W Polsce udział biokomponentów w paliwach wzrósł a w ekologicznej Szwecji zmalał

Zobacz jak zmiana udziału biokomponentów w paliwach zmienia klimat Szwecji. Przepisy z 2 stycznia 2024 obniżają zawartość biopaliw w benzynie do 6%, a w oleju napędowym do 10%. Zmniejsza to koszty tankowania dla kierowców w Szwecji, ale budzi kontrowersje wśród organizacji ekologicznych. A jak jest u nas?

350

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

udział biokomponentów w paliwach
udział biokomponentów w paliwach

Od 2 stycznia 2024 roku w Szwecji obowiązują nowe przepisy dotyczące dodatków do paliw. Dotychczas minimalna zawartość biopaliw w benzynie wynosiła 7,8%, a w oleju napędowym 30,5%. Nowe przepisy obniżają te normy do 6% dla benzyny i 10% dla oleju napędowego.

Kto idzie pod prąd a kto jest rozsądny?

Zmiana ta ma na celu złagodzenie skutków rosnących cen energii. Biopaliwa są droższe niż paliwa kopalne, dlatego ich niższa zawartość w paliwie ma obniżyć koszty tankowania dla kierowców. Według szwedzkiego Ministerstwa Energii, obniżenie norm zawartości biopaliw spowoduje wzrost emisji CO2 o około 0,5 miliona ton rocznie. To około 2% całkowitych emisji CO2 w Szwecji.

Zmiana ta wzbudziła kontrowersje wśród organizacji ekologicznych. Szwedzkie Stowarzyszenie Transportu Publicznego (SLTF) skrytykowało decyzję rządu, nazywając ją „krok wstecz w walce ze zmianami klimatu”. Rząd Szwecji broni swojej decyzji, argumentując, że jest to konieczne, aby złagodzić skutki rosnących cen energii.

Oto kilka szczegółów dotyczących zmian w dodatkach do paliw w Szwecji:

 • Benzyna:
  • Dotychczasowa norma: 7,8%
  • Nowa norma: 6%
 • Olej napędowy:
  • Dotychczasowa norma: 30,5%
  • Nowa norma: 10%

Zmiany te mają obowiązywać do 2026 roku a u nas? U nas wzrasta podatek paliwowy i będzie drożej, wzrasta ilość biokomponentów i będzie drożej. To kto jest bogatszy?

Cena paliwa w Polsce składa się z następujących elementów:

 • Koszt zakupu paliwa w rafinerii. Jest to główny składnik ceny paliwa i wynosi około 70%. Koszt ten zależy od ceny ropy naftowej na światowych rynkach, a także od kosztów produkcji i transportu paliwa w rafinerii.
 • Podatek akcyzowy. Jest to podatek pośredni, który jest naliczany od każdego litra paliwa.
 • Podatek VAT. Jest to podatek pośredni, który jest naliczany od wartości sprzedaży paliwa. Stawka VAT na paliwa wynosi 23%.
 • Marża stacji paliw. Jest to zysk, jaki stacja paliw uzyskuje ze sprzedaży paliwa. Marża stacji paliw wynosi około 10%.

W 2024 roku średnia cena benzyny Pb95 w Polsce wynosiła 5,91 zł/l, a oleju napędowego 5,76 zł/l.

Cena paliwa może się różnić w zależności od regionu kraju, a także od stacji paliw. Stacje paliw, które znajdują się w większych miastach, mają zazwyczaj wyższe ceny niż stacje paliw zlokalizowane w mniejszych miejscowościach. Stacje paliw niezależne mają zazwyczaj niższe ceny niż stacje paliw należące do dużych koncernów paliwowych.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia