Poseł Joński pyta a likwidator TVP odpowiada – zarobki w TVP

Najwyższe zarobki w TVP 2023: Michał Adamczyk, Jarosław Olechowski, Marcin Tulicki i Samuel Pereira

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

zarobki w TVP
zarobki w TVP

Według informacji ujawnionej przez likwidatora spółki TVP, w 2023 roku najwięcej w telewizji publicznej zarabiał Michał Adamczyk, prowadzący „Wiadomości”. Jego wynagrodzenie wyniosło 1,5 mln zł. Zarobki w TVP były większe jak u komercyjnej konkurencji.

TVP doceniała swoje gwiazdy lepiej jak telewizje komercyjne

Na drugim miejscu znalazł się Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, który zarobił 1,4 mln zł. Trzecie miejsce zajął Marcin Tulicki, reporter TVP, z zarobkami 700 tys. zł. Czwarty był Samuel Pereira, szef TVP Info, z wynagrodzeniem 439 tys. zł.

Te zarobki wywołały szereg komentarzy w mediach społecznościowych. Niektórzy komentatorzy zwracali uwagę na to, że są one bardzo wysokie, szczególnie w porównaniu z zarobkami dziennikarzy w innych mediach. Inni podkreślali, że świadczą one o tym, jaką rolę pełniła TVP w ostatnich latach. Telewizja publiczna była bowiem często wykorzystywana do promowania rządowej polityki, co mogło być jednym z czynników wpływających na wysokie wynagrodzenia jej pracowników.

A jak wyglądało to wcześniej? zarobki w TVP do 2015 roku

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli, w latach 2015-2022 zarobki 10 najlepiej zarabiających pracowników TVP wzrosły o ponad 300%. W 2015 roku 10 najlepiej zarabiających pracowników TVP zarobiło łącznie 7,2 mln zł. Natomiast w 2022 roku ta kwota wzrosła do 9,2 mln zł. W tym samym okresie zarobki dziennikarzy w innych mediach w Polsce rosły znacznie wolniej. Według danych Instytutu Badań Mediów, w 2022 roku mediana wynagrodzenia dziennikarskiego w Polsce wynosiła 5,5 tys. zł brutto.

Wzrost wynagrodzeń w TVP był związany z polityką władzy, które chciały ugruntować swoją pozycję w mediach publicznych. W latach 2015-2022 TVP otrzymała z budżetu państwa rekompensaty w wysokości 7,2 mld zł. Część tych środków została przeznaczona na podwyżki dla pracowników. W 2023 roku, po zmianie władzy, likwidator spółki TVP podjął działania mające na celu ograniczenie wydatków na wynagrodzenia. W tym celu zwolniono część pracowników, w tym osoby o najwyższych zarobkach.

Obecnie zarobki pracowników TVP są nadal wyższe niż w innych mediach w Polsce. Jednak w porównaniu z okresem rządów PiS, są one znacznie niższe.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia