemy na dźwięki i wibracje. Nie umiemy się odciąć od problemów i negatywnych informacji, które docierają do nas przez smartfony. To wszystko podnosi nasz poziom kortyzolu, hormonu stresu, który zaburza naszą równowagę hormonalną i odporność.
  • Osamotnienie i izolacja. Paradoksalnie, smartfony, które mają służyć do komunikacji i zbliżania ludzi, często prowadzą do ich oddalania i alienacji. Zamiast rozmawiać twarzą w twarzą, wolimy pisać wiadomości lub komentować posty w mediach społecznościowych. Zamiast spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi, wolimy oglądać filmy lub grać w gry na telefonie. Zamiast angażować się w życie społeczne i kulturalne, wolimy zamykać się w wirtualnym świecie. To wszystko sprawia, że tracimy kontakt z rzeczywistością i prawdziwymi emocjami.

Jak sobie radzić z uzależnieniem od smartfona

Uzależnienie od smartfonów jest poważnym problemem, który dotyczy nie tylko Niemców, ale także Polaków i innych narodów. Nie można go lekceważyć ani bagatelizować, ponieważ może mieć długofalowe i nieodwracalne konsekwencje dla naszego zdrowia i relacji. Dlatego warto podjąć kroki, aby zmniejszyć naszą zależność od telefonów komórkowych i poprawić jakość naszego życia.

  • Ustal limity czasu i częstotliwości korzystania z telefonu. Spróbuj ograniczyć czas, jaki spędzasz na ekranie swojego smartfona, do kilku godzin dziennie. Wyłącz powiadomienia i dźwięki, które cię rozpraszają i kuszą do sprawdzania telefonu. Nie używaj telefonu przed snem ani zaraz po przebudzeniu. Nie zabieraj telefonu do łóżka, łazienki czy stołu. Zamiast tego, poświęć ten czas na odpoczynek, higienę lub posiłek.
  • Znajdź alternatywne zajęcia i hobby. Zamiast spędzać wolny czas na telefonie, zajmij się czymś, co sprawia ci przyjemność i rozwija twoje umiejętności. Może to być sport, muzyka, rysunek, czytanie, gotowanie, ogrodnictwo, wolontariat lub cokolwiek innego. Ważne, abyś znalazł coś, co cię pasjonuje i angażuje. To pomoże ci oderwać się od ekranu i poczuć satysfakcję i spełnienie.

Nie zastępuj kontaktu z ludźmi komunikacją przez telefon. Nawiąż i pielęgnuj prawdziwe relacje. Spotykaj się osobiście z rodziną i przyjaciółmi, rozmawiaj, baw się, śmiej się, przytulaj się. Pokaż im, że ci na nich zależy i że są dla ciebie ważni. Nie ignoruj ich na rzecz telefonu, nie przerywaj rozmowy, aby sprawdzić wiadomość lub polubić zdjęcie. Bądź obecny i uważny. To pomoże ci zbudować i utrzymać silne i szczęśliwe relacje. Uzależnienie od smartfona

SŁUCHAJ NAS ONLINE!

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia