Porsche Taycan detronizuje Teslę Model S Plaid na torze Nurburgring

Ponownie Porsche górą.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Porsche Taycan - zbliżenie na dłonie w bawełnianych, białych rękawiczkach, naklejających logo Porsche na masce samochodu.
Jeden z niezmiennych elementów Porsche.

Porsche nie zwalnia tempa w rywalizacji z Teslą o miano najszybszego samochodu elektrycznego na świecie. Przed oficjalną premierą nowego modelu Taycan, Porsche przetestowało go na słynnym torze Nurburgring. Wynik? Zaskakujący i imponujący. Nowy Porsche Taycan pokonał tor Nurburgring o 26 sekund szybciej niż obecna wersja, wyprzedzając Teslę Model S Plaid o 18 sekund. To oznacza, że jest on najszybszym czterodrzwiowym samochodem elektrycznym, który kiedykolwiek pokonał tor Nurburgring. Porsche Taycan

Porsche vs Tesla – walka o prymat

Tesla i Porsche toczą zaciętą walkę o tytuł najszybszego samochodu elektrycznego na torze Nurburgring od 2019 roku. Wtedy to Porsche Taycan pobił rekord z czasem 7:42:34. Tesla nie pozostała dłużna i wkrótce potem wysłała na tor swoje prototypy Modelu S Plaid. Po dwóch latach opóźnień, Tesla Model S Plaid ustanowiła nowy rekord z czasem 7:35:579 w 2021 roku. Porsche nie dało za wygraną i rok później odzyskało koronę z czasem 7:25:04. Tesla nie odpuszczała i w czerwcu 2021 roku poprawiła swój wynik do 7:25:31 dzięki dodatkowemu pakietowi torowemu. Teraz Porsche ponownie przejęło inicjatywę i pobiło rekord z czasem 7:07:55.

Porsche Taycan – elektryczny hipersamochód

Nowy Porsche Taycan to nie tylko najszybszy samochód elektryczny na torze Nurburgring, ale także jeden z najszybszych samochodów na świecie. Jego czas okrążenia plasuje go tylko nieco ponad 2 sekundy za rekordem Rimaca Nevera, który wynosi 7:05:298. To oznacza, że jest on w tej samej lidze, co elektryczne hipersamochody. Co więcej, nowy Porsche Taycan jest bardzo stabilny i konsekwentny, bo jak stwierdził Kevin Giek, szef linii modelowej, nowy Taycan miał “prawie dokładnie taki sam czas” na kilku okrążeniach. To świadczy o wysokiej jakości i niezawodności nowego modelu.

Porsche Taycan – moc i przyspieszenie

Nowy Porsche Taycan to nie tylko najszybszy, ale także najmocniejszy model w ofercie producenta. Obecnie najwyższa wersja Taycana Turbo S ma 750 KM i przyspiesza od 0 do 60 w 2,6 sekundy. Oczekuje się, że nowa wersja GT będzie miała około 1000 KM, co stawia ją w tej samej wadze co Tesla Model S Plaid (1020 KM). To oznacza, że nowy Porsche Taycan będzie miał niesamowite osiągi i dynamikę jazdy. Nie wiadomo jeszcze, kiedy nowy Porsche Taycan trafi do sprzedaży, ani ile będzie kosztował. Jedno jest pewne – będzie to jeden z najbardziej pożądanych i ekskluzywnych samochodów elektrycznych na rynku.

Arena zmagań Tesli i Prosche Taycana

Nurburgring to jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających torów na świecie, zwłaszcza jego starsza i dłuższa część, zwana Nordschleife („pętla północna”). Znajduje się w niemieckiej miejscowości Nürburg, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat.

Ideą budowy toru było stworzenie alternatywy dla niezwykle niebezpiecznych wyścigów samochodowych na publicznych drogach w górach Eifel. Zbudowany w latach 1925÷1927 tor, pierwotnie miał długość 28,26 km, a składał się z dwóch części: Südschleife („pętla południowa”) i Nordschleife. Na całym torze znajdowało się 174 zakrętów. Budowa toru kosztowała 14,1 miliona ówczesnych marek niemieckich, czyli 36 milionów współczesnych euro.

Porsche Taycan - ciemno-szara Tesla o zachodzie słońca, zaparkowana na torze wyścigowym
Ponownie pokonana przez Porsche, Tesla Model S Plaid

Tor stał się miejscem licznych, prestiżowych imprez wyścigowych, takich jak Grand Prix Niemiec Formuły 1, 1000-km Nürburgring czy 24-godzinny wyścig Nürburgring. Nurburgring był również sceną wielu tragicznych wypadków, które kosztowały życie lub zdrowie wielu kierowców i widzów. Najbardziej znany jest wypadek Nikiego Laudy w 1976 r., który spowodował ciężkie poparzenia twarzy i płuc austriackiego kierowcy. Po tym zdarzeniu tor został uznany za zbyt niebezpieczny dla Formuły 1 i wycofany z kalendarza imprez.

W 1981 roku rozpoczęto budowę nowego, krótszego i bezpieczniejszego toru, o długości 4,5 km, nazwanego GP-Strecke („tor Grand Prix”). Nowy tor został otwarty w 1984 roku i od tego czasu jest używany do organizacji międzynarodowych wyścigów, takich jak Formuła 1, DTM czy GP2. Stary tor Nordschleife został skrócony do 20,8 km i jest nadal dostępny dla kierowców amatorów oraz profesjonalistów, chcących zmierzyć się z legendarnym „Zielonym Piekłem”.

Ciekawy materiał wideo: Model S Plaid at Nürburgring Again

Może cię również zainteresować: Wydłużone interwały wymiany oleju silnikowego – producenci samochodów nie mówią wszystkiego

Słuchaj nas online!

Brak postów do wyświetlenia