Miliony mieszkańców nie stać na ogrzewanie i nie grzeją! Spokojnie to w Hiszpanii, bogatszej od nas a jednak…

Polska i Hiszpania dotknięte kryzysem energetycznym, ale Polska ma programy, które pomogą tym co ich nie stać na ogrzewanie. Oto jak wygrać z problemem!

249

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Hiszpanów nie stać na ogrzewanie. W tle palenisko kominka na drewno
Hiszpanów nie stać na ogrzewanie

Tak, to prawda. W Hiszpanii jest cieplej niż w Polsce, a jej PKB per capita jest wyższy niż w Polsce. Jednak Hiszpania jest krajem o dużej nierówności dochodowej. Oznacza to, że istnieje duża różnica między dochodami najbogatszych a najbiedniejszych obywateli.

Kryzys energetyczny w Hiszpanii większy niż u nas?

W przypadku kryzysu energetycznego, to właśnie najbiedniejsze gospodarstwa domowe są najbardziej dotknięte. Mają one mniejsze dochody, więc nie są w stanie znieść podwyżek cen energii. W Hiszpanii ponad 8 milionów osób żyje w ubóstwie energetycznym, co oznacza, że nie są w stanie zapewnić sobie odpowiedniego poziomu ogrzewania w zimie.

W Polsce kryzys energetyczny również dotyka najbiedniejszych gospodarstw domowych, ale w mniejszym stopniu niż w Hiszpanii. Jest to spowodowane tym, że polski rząd wprowadził szereg programów pomocowych, które mają na celu złagodzenie skutków kryzysu.

Oto kilka czynników, które przyczyniają się do kryzysu energetycznego w Hiszpanii:

  • Rosnące ceny energii. Ceny energii w Hiszpanii wzrosły w ostatnich latach, co jest spowodowane m.in. wzrostem cen gazu ziemnego i węgla.
  • Wysokie bezrobocie. Bezrobocie w Hiszpanii jest wysokie, szczególnie wśród młodych ludzi. Oznacza to, że wielu Hiszpanów nie ma wystarczających dochodów, aby pokryć koszty ogrzewania.
  • Nierówność dochodowa. Nierówność dochodowa w Hiszpanii jest wysoka. Oznacza to, że istnieje duża różnica między dochodami najbogatszych a najbiedniejszych obywateli.

Hiszpański rząd wprowadza szereg działań, aby złagodzić skutki kryzysu energetycznego

  • Wprowadzenie obniżonego podatku VAT na energię elektryczną i gaz ziemny dla gospodarstw domowych o niskich dochodach.
  • Dofinansowanie kosztów ogrzewania dla gospodarstw domowych o niskich dochodach.
  • Wprowadzenie programów poprawy efektywności energetycznej budynków.

czyżby kopiują nasze rozwiązania? to franczyza czy podkradanie pomysłów?

Jednak te działania nie są wystarczające, aby rozwiązać problem kryzysu energetycznego w Hiszpanii. Konieczne są również działania na poziomie europejskim, aby ograniczyć wzrost cen energii.

Jednym słowem nie jest u nas tak źle. Czasem dobrze jest porównać dane z różnych miejsc zanim zaczniemy biadolić.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia